Eņģeļu dziesmas ir trešā programma ciklā Laiks. Tu. Lūgšana. Jaunajā koncertprogrammā skanēs dažādu gadsimtu un tradīciju baznīcas dziedājumi un lūgšanas vairākās pasaules tautu valodās. Šoreiz tie būs dziedājumi spāņu, grieķu, arābu, gruzīnu, baznīcslāvu un latviešu valodā. Programmas stāsts pieskarsies lielajiem jābūtības jautājumiem, mudinot uz pārdomām par laika ritumu, Visuma bezgalību un katra cilvēka dzīves unikālo lomu, vietu un nozīmīgumu tajā. Dziedājumus papildinās instrumentālas skaņu gleznas Miķeļa Dobičina un Riharda Plešanova izpildījumā, līdztekus čellam un klavierēm izmantojot arī elektroniku. Duets spēlēs Platona Buravicka, Vinetas Līces un Kristofera Čerrones skaņdarbus. Noskaņu papildinās Ivara Vācera gaismu režija.
Pacelt skatienu augstāk
"Laikā, kad uz zemes valda nemiers, šķelšanās, dažādu interešu un ideoloģiju sadursmes, koncertuzvedums aicina pacelt savu skatienu augstāk, pacelt sirdi uz debesīm un ieklausīties, ko tās mums vēsta, māca, aicina," stāsta programmas idejas autore un producente teoloģe Māra Špicberga. Koncerts tiks dalīts vairākos dziedājumu blokos. Pirmie skanēs ķerubu un serafu dziedājumi. Serafi un ķerubi ir augstākās kārtas eņģeļi. Ebreju valodā "serafi" nozīmē "tie, kuri aizdegas vai dara karstu", tas norāda uz viņu kvēlumu un aizrautību, nenogurstoši pastāvot par dievišķajiem principiem. Serafu uzdevums ir nepārtraukti slavēt Dievu, skandējot: "Svēts, svēts, svēts!" Šādus dziedājumus dzird skanam visu baznīcas tradīciju dievkalpojumos. Jaunajā koncertprogrammā tos dzirdēsim armēņu, baznīcslāvu, grieķu un arābu valodā. Tie radušies dažādos laikos, programmā iekļauts arī nupat 2022. gadā grieķa Nika Polita pierakstītais dziedājums, ko viņš dzirdējis vīzijā.
Savukārt ķerubi Svētajos Rakstos parādīti kā svēto vietu un lietu debesu aizbildņi un sargātāji. Ķerubi ir pirmie eņģeļi, kas minēti Bībelē, kad Dievs viņus noliek par sargiem pie Ēdenes dārza vārtiem. Ķerubu dziesmas baznīcas tradīcijā skan Jāņa Zeltamutes liturģijā un Vasilija Lielā liturģijā. Programmā Eņģeļu dziesmas tās skanēs tā, kā tās pazīst armēņu un aramiešu baznīcas tradīcijā. "Eņģeļus esam raduši iztēloties kā debesu vēstnešus, debesu kareivjus – staltus un drosmīgus vīrus –, un arī baznīcas tradīcijā šos dziedājumus dzied vīru balsis. Šajā programmas daļā dzirdēsim daudz skaistu vīru kora mūzikas paraugu, arī fragmentus no izcilā armēņu komponista Makara Jekmaljana Dievišķās liturģijas," uzsver Māra Špicberga. Otrajā programmas pusē apkopotas dziesmas, kuras iedvesmojušas pārdomas par debesīm, ticību un kuras caurvij ilgas pēc dievišķā atbalsta un mierinājuma: Sezāra Franka Panis angelicus, Ariela Ramiresa Ilgi gaidītā nakts un mūsdienu komponista Marko Rozāno Rekviēms.
Eņģeļi ir mums blakus
"Dziedot šo mūziku, man visbūtiskākā ir doma, ka eņģeļi ir ne tikai debesīs, bet, pavisam iespējams, arī mums blakus. Tepat tagad. Blakus, kad to neapzināmies, lai būtu ar mums kopā un pasargātu. Tāpēc nevajag bīties. Mums jābūt drosmīgiem, lai nekad nepadotos un rīkotos taisni un godīgi, vienmēr pastāvētu par labo. Tālu nav Zvaigznes diena, un arī šī diena ir apliecinājums, ka debesis ar mums runā un mēs nekad neesam vieni. Mums tiek dotas zīmes un norādes mirkļos, kad, iespējams, šķiet, pazūd ceļš, nezinām, kā tālāk rīkoties un kur doties," saka Aleksandra Špicberga.
Veidojot programmu, īpaša uzmanība veltīta reģioniem, kuros sargeņģeļu palīdzība un lūgšanu spēks nepieciešams visvairāk: līdzās dziedājumiem no Armēnijas skanēs arī pavisam īpašs dziedājums no Gruzijas – Gruzijas viduslaiku himna, kas saglabājusi savu īpašo vietu tautas sirdī cauri visiem nākamajiem gadsimtiem, ieskaitot padomju gadus. Skanēs arī dziedājums, ko dzied visās kara plosītās Ukrainas draudzēs. Gatavojot šo programmu, veikts rūpīgs un pamatīgs izpētes darbs, pētīti liturģiskie teksti armēņu, gruzīnu, asīriešu un pat aramiešu valodā. Iesaistīti eksperti, piemēram, aramiešu liturģiskais teksts saņemts tieši no asīriešu draudzes Gruzijā.
Biļetes pieejamas Biļešu paradīzē, atlaides pensionāriem, studentiem, ITIC kartes īpašniekiem, cilvēkiem ar invaliditāti un pavadošajām personām, skolēniem, Ģimenes kartes + īpašniekiem