Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +19 °C
Skaidrs
Piektdiena, 24. maijs
Marlēna, Ilvija, Ziedone

Andis Sedlenieks

Tūlītēju seku nebūs

Irānas prezidenta Ebrahima Raisi (un vairāku nozīmīgu viņu pavadošo politiķu) traģiskā bojāeja helikoptera avārijā pakāpeniski atstās ietekmi uz Teherānas iekšpolitiku un ārpolitiku.

Ārvalstu aģentu medības Gruzijā

Gruzijas parlaments galīgajā lasījumā apstiprinājis tā dēvēto ārvalstu aģentu likumu, kas izraisījis plašus opozīcijas protestus un rietumvalstu neapmierinātību. Kādēļ varas partija Gruzijas sapnis negrasās atteikties no pretrunīgā likuma, un pie kādām sekām šī apņemšanās var novest?

Krievijas austrumu pagrieziens

Piektdien noslēdzas Krievijas līdera Vladimira Putina divas dienas ilgā oficiālā vizīte Ķīnā, kura vienlaikus bija arī simbolisks viņa pirmais brauciens uz ārvalstīm pēc piektās pārvēlēšanas valsts vadītāja amatā un inaugurācijas.

Budapešta izvēļu priekšā

Līdztekus Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanām, kuras norisināsies no 6. līdz 9. jūnijam un kurās vērā ņemami panākumi tiek prognozēti labējiem un arī eiroskeptiskas ievirzes politiskajiem spēkiem, apvienotās Eiropas sevi par progresīvu dēvējošo daļu drīzumā gaida vēl viens pārdzīvojums – Ungārijas prezidentūra Eiropas Savienībā (ES).

Ilgi gaidīts, vai labi nāk?

Pēc mēnešiem ilgas vilcināšanās un iekšpolitiskiem konfliktiem ASV beidzot pieņēma likumu par jaunas militārās palīdzības sniegšanu Ukrainai. Pirmās piegādes Kijivai sākās jau uzreiz pēc likuma stāšanās spēkā. Ko paredzēts piegādāt Ukrainas bruņotajiem spēkiem, un kādas var izrādīties vilcināšanās sekas ilgtermiņā?

Austrijas neitrālais statuss

Politiskās diskusijas par iespējamo pievienošanos Ziemeļatlantijas aliansei uzliesmojušas vēl vienā apvienotās Eiropas dalībvalstī – ar savu neitralitāti zināmajā Austrijā.

Biedra Sji turneja

Pēc piecu gadu pārtraukuma vizītē Eiropas valstīs ir ieradies Ķīnas līderis Sji Dziņpiņs, kurš jau paviesojies Francijā (Eiropas Savienības šobrīd vadošajā valstī), bet tagad dodas uz savu ieinteresētību sadarbības ar Pekinu paplašināšanā neslēpjošajām Serbiju un Ungāriju.

Ziemeļmaķedonijas pretrunas

Nelielajā Balkānu valstī Ziemeļmaķedonijā 24. aprīlī notika prezidenta vēlēšanu pirmā kārta.

Nekad nesaki nekad

Daļā Lielbritānijas 2. maijā ir gaidāmas pašvaldību jeb vietējās vēlēšanas, kuras konservatīvo neveiksmes gadījumā draud ar problēmām britu premjeram Riši Sunakam. Tostarp, kā vēsta izdevums Financial Times, ekspremjeru Borisa Džonsona un Lizas Trasas atbalstītāji gatavo Sunaka atstādināšanu no amata.

Islāma radikāļi no... Tadžikistānas

Saistībā ar radikālajiem islāmistiem regulāri izskan bijušās PSRS valsts Tadžikistānas vārds. Eksperti jau vairākus gadus pauž bažas, ka šī salīdzinoši nelielā un ārkārtīgi nabadzīgā valsts var kļūt par vietu, no kuras dažādu apstākļu sakritības dēļ sākas radikālā islāmistu grupējuma Islāma valsts atdzimšana. Ar ko Tadžikistāna atšķiras no saviem kaimiņiem un kamdēļ ieguvusi šādu, ne to glaimojošāko reputāciju?

Debates par pragmatismu

Republikāņu kontrolētā ASV Kongresa Pārstāvju palāta pēc gandrīz pusgadu ilgas vilcināšanās acīmredzami iekšpolitisku iemeslu dēļ, saistītu ar gaidāmajām ASV prezidenta un Kongresa vēlēšanām, 20. aprīlī beidzot balsos par palīdzības sniegšanu Ukrainai.

Digitālajam jākļūst patiesi zaļam

Ar starptautiskā digitālo inovāciju uzņēmuma Helmes Latvia partneri un valdes priekšsēdētāju Viesturu Bulānu sarunājas Andis Sedlenieks.

Tuvo Austrumu šahs

Iepriekšējās nedēļas beigās pasaules uzmanība bija piesaistīta Irānas "atriebes akcijai" – triecienam pa Izraēlu –, atbildot uz pēdējās iepriekš veikto uzlidojumu Irānas konsulātam Sīrijā, kura rezultātā gāja bojā vairākas augstas Irānas militārpersonas.

Rumānijas princeses šaha spēles

Lai arī Rumānijas pēdējais karalis Mihajs I no troņa tika gāzts jau 1947. gadā, pēc Rumānijas kļūšanas par demokrātisku valsti tajā atgriezusies arī karaliskā ģimene. Par monarhijas atjaunošanu Rumānijā gan nav runas, tomēr tas netraucē karaļa pēctečiem virzīt savas intereses, iejaucoties arī valsts politikā.

Viedoklis vai vadlīnijas?

Prestižajā un ļoti ietekmīgajā ASV starptautiskās politikas izdevumā Foreign Affairs lasāma plaša publikācija ar nosaukumu Uzvaru nevar aizstāt. Amerikas konkurence ar Ķīnu ir jāuzvar, nevis jāpārvalda (No Substitute for Victory. America’s Competition With China Must Be Won, Not Managed).

Ekvadoras precedents

Dienvidamerikas valsts Ekvadoras varas iestādes šā gada 5. aprīlī savdabīgā veidā izšķīrās atzīmēt 18. aprīlī gaidāmo Vīnes konvencijas par diplomātiskajām attiecībām gadadienu, valsts galvaspilsētā Kito iebrūkot Meksikas vēstniecībā un apcietinot tajā patvērumu radušo bijušo viceprezidentu Horhi Glāsu.

Sarkano līniju atbīdīšana?

Francijas prezidenta Emanuela Makrona iniciatīva par nepieciešamību apspriest valstu koalīcijas izveidi, kuras dalībnieki būtu gatavi ievest Ukrainā savus sauszemes spēkus, izpelnījusies nevienprātīgu vērtējumu. Kādēļ tā, uz kāda fona tā veidojusies un ko īsti ietver?

Krievijas aktīvu dilemma

Aģentūra Bloomberg, atsaucoties uz Lielbritānijas iekšlietu ministra vietnieces Nusratas Gani paziņojumu, nesen vēstīja, ka G7 valstu attiecīgās ministrijas līdz šā gada jūnijam, kad paredzēta šo valstu līderu tikšanas, iesniegs pēdējiem savus priekšlikumus par iesaldēto Krievijas aktīvu konfiscēšanu.

Turcijas protesta balsojums

Turcijā 31. martā tika aizvadītas pašvaldību vēlēšanas, kurās šo valsti divdesmit gadus vadošā prezidenta Redžepa Tajipa Erdogana pārstāvētā konservatīvā Taisnīguma un attīstības partija (AKP) uzrādīja sliktākos rezultātus savas atrašanās pie varas vēsturē.

Kristieši pasaules kartē

Kamēr kristieši visā pasaulē atzīmē Lieldienas, uz brīdi pieklusušas dažādu veidu nesaskaņas kristīgo konfesiju rindās. Vienlaikus tiek runāts par to, ka kristīgā pasaule atrodas ceļā pretī ievērojamām pārmaiņām, lai gan atbilžu uz jautājumiem, kādas tās būs un pie kā novedīs, pagaidām nav.

Asanža pēdējā cerība

Londonas Augstā tiesa, kurā vakar tika skatīts jautājums par internetvietnes WikiLeaks dibinātāja Džuliana Asanža izdošanu ASV, pretēji prognozēm pieņēma lēmumu, kas viņam paver cerības izvairīties no ekstradīcijas.

Ekonomika, karš un opozīcija

Kāda patlaban ir situācija Krievijā, kādēļ par spīti visam tajā nav jūtama stipra opozīcija valdošajai varai, un kas šo situāciju varētu mainīt? Galvenie faktori, kas ļauj Krievijas līderim turpināt iesākto.

Prezidenta atstādināšana

Trešdien kļuva zināms, ka Vjetnamas Komunistiskās partijas Centrālā komiteja, kas ir galvenā lēmumu pieņemšanas institūcija šajā Āzijas valstī, akceptējusi valsts prezidenta Vo Vana Thionga atkāpšanos no amata tikai gadu pēc stāšanās tajā.

Stratēģiskā nenoteiktība

Nedēļas sākumā ASV vēstniece Apvienoto Nāciju Organizācijā (ANO) Linda Tomasa-Grīnfīlda nāca klajā ar paziņojumu, ka ASV ir gatavas sākt divpusējas sarunas "bez priekšnoteikumiem" ar Krieviju un Ķīnu par bruņojuma kontroli jeb stratēģisko stabilitāti.

Robežstrīdi, politiķu košums un jaunais kurss

Laikā, kad pasaules uzmanības centrā atrodas Krievijas iebrukums Ukrainā, karadarbība Gazas joslā un priekšvēlēšanu kaislības ASV, daudziem nepamanīts palicis fakts, ka strauji un, dažuprāt, pat dramatiski pasliktinās Ķīnas un Filipīnu attiecības. Kas ir mainījies, un kamdēļ Filipīnas pat pretrunīga prezidenta vadībā atgriezušās pie sev tradicionālās, uz ASV orientētās ārpolitikas?

Kārtējais signāls Rietumiem

Nedaudz vairāk nekā pirms nedēļas Nigērija ārlietu ministra Jusufa Tugara personā paziņoja, ka ir pieņemts lēmums pēc nepieciešamo priekšdarbu veikšanas iesniegt lūgumu par valsts pievienošanos BRICS.

Demokrāti negrasās padoties

Amerikas Savienoto Valstu (ASV) prezidenta Džo Baidena ikgadējā uzruna Kongresam par stāvokli valstī (State of Union Adress) paredzami izvērsās par Baidena un plašākā nozīmē demokrātu priekšvēlēšanu programmas pieteikumu pirms šā gada 5. novembrī gaidāmajām ASV prezidenta (arī Kongresa un vēl virknes citu) vēlēšanām.

Piedņestras scenāriji

Moldovas un tās separātiskā Piedņestras reģiona aktivitātes, vēršoties pie Krievijas "pēc aizsardzības", izsaukušas daudz jautājumu starptautiskajā arēnā, ne vienam vien velkot paralēles ar notikumiem Ukrainā. Ko tas īsti nozīmē, kāda situācija patlaban valda Piedņestrā, un ko lietas labā var darīt Moldova?

Haiti un nestabilitātes teritorijas

Nedēļas pirmajā pusē plašsaziņas līdzekļu uzmanības centrā nonāca Karību jūras valsts Haiti, kur notika organizētās noziedzības un ielu bandu konglomerāta mēģinājums panākt premjerministra Ariela Anrī gāšanu.

Trampa juridiskā uzvara

Nedēļas sākumā ASV Augstākā tiesa (AT) vienbalsīgi atcēla Kolorādo pavalsts Augstākās tiesas lēmumu, atbilstīgi kam ASV eksprezidentam Donaldam Trampam bija liegts piedalīties Republikāņu partijas priekšvēlēšanās šajā pavalstī.