Izstāde tiks atklāta 8. janvārī plkst. 18.00 un būs aplūkojama piecu nedēļu garumā, līdz 8. februārim, TUR Laikmetīgajā mākslas telpā Tallinas ielas kvartālā.
Lienes Pavlovskas mākslinieciskā prakse ir balstīta personīgās atmiņas, sociāli politiskās vēstures un telpisko transformāciju krustpunktā, atspoguļojot sarežģījumus, piedzimstot un uzaugot padomju un neatkarību atguvušajā Latvijā. Viņas darbi vēsta par kolektīvo un personīgo traumu nospiedumiem, pievēršoties tādām tēmām kā sadzīve, kontrole un ģimenes, valsts varas un individuālās rīcības komplicētā mijiedarbība.
Liela mēroga abstraktajās instalācijās, kas šķietami radušās tieši zemapziņā, Pavlovska pārvērš padomju laika vintāžas tapetes un vecos fotoalbumos izmantoto papīru uzvedinošos vizuālajos naratīvos. Instalācijas papildina abstrakti akvareļi, kas atsauc atmiņā īslaicīgus, sapņainus fragmentus no Lienes pagātnes, atspoguļojot personīgās, kā arī nacionālās vēstures daudzslāņaino, bieži vien pretrunīgo raksturu. Izmantotie materiāli un fragmentārie attēli kritizē kontroles sistēmas, vienlaikus norādot uz improvizācijas un atmiņas telpas atgūšanas nepieciešamību. Pavlovskas veikums drosmīgi pietuvojas sadzīves ēnu pusēm, tostarp alkohola un fiziskās vardarbības, kā arī valsts kontroles ilgstošās ietekmes izvērtēšanai. Tomēr viņas darbs nav apsūdzošs – tas piedāvā klusu telpu pārdomām un aicina skatītājus atzīt neizteiktas patiesības, kas veido kolektīvo identitāti.
Balstoties uz tādiem teorētiskiem ietvariem kā Gija Debora (Guy Debord) kritika par izrādes sabiedrību un Hannas Ārentes (Hannah Arendt) pētījumi par publisko un privāto dzīves organizāciju, Pavlovska konstruē skatuvi, uz kuras personīgā pieredze stājas pretim pagātnes nospiedumiem. Gruzdošie zibšņi veido saikni starp personisko un universālo. Starp kvēlojošām oglēm un spilgtām gaistošām personīgās un kolektīvās atmiņas dzirkstelēm Pavlovska aicina apmeklētājus iesaistīties kolektīvā dziedināšanā caur kopīgās vēstures atpazīšanu, atzīšanu un dialoga veidošanu.
Liene Pavlovska ir māksliniece un scenogrāfe. Ieguvusi bakalaura un maģistra grādu scenogrāfijā Latvijas Mākslas akadēmijā, kā arī maģistra grādu Sandbergas institūtā Amsterdamā. Viņas darbi pievēršas vēlmju un kolektīvisma krustpunktiem, pētot, kā vēlmes tiek izteiktas telpā un kā tās veido cilvēku un citu būtņu dzīves vidi. Papildus savai mākslinieciskajai praksei Pavlovska ir Amsterdamas kolektīva Fabulous Future dibinātāja, kā arī jaunās izstāžu telpas Rīgā Part Time Gallery līdzdibinātāja kopā ar savu partneri Oskaru Pavlovski.
TUR katru gadu organizē septiņas laikmetīgās mākslas izstādes: trīs personālizstādes ziemas mēnešos, trīs vasarā un grupas izstādi rudenī. TUR_telpas misija ir bagātināt Rīgas laikmetīgās mākslas ainu, nodrošinot platformu eksperimentiem un ciešai sadarbībai un izvēlētajiem māksliniekiem, lai radītu augstas kvalitātes, kūrētas izstādes. Izstāžu veidošanas procesā mākslinieki ņem vērā arī pašas telpas īpatnības – atsauci gan uz tradicionālo balto kubu, gan ēkas industriālo pagātni –, tādēļ tie ir aicināti radīt jaunus darbus un mudināti eksperimentēt ārpus sev ierastajām radošajām praksēm. Kopš dibināšanas, TUR_telpa ir īstenojusi ievērojamu skaitu izstāžu, kā arī koncertu, performanču un dzejas lasījumu. Vērts izcelt, ka trīs TUR_telpas izstādes ir nominētas 2025. gada Purvīša balvai: Luīzes Rukšānes Locījuma vietas, Rūdolfa Štamera Balsis manās galvās un Maijas Kurševas Lapa uz lapas, saņemot augstu kritiķu novērtējumu.
TUR_telpa ir bezpeļņas mākslas iniciatīva, ko atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds. Lai uzzinātu jaunākos notikumus, sekojiet Instagram (@tur_telpa) un/vai Facebook lapai (TUR).