"Programmas centrā ir mākslas darbi, kas tiecas pavērt redzamo un taustāmo realitātes virskārtu, lai atklātu to, kas atrodas dziļākos slāņos. Cik daudz kārtu mēs esam gatavi noplēst un cik tālu doties, lai nonāktu pie patiesības?" par 15. Starptautiskā jaunā teātra festivāla Homo Novus programmu saka tā rīkotāja Latvijas Jaunā teātra institūta direktore Gundega Laiviņa. Šī gada festivāls norisināsies no 5. līdz 13. septembrim. Tā izrādes notiks Rīgas kinostudijā, Rīgas cirkā, Dizaina fabrikā, H2O 6 kvartālā, Dirty Deal Teatro, Ģertrūdes ielas teātrī, pilsētvidē un citur. Homo Novus centrs darbosies K. K. fon Stricka villā.
Festivāla atklāšanas dienā pirmizrādi piedzīvos japāņu režisora Akiras Takajamas klausāmizrāde pilsētvidē Heterotopija Rīgā, kuras nosaukumā ir ietverta atsauce uz franču filozofa Mišela Fuko attīstīto jēdzienu. Ar šo darbu režisors turpina savu Heterotopiju sēriju, kuru līdz šim realizējis Tokijā, Taivānā, Atēnās, Beirūtā un Abū Dabī. Katra izrāde tiek pielāgota konkrētajai pilsētai un vēsturiskajam kontekstam, radot par to jaunu atmiņu.
Heterotopija Rīgā
Ar ceļvedi un nelielu radioaparātu skatītājs dosies pārgājienā uz sešām, Akiras Takajamas izvēlētām Rīgas adresēm, katrā noklausoties kāda japāņu vai latviešu rakstnieka stāstu, sarakstītu tieši šai vietai. Tie atklās jaunus pilsētas slāņus un nedzirdētas vēstures liecības, kas saistītas ar japāņu spiegu Makoto Onoderu, kurš Rīgā ir pavadījis divus gadus. Viņš ieradās Latvijā 1936. gadā kopā ar savu sievu un diviem bērniem un apmetās Elizabetes ielas 33. namā.
Veidojot šo daļēji dokumentālo izrādi par reālām personām, ir veikts ievērojams pētnieciskais darbs, lai restaurētu trīsdesmito gadu vidi. Projektā iesaistītā pētniece Santa Remere atzīmē, ka viņi ir uzgājuši neskaitāmas detaļas, kas varētu noderēt stāstu sacerēšanā, piemēram, Kaļķu ielā ir atradies veikals, kurā ir pārdotas Japānas preces, tajā skaitā kukaiņu iznīcināšanas inde ar nosaukumu Destroyer, kas ir bijusi "nepārspējama savā nāvējošajā spējā".
Savukārt mūsdienu Tokijā ir veikals, kurā var nopirkt Latvijas preces. Tajā dažkārt iegriežas kāda vairāk nekā astoņdesmit gadu veca kundze, kas iegādājas maizi, kādu ēdusi savā bērnībā. "Ar šī veikala īpašnieka Jasuhiko Kavasimas palīdzību mēs esam nogādājuši Makoto Onoderas meitai ziņu, ka šī gada Homo Novus veido izrādi par viņas tēvu un ka viņai ir iespēja apmeklēt savas bērnības vietas," sievietes personību atklāj pētniece.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 17. jūnija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!