Viens no starptautiski visplašāk zināmajiem ASV pētnieciskajiem centriem RAND Corporation šā gada februāra pirmajā pusē publiskotā ziņojumā minējis, ka patlaban notiekošais Ukrainā ir "pats nozīmīgākais starpvalstu militārais konflikts pēdējās desmitgadēs un tā evolūcijai būs nozīmīgas sekas ASV". RAND analītiķi arī apraksta trīs iespējamos kara noslēguma scenārijus. Pirmais no tiem nosaukts Absolūta uzvara, tomēr dokumentā teikts, ka kara iznākums, kad viena no pusēm būs spiesta pieņemt bezierunu kapitulāciju, ir maz ticams. Tiek uzskatīts, ka Kremlim nav pietiekamu resursu, lai veiktu fundamentālas pārmaiņas Ukrainas politiskajā sistēmā un sasniegtu visus pasludinātos "speciālās militārās operācijas" mērķus. Tajā pašā laikā arī Ukrainas iespējas sagraut Krievijas militāro potenciālu tiek vērtētas skeptiski, norādot: absolūtai uzvarai Ukrainai "būs nepieciešami ne tikai panākumi kaujas laukā, bet arī režīma nomaiņa Maskavā", kas šobrīd nešķiet reāli.
Scenārijs Nr. 2 nodēvēts par Pamieru, ietverot tajā atsauces uz karadarbības pārtraukšanu Korejas pussalā 1953. gadā un Moldovā 1992. gadā. Šādā gadījumā frontes līnija acīmredzami tiks iesaldēta un teritoriālās domstarpības paliks neatrisinātas, tomēr robežu apstrīdēšanai tiks izmantotas vairs nevis militāras, bet gan politiskas un ekonomiskas metodes.
Trešajam scenārijam dots nosaukums Politiskais noregulējums, un tas paredz miera līguma parakstīšanu, stabilu uguns pārtraukšanu, kā arī "atsevišķu domstarpību", kas novedušas pie karadarbības sākšanās, noregulēšanu. Tiesa, minētās "atsevišķās domstarpības" ir jautājumi, kur kompromisi vismaz šobrīd šķiet grūti iedomājami, proti, Krievijai principiāls ir Ukrainas neitrālā statusa jautājums, bet Ukrainai – drošības garantijas no rietumvalstu puses.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 24. februāra - 2. marta numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!