Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +28 °C
Skaidrs
Otrdiena, 28. maijs
Vilhelms, Vilis

Tuvplānā

Zaļajā vērtību mežā © DIENA

Režisore Agņeška Holanda (75) par problēmām ar bēgļiem uz Baltkrievijas robežas, samulsumu sabiedrībā un nepieciešamību būt drosmīgiem.

Īsti svētki © DIENA

Svētdien, 19. maijā, Rīgas Lutera draudze ikvienu atkal gaidīs uz Vasarsvētkiem Torņakalnā – Citādo dievkalpojumu. Piedalīsies daudzi pazīstami mūziķi, bet pēc tam paredzētas dažādas aktivitātes turpat baznīcas dārzā. "Man liekas, ka Vasarsvētki mūs aizved līdz pašai lielākajai vajadzībai – būt mīlētam," uzsver Lutera draudzes mācītājs Linards Rozentāls.

Par zilām acīm vien nedod © DIENA

Jau drīz arī pie mums sāksies peldēšanas sezona, un tas nozīmē, ka vairākās pludmalēs – gan pie jūras, gan iekšzemē – no 17. maija plīvos Zilais karogs. Vides izglītības fonda pārstāvis un Zilā karoga nacionālās programmas operators Jānis Ulme stāsta, ka, lai tiktu pie sertifikāta, jāiziet divkāršs siets – gan nacionālajā, gan starptautiskajā līmenī. Šogad Latvijā būs trīspadsmit sertificētu pludmaļu.

Vērtīgākie otrā plāna spēlētāji © DIENA

Latvijas hokeja valstsvienības panākumi nebūtu iedomājami bez palīgiem ārpus laukuma. Ārsts, fizioterapeiti, ekipējuma menedžeri un preses sekretārs – tie visi ir svarīgi ķēdes posmi izlases mehānismā.

Pirmsvēlēšanu BŪT vai NEBŪT © DIENA

Kā iekšpolitiskās spēles un skandāli atsaucas uz Eiropas Parlamenta vēlēšanām, un kuram to sarežģītā matemātika šoreiz palīdzēs? SestDiena aplūko prognozes, stipros un vājos punktus politiķu cīņā par krēsliem Eiropā.

Padomes eksistences jēga © DIENA

Nacionālā alkoholisma ierobežošanas padome: "Ja mēs neteiksim, ka alkohola patēriņš pieaug, vēl nodomās, ka mūsu padomes eksistencei nav jēgas…"

Mēs ejam uz priekšu © DIENA

Jaunie filmdari – Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) bakalaura programmas Audiovizuālā māksla otrā kursa studenti – ir iedvesmas pilni. Savos darbos viņi portretē personīgo un līdzās esošo un līdz 18. maijam ar īpašu kampaņu aicina finansiāli atbalstīt astoņu dokumentālo īsfilmu tapšanu.

Skumjie, skumjie Hērakla dēli © DIENA

Bokss varētu būt kinovēsturē svarīgākais sporta veids. Tam filmās piemīt nevainojama kustības elegance, dārdoša brutalitāte, ringā noslīpēta bravūra, ko nomaina pēc mača jau mazliet biklāka atzīšanās: man arī ir jūtas. Bokss šādā ziņā ir ideāls kino placdarms, un tas izskaidro, kāpēc tas ir visbiežāk uz ekrāniem sastopamais sporta veids.

Tūristu modrībai – ne visur laipni gaidīti! © DIENA

Atšķirībā no Latvijas, kur bieži vien dzirdama sūrošanās par nelielo tūristu skaitu, pasaulē ir ne mazums vietu, kas cieš no ceļotāju pārpilnības. Vietējie iedzīvotāji un varasiestādes uz to attiecīgi reaģē, ieviešot dažādus ierobežojumus un cenšoties novērst to, ko viņi uzskata par ceļotāju visatļautību. Tādēļ, pirms pieņemat galīgo lēmumu, uz kurieni šovasar doties atpūsties, vēlams pārliecināties, kāda kārtība tajā vai citā vietā ieviesta.

Televizoru pilna kapsēta un dīķis ar 20 vannām © DIENA

Aprīļa pēdējā nedēļas nogalē visā Latvijā tūkstošiem tīras vides mīļotāju atkal pulcēsies Lielajā talkā, lai kopīgiem spēkiem savestu kārtībā tuvējo apkārtni, bet ne viens vien dosies talkot arī uz kādu īpašu vietu, par kuras sakoptību tur rūpi varbūt jau ne pirmo gadu.

Krupju glābšanas plāns © DIENA

Jau trīs gadus Dabas aizsardzības pārvalde rīko īpašu akciju Misija – krupis. Izglāb princi!, aicinot brīvprātīgos iesaistīties un palīdzēt uz nārsta vietām migrējošiem krupjiem droši šķērsot ceļu. Parasti abinieku aktivitāte norit aprīļa beigās, toties šopavasar tā dažviet jau noslēgusies.

Amerikas nejēdzību puncītī © DIENA

Nevaru noslēpt savu prieku par filmas Jaukais austrumkrasts/The Sweet East (2023) nonākšanu kinorepertuāros – šī nekautrā, skabargainā subkultūru satīra ir trāpīga variācija par Alisi Brīnumamerikā un mūslaiku radikalizāciju. Jauko austrumkrastu var salīdzināt ar bezgalīgu sociālo tīklu lentes skrollēšanu – izrādās, tu sadzīvo kopā ar nacismam simpatizējošajiem un nadzīgiem troļļiem, mākslas aktīvistiem un pseidointelektuāļiem, bet savus tuvākos neesi redzējis, jo nedz foto, nedz ierakstu ar viedokli viņi nav publicējuši.

Lai tik labi ripo! © DIENA

Vai Lieldienu olu ripināšana varētu būt arī dažādu sporta veidu aizsākums? Līdzības ir uzkrītošas, taču pirmās bumbu spēles, kuru noteikumi atgādina Lieldienu tradīcijas, notikušas jau Senajā Ēģiptē – vismaz pāris tūkstošus gadu pirms kristietības pirmsākumiem

Starp bobsleju un motokrosu © DIENA

Janika Judeika (35) ir pirmā Latvijas sieviete, kas vada komisiju starptautiskā sporta federācijā. Viņa Siguldā arī organizē bobsleja un skeletona sacensības no A līdz Z, brīvajā laikā spēlē pludmales volejbolu, bet par savu motociklu vēl tikai domā.

Aspazija vecāka nepaliek © DIENA

Dzejniece, dramaturģe un cīnītāja par sieviešu tiesībām tikusi saukta arī par XIX gadsimta 90. gadu "nācijas pirmo sievieti". Šobrīd interese par viņu sabiedrībā aug.

Kas sargā patiesību? © DIENA

Ukraiņu režisors Romans Bondarčuks (42) par medijiem un joprojām aktuālo korupciju mūsdienu Ukrainā, zudušā atjaunošanu un dokumentēšanu un Krievijas ietekmes garo roku nozarē.

Vairāk Tuvplānā