Nav obligāti jābūt ārišķīgam, plakātiskam vai skaļam. Galvenais ir piederības izjūta, saslēgšanās, – saka diriģents Valdis Butāns. Jau deviņus gadus viņš ir orķestra Rīga mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents un ik gadu diriģē Latvijas valsts svētku, atceres un piemiņas dienu koncertus, kuri iedzīvotājiem vienmēr pieejami bez maksas. Arī šoruden viņa vadībā notiks gan Lāčplēša dienas koncerts Lāpa. Dzimtenes aizstāvju piemiņai 11. novembrī Rīgas Domā, gan Latvijas Republikas proklamēšanas gadadienai veltītais koncerts Latvijas skaņu gleznas 18. novembrī VEF Kultūras pilī.
Diriģents ar prieku veido šīs programmas un, pasūtot arvien jaunus darbus latviešu komponistiem, ir izveidojis kuplu pūtēju simfoniskā orķestra repertuāru – pienesumu jau daudz plašākā mērogā. Patriotisko apziņu un stāju viņš ieguvis ģimenē un arī abus savus bērnus audzina, stiprinot viņu piederības apziņu Latvijai, stāstot par mūsu tautas vēsturi, tradīcijām, vērtībām un kopīgi skatoties filmas par mūsu neatkarības cīņām.
Tā, protams, ir tikai zīmīga sakritība, taču arī Valda Butāna dzimšanas diena ir Latvijas valsts svētku nedēļā, 12. novembrī.
Orķestra Rīga svētku koncerti ir ļoti pieprasīti. Kolīdz sākas pieteikšanās bezmaksas ielūgumiem, tie jau pāris stundās izķerti. Kāds šoruden ir jūsu svētku kalendārs?
Ir ārkārtīgi daudz darba, jo Latvijas valsts svētku nedēļa ir ļoti piepildīta: ar orķestri Rīga gatavojam gan Lāčplēša dienas, gan Latvijas Republikas proklamēšanas dienas koncertus. Kā ik gadu, publikai tie ir pieejami bez maksas. Tā ir mūsu darba specifika, ka tiek rīkoti daudzi bezmaksas pasākumi, kurus finansē pašvaldība. Ne tikai valsts svētku laikā. Būs arī ikgadējais koncerts Pirmajā adventē un barikāžu aizstāvju atceres dienā 20. janvārī. Katru gadu sniedzam arī koncertus komunistisko deportāciju upuru piemiņai 25. martā un 14. jūnijā.
Man gribas šos datumus atzīmēt ar skaistām programmām. Tas katrreiz ir arvien lielāks izaicinājums, jo vienmēr gribas atrast kaut ko jaunu, svaigu, lai būtu interesanti gan klausītājiem, gan man pašam un orķestra mūziķiem. Rodas dilemma: no vienas puses, negribas visu laiku spēlēt vienu un to pašu, bet, no otras puses, visu laiku ir jādomā, lai būtu kas jauns, ko pateikt mūsu, latviešu, mūzikā. Vienmēr meklēju iespējas atsvaidzināt gan patriotisko, gan traģiskajām piemiņas dienām veltīto skaņdarbu repertuāru, pasūtīt darbus mūsu komponistiem. Šie koncerti ir labs iemesls, lai taptu jauna latviešu komponistu mūzika. Tā būs arī šajā novembrī.
Visu sarunu lasiet žurnāla SestDiena 8. - 14. novembra numurā! Žurnāla saturu gan drukātā, gan digitālā formātā iespējams abonēt mūsu jaunajā mājaslapā ŠEIT!