Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +8 °C
Viegls lietus
Sestdiena, 24. februāris
Diāna, Dina, Dins

Tuvplānā

Resursi ilgam karam © DIENA

Atšķirībā no pērnā gada sākuma, kad rietumvalstīs pārliecinoši dominēja optimistisks viedoklis par Ukrainas iespējām gūt uzvaru, atvairot Krievijas agresiju, šogad ekspertu un plašsaziņas līdzekļu publikācijas šajā ziņā liecina par gana jūtamu pesimisma devu. Ilgā jeb resursu kara apstākļos, par kādu ir pārtapis konflikts Ukrainā, Krievijai ir zināmas priekšrocības, un Rietumu uzdevums ir tās novērst.

Zvaigznes tumšajā laikā © DIENA

Daudzviet šodien, 24. februārī, notiks atbalsta pasākumi Ukrainai, pieminot divus gadus, kopš šajā valstī plosās agresora izraisīts karš. Āgenskalna Valsts ģimnāzijas (ĀVĢ) 11. klases skolniece Emīlija Kļaviņa ir viena no idejas autorēm akcijai Skolas par uzvaru – ar tās palīdzību mēneša laikā savāktas jau piecas tonnas ziedojumu Ukrainas armijas vajadzībām.

Bērnu uzlādēta © DIENA

Bērni man sniedz tādu enerģiju, ka pēc treniņa novadīšanas mājās braucu uzlādēta, saka Ieva Meldere (29). Viņa savulaik bijusi viena no Latvijas labākajām kalnu slēpotājām, bet jau agri sapratusi, ka vēlas sekot mammas pēdās un kļūt par treneri.

Mīnas, kas nešķiro © DIENA

Bažas par iespējamu Krievijas agresiju veicinājušas arī diskusiju, vai Latvijai nebūtu jāizstājas no 1997. gada Otavas līguma, kas paredz kājnieku mīnu izmantošanas, ražošanas un uzglabāšanas aizliegumu. Pēc tam kad pret šo iniciatīvu iebilda Nacionālie bruņotie spēki un Aizsardzības ministrija, var prognozēt, ka šis jautājums pakāpeniski pazudīs arī no politiķu dienaskārtības. Taču kādēļ tas vispār radās, un ar ko šīs mīnas atšķiras no citām?

Tuvāk ērģeļu "plaušām" © DIENA

Svētdien, 28. janvārī, kad tiks svinēta Rīgas Doma ērģeļu 140 gadu jubileja (instrumenta pirmais koncerts notika 1884. gada 31. janvārī jeb pēc vecā stila – 19. janvārī), nebūs ne tortes ar 140 svecītēm, ne grandiozu svinību. Taču Rīgas Doma mūzikas direktors un katedrāles ērģelnieks Aigars Reinis ikvienu aicina Ciemos pie ērģelēm, solot daudz interesanta.

Viss būs labi © DIENA

Sajūgt vienā nelielā rakstā Latvijas 2023. gada kino procesus, tendences un Nacionālās kino balvas Lielais Kristaps nomināciju algoritmus nebūt nav viegls uzdevums.

No medicīnas līdz cukuram © DIENA

Pirms 135 gadiem Atlantā tika reģistrēts uzņēmums Pemberton Medicine Company, kuru pēc pāris gadiem, pateicoties tā populārākajam produktam, pārdēvēja par The Coca-Cola Company. Kokakolas izgudrotājs Džons Pembertons gan šos laikus nepiedzīvoja, un arī viņa ģimenei vairs nebija saistības ar uzņēmumu, kura nosaukumā sākotnēji bija viņu uzvārds.

Jaunā gada cerības © DIENA

Sākot teātrim veltīto rubriku SestDienā, ko turpmāk pieskatīšu pamīšus ar kolēģi Undīni Adamaiti, gribas, kā jau janvārī, skatīties nevis atpakaļ, bet uz priekšu – teātru pieteiktajos plānos tuvākajam laikam

2024. gadā – ar piesardzīgu optimismu © DIENA

Kas šogad kļūs lētāks, bet kur jārēķinās ar cenu pieaugumu? Vai kopumā Latvijas ekonomikai šis gads būs labvēlīgs, un kur jau tagad var ieraudzīt riskus? Vērtē un prognozē bankas Citadele ekonomists Mārtiņš Āboliņš.

Medaļu turpinājumu gaidot © DIENA

Hokeja un basketbola valstsvienības sasniegumu latiņu šogad pacēlušas vēl nebijušos augstumos. Tas bija vienreizējs uzplaiksnījums vai likumsakarība – lielā mērā atbildi sniegs 2024. gada atbildīgie turnīri.

Varam, ja gribam! © DIENA

"Ir jāiet līdzi laikam. Arī Dziesmu svētkos," saka pieredzējušais diriģents, pedagogs un izglītības jomas pētnieks, vadībzinību doktors Andrejs Mūrnieks (61).

Dzīvība ir pāri visam © DIENA

Par to, ko īsti nozīmē mīlestība un tās trūkums, kādēļ bārda nekad nebūs pats svarīgākais un kas īsti ir nemateriālā mantojuma sarakstā iekļautā zīmju dziedāšanas tradīcija, stāsta Pomoras vecticībnieku draudžu padomes priekšsēdētājs Vladimirs Ivanovs un garīdznieks, zīmju dziedāšanas apmācību vadītājs Georgijs Zamarajevs.

Vasara ir ceļā! © DIENA

Tartu kā nākamā gada Eiropas kultūras galvaspilsēta savā programmā pievērsīs uzmanību arī ikvienam pamanāmam, bet līdz šim reti izceltam mākslas veidam – ielu mākslai. Kāpēc apgleznotas sienas un arī oficiāli neatļauti zīmējumi pilsētvidē ir atbalstāms un attīstāms virziens, un ar ko īpaša ir tieši Igaunijas ielu māksla, stāsta māksliniece Sirla.

Roberta atgriešanās © DIENA

Ir jāapzinās sava vērtība un jāzina, ka tas, ko tu dari, ir derīgs un labs, saka vijolnieks Roberts Balanas (28). Pasaulē pazīstamību ieguvis ar Eltona Džona uzslavu, viņš turpina savu ceļu mūzikā, aicinot arī citus jaunos māksliniekus izmēģināt spēlēt ne tikai klasiku.

Iesprūduši vai strupceļā? © DIENA

Jau patlaban ir skaidrs, ka Krievijas sāktais karš Ukrainā ar šo gadu nebeigsies. Ko devis ilgi gaidītais pretuzbrukums, kādas ir tā vājās vietas, un kādi varētu būt risinājumi?

Par asarām un pomelo © DIENA

Jaunā viļņa šlāgera duets Čipsis un Dullais jeb Mārtiņš Ābols (43) un Ģirts Strumpmanis (41) sagaida pilngadību ar savu līdz šim lielāko koncertu, plati Zelta večuki un netradicionālu "merču" – protams, pomelo!

Lai no griestiem sviedri tek © DIENA

Reperis Helvijs Fiņķis (30) stāsta par četrpadsmitgadnieku sevī, degsmi un dzirkstelēm, ko joprojām jūt uz skatuves, un visiem piedāvā savu vislielāko koncertu.

Vairāk Tuvplānā