Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā 0 °C
Apmācies
Otrdiena, 29. novembris
Ignats, Virgīnija

Tēma

Mīlēt Latviju, bet ar nosacījumiem © DIENA

Kas ir patriotisms, ko ar to sabiedrībā saprot, un vai tas būtu jānodala no nacionālisma? Kā par to būtu jāstāsta žurnālistiem, un vai mediji Latvijā vairo patriotiskas jūtas pret valsti? Savās pārdomās dalās Latvijas Universitātes profesors Ivars Austers.

Septiņi karstie punkti © DIENA

Izstāde par Satversmes tapšanu un darbību Satversmei 100+ ir ne tikai izstāde, bet arī aizraujoša izrāde. Te var uzzināt arī to, kāpēc Latgales autonomija nav ierakstīta Satversmē un kuras partijas un kāpēc vēlas samazināt vēlēšanu vecuma cenzu.

Gaiss un pretgaiss © DIENA

Iemesls, kāpēc pēc PSRS sabrukuma gan Krievijas, gan Ukrainas arsenālā bija tik daudz dažādu pretgaisa aizsardzības sistēmu, ir vienkāršs: PSRS radīja ieroci pret ikvienu lidaparātu, ko NATO aukstā kara laikā spēja pacelt gaisā. Kā tas atsaucas uz pašreiz notiekošo karu Ukrainā, un kādas mācības no tā nākotnei var gūt Latvija?

Ledus trasēs cerības mazinās © DIENA

Sezonu jau sākuši vairāki ziemas sporta veidu pārstāvji. Latvijai augstākās raudzes sacensībās līdz šim visvairāk medaļu sarūpējuši skeletonisti, bobslejisti un kamaniņu braucēji, taču jaunā olimpiskā cikla sākumā renes sporta veidos notikušas diezgan būtiskas pārmaiņas.

Tēzes, kas aizsāka reformāciju © DIENA

Pirms 505 gadiem tolaik Eiropā mazpazīstamais teologs Mārtiņš Luters pie Saksijas pilsētas Vitenbergas pils baznīcas durvīm pienagloja pergamentu ar 95 tēzēm, kurās mudināja uz reformām Romas kristīgajā baznīcā. Pēc vairākiem gadu desmitiem viņa idejas noveda pie Rietumu kristīgās baznīcas sašķelšanās katoļos un protestantos.

Pulksteņa grozīšana – briesmas autovadītājiem © DIENA

Neraugoties uz gadiem ilgušām diskusijām par sezonālās laika maiņas negatīvo ietekmi uz cilvēku veselību un labsajūtu, 30. oktobrī atkal bīdīsim pulksteņa stundu rādītāja bultiņu par vienu iezīmi atpakaļ. Miegainajiem tā būs iespēja stundu ilgāk pavāļāties gultā, taču aizvien biezākā zinātnisko pētījumu ķīpā gulstošie dokumenti uzskatāmi rāda, ka organismam šāda "laika grozīšana" nepavisam nepatīk. Vēl vairāk – tā noved pie dažādām nepatikšanām.

Ar stāstu ausī © DIENA

Kas ir podkāsti jeb raidieraksti, uzzinājām jau pirms pāris desmitgadēm, bet tieši pandēmijas gados tie ieguva neredzētu uzrāvienu un popularitāti. Cilvēku paradumi tagad lēnām atgriežas pie agrākās normalitātes… Kurp virzīsies podkāsti?

Mantojuma atdzīvinātāji © DIENA

Līgatnes papīrfabrikas jaunais īpašnieks Edgars Ricevs un bijušajā ķiveru fabrikā iekārtotā atpūtas kompleksa Zeit saimnieks Marģers Zeitmanis pierāda, ka sen apklusušiem rūpnieciskiem objektiem ir iespēja dot otru elpu.

Visi teleskopi Islandes virzienā © DIENA

Vai ziemeļvalstīm piemīt kāda īpaša mūzikas radīšanai labvēlīga aura? 15. oktobrī Rīgā atkal mēģināsim atbildēt uz šo jautājumu islandiešu grupas Sigur Rós koncertā, bet līdz tam noskaidrot, kas īpašs ir tās puses mūziķos un kādēļ ziemeļi pievelk "mūsējos".

Kaķu dienas Brodvejā © DIENA

Pirms 40 gadiem Ņujorkas teātrī Winter Garden Theatre notika Endrū Loida Vebera mūzikla Cats jeb Kaķi pirmizrāde. Iepriekš mūzikls ar labiem panākumiem bija demonstrēts Londonā, bet uz Brodvejas skatuves noturējās līdz pat 2000. gada 10. septembrim, kļūstot par leģendāru uzvedumu un piedzīvojot 7485 izrādes.

Kara dieva smagais āmurs © DIENA

Apskatot dažādas bruņoto spēku daļas, nevar nerunāt par artilēriju, kam arī mūsdienu kara apstākļos ir ļoti liela loma – tas uzskatāmi vērojams arī Ukrainā notiekošajā karā.

Amerikas džinsu karaļa ceļš © DIENA

Pirms 120 gadiem Sanfrancisko pilsētā mūžībā aizgāja 73 gadus vecais Līvajs Stross – uzņēmējs, kurš bija izveidojis jau tolaik leģendām apvīto kompāniju Levi Strauss & Co. un pamatoti tika uzskatīts par Amerikas džinsu karali.

Droni kaujas laukā © DIENA

Plašāku uzmanību bezpilota lidaparātiem, kas tiek izmantoti bruņoto spēku vajadzībām, piesaistīja ziedojumu kampaņa saistībā ar karu Ukrainā. Taču ko īsti kara apstākļos spēj izdarīt droni, cik noderīgi tie ir pašlaik, un kāda nākotnē varētu būt to attīstība?

Laipni lūgti Tiffany © DIENA

Pirms 185 gadiem Ņujorkā durvis vēra mūsdienās slavenās juvelierizstrādājumu firmas Tiffany pirmais veikaliņš. Tolaik izkārtne vēstīja, ka tajā iespējams iegādāties kancelejas piederumus un modes preces.

No kokiem līdz vēlēšanu biļeteniem © DIENA

Ģimenes un influenceru ietekme, Stambulas konvencijas ratifikācija un atbildīga politika jeb cik svarīga politika ir jauniešiem, kāpēc iet vai neiet vēlēt, un kas ir noteicošais viņu politiskajā izvēlē? Rakstu sēriju par partiju piedāvājumu un citiem ar politiku saistītiem jautājumiem pirms 14. Saeimas vēlēšanām noslēdzam ar vairāku jauniešu diskusiju par to, kā uz šo procesu skatās jaunie un vēl tikai topošie vēlētāji.

Sāpīgi bija parakstīšanas brīdī © DIENA

Skeletona leģenda Martins Dukurs (38) paziņojis par sportista karjeras beigām un iekļaušanos Lielbritānijas treneru korpusā. SestDienai viņš stāsta par izdarīto izvēli, bezjēdzīgo ledus trašu būvniecību un nepieciešamajām pārmaiņām skeletonā.

Ziedoši un skaisti © DIENA

Šogad vasara nāca lēni un tā kā negribīgi, līdz pēkšņi ziedu pumpuri burtiski uzsprāga, beidzot iestājoties patiešām siltam un saulainam laikam. Augu ziedēšanas krāšņums parkos un dārzos dažādās vietās Latvijā vērojams visu vasaru, un par to, kas nepagūts vai jau nokavēts tagad, ir vērts neaizmirst nākamgad, jo koši zied ne tikai botāniskie dārzi Rīgā un Salaspilī, bet nu jau jebkuram interesentam atvērti arī piļu un muižu parki un ielūkoties ir iespēja arī privātās kolekcijās.