Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +8 °C
Viegls lietus
Sestdiena, 13. aprīlis
Egils, Egīls, Nauris

Gada cilvēks

Medaļu un īpašu zvaigžņu spožums pār Latviju, jauni līderi un vienota dziesma un deja – tā īsumā gribas uzskaitīt skaisto, kas saistās ar gandrīz, gandrīz jau par "veco" kļuvušo 2023. gadu. Bet, protams, bija arī ēnas, drūmais un traģiskais. Tāpēc īsi par visu pēc kārtas.

Pasaulē šis bija gads, kad karš Ukrainā pilnīgi oficiāli ieguva apzīmējumu "ilgstošs". Šis bija arī gads, kad Gaza no "nemierīgas" vietas, uz kuru Izraēlas taksisti brauc nelabprāt, pārvērtās nepārtrauktas karadarbības zonā. Kara ēna un traģēdijas diemžēl nevis mazinājās, bet vērsās plašumā.

Šogad daudz un skaudri nācās runāt par vardarbību un mazāk aizsargāto dzīves trauslumu arī Latvijā. Varbūt tā dēļ beidzot tika pieņemta daudz apspriestā Stambulas konvencija, un jācer, ka tā liks pret vardarbību vērsties stingrāk un par šo problēmu runāt vairāk.

Šis bija arī gads, kad mēs visi (nu, vai vismaz tie, kuriem nācies savas mājvietas iegādi saistīt ar banku labvēlību) tā kārtīgi un "praksē" apguvām, ko nozīmē Euribor likmes un kā relatīva finanšu drošība pēkšņi var pārvērsties izdzīvošanas režīmā.

Arī ar jaunu prezidentu, kurš Rīgas pils krēslā, izskatās, apsēdies stabili un droši, valdības maiņu un jaunu premjerministri, kura savā amatā, šķiet, iejutusies gana pārliecināti, paliks atmiņā šis gads. Protams, vairāki neglīti politiskie gājieni un kašķi, kā arī "Kariņa lidmašīnas" gaisā, visticamāk, virmos vēl labu laiku.

Taču pāri visam bija arī ļoti, ļoti skaistais! Patiesu saviļņojumu, lepnumu un neviltotu kopības sajūtu, kurā dalījās visa valsts, šogad sagādāja gan Dziesmu un deju svētki, gan sportisti. Ne tikai hokeja medaļu spožums, bet arī basketbolistu palēciens gandrīz līdz tām, daudzo dejotāju soļi un koristu balsis kārtējo reizi ikvienam apliecināja, ka Latvija tiešām var!

Un tad vēl slavenās Michelin zvaigznes, kuru spožums tieši šogad beidzot atspīdēja arī šai pusē. Ne bez pamata, jo, kā tālāk lasīsit SestDienā, – Līgatnes dilles tomēr ir unikālas, ar savu īpašo gēnu. Un, protams, ne tikai tās!

Par to visu, bet visvairāk jau tieši par uzvarām gribas runāt šajā gada pēdējā, īpaši biezajā SestDienā. Jau vairākus gadus noslēguma numuram uz vāka liekam kādu cilvēku, kurš simbolizē arī visu aizvadīto gadu, tajā sasniegto vai pārdzīvoto. Tā arī šogad nav nejauši, ka uz šīs SestDienas vāka ir Ulvis Noviks – labdarības organizācijas Tavi draugi izveidotājs un vadītājs. Kādēļ tieši viņš, nevis medaļu ieguvēji vai valsts līderi? Laikā, kad pasaule vietām brūk un gāžas, kad karš ir vārds, ko dzirdam un lietojam ikdienā, kad sirsnība un cilvēkmīlestība diemžēl nav pašsaprotama, labdarība un rokas pasniegšana tiem, kuriem klājas grūtāk, ir piemērs, kuru gribas un vajag izcelt. Jā, par labajiem darbiem ir jārunā! Jo ikviena valsts ir cilvēki, kas to veido. Ikviens cilvēks ir arī valsts, kuru tas pārstāv. Tādēļ lai 2023. gads mums paliek prātā gan ar lielajām un spožajām uzvarām, gan arī ar tām mazajām, kuras ikviens no mums izcīna ik dienu

Un, ja vēl par tām, tad atzīšu: man šis gads ir bijis skaists. Ne vienmēr viegls, ne vienmēr priecīgs, bet tomēr ļoti, ļoti skaists un interesants.

Kā jums? Un kurš ir jūsu personīgais Gada cilvēks?

 

Žurnāla SestDiena svētku dubultnumurā 22. decembrim - 4. janvārim lasiet:

 

CILVĒKS = VALSTS. Jocīgā šķira – brīvprātīgie

Biedrības Tavi draugi vadītājs Ulvis Noviks par palīdzības motivāciju, par nenormālo kara normalizēšanu, mazās pasaules sirsnību un lielās vienaldzību un par to, kā savest kopā problēmas un to risinātājus

 

PASAULĒ. Ērkšķi Eiropas cīņā pret Krieviju

Ziemasvētkos spēkās stāsies jau 12. Eiropas Savienības sankciju pakete pret Krieviju saistībā ar lielvalsts iebrukumu Ukrainā. Kamdēļ jau līdz šim noteiktie ierobežojumi izrādījušies maz efektīvi un arī no Eiropas valstu puses turpinās to apiešana? Ko un vai iespējams darīt, lai situācija mainītos?

 

FOKUSĀ MEDAĻAS. Medaļu turpinājumu gaidot

Hokeja un basketbola valstsvienības sasniegumu latiņu šogad pacēlušas vēl nebijušos augstumos. Tas bija vienreizējs uzplaiksnījums vai likumsakarība – lielā mērā atbildi sniegs 2024. gada atbildīgie turnīri

 

FOKUSĀ ZVAIGZNES. Dreibants zem zaļās zvaigznes

Pavāru mājas dibinātājs Ēriks Dreibants par Michelin balvas ilgtspēju, kulinārijas modi un par to, ko likt Ziemassvētku galdā

 

FOKUSĀ DZIESMU SVĒTKI. Varam, ja gribam!

"Ir jāiet līdzi laikam. Arī Dziesmu svētkos," saka pieredzējušais diriģents, pedagogs un izglītības jomas pētnieks, vadzinību doktors Andrejs Mūrnieks

 

MANTOJUMS. Dzīvība ir pāri visam

Par to, ko īsti nozīmē mīlestība un tās trūkums, kādēļ bārda nekad nebūs pats svarīgākais un kas īsti ir nemateriālā mantojuma sarakstā iekļautā zīmju dziedāšanas tradīcija, stāsta Pomoras vecticībnieku draudžu padomes priekšsēdētājs Vladimirs Ivanovs un garīdznieks, zīmju dziedāšanas apmācību vadītājs Georgijs Zamarajevs

 

INTERESANTI. Vietvārdos iemūžinātie Ziemassvētki

Vairākas Kristmasas, dažas Ziemassvētku salas un Natalas (Natālas), arī Santaklausas, Rūdolfas un tamlīdzīgi – visi šie pasaules kartē iemūžinātie vietvārdi tā vai citādi ir saistīti ar gada baltākajiem (vismaz ziemeļu puslodē) un kristīgajai pasaulei vieniem no nozīmīgākajiem svētkiem

 

TĒMA. Balteglīte un dekorācijas laimes sajūtai

Zinātnieki izpētījuši, kā vislabāk izvēlēties piemērotāko Ziemassvētku eglīti, to novietot un izdekorēt

 

IZPĒTĪTS. Jaunieši patiešām ir jūtīgāki

Negatīvas informācijas pārbagātības dēļ jauni cilvēki pasaulē saskata vairāk draudu un risku nekā iepriekšējās paaudzes

 

 

Kā arī ŠONEDĒĻ, ZVAIGŽŅOTĀ NEDĒĻA, NEDĒĻAS KULTŪRIZKLAIDES DEVA, KINO, ZIRNIS ĒD, SestDienas  VAKARIŅAS, IZPĒTĪTS, MĪKLA, HOROSKOPI, ANEKDOTES un SMALKĀS APRINDAS.

 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

Žurnāla "SestDiena" publikācijas

Vairāk Žurnāla "SestDiena" publikācijas


Aktuāli

Trešā persona

Valsts policija: "Trešo dzimti latviešu valodā mēs neieviesīsim, bet trešo personu ikvienā potenciāli seksuālā aktā gan!"

Jantone uz politikas puantēm

Vienotības jaunā ģenerālsekretāre Signe Jantone par aizlauztu spārnu sajūtu, Latvijas ideālu un par Eiroparlamenta vēlēšanu prognozēm.

Šonedēļ SestDienā

Vairāk Šonedēļ SestDienā


SestDienas salons

Vairāk SestDienas salons


Pasaule

Vairāk Pasaule


Politika

Vairāk Politika


Tēma

Vairāk Tēma


Pieredze

Vairāk Pieredze


In memoriam

Vairāk In memoriam


Tuvplānā

Vairāk Tuvplānā


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


Latvijai vajag

Vairāk Latvijai vajag


SestDienas receptes

Vairāk SestDienas receptes


Dienasgrāmata

Vairāk Dienasgrāmata