Laika ziņas
Šodien
Sniegs

Ilze Auzāne

Mainīgais kaleidoskops. Marta Selecka un Gustavs Terzens dodas ceļojumā uz astoņām galaktikām(2)

"Literatūre jeb ceļojums ar rakstnieku ir atklājis astoņas jaunas galaktikas, tajās viena ap otru rotē divas zvaigznes – šo laiku un to laiku rakstnieks," caur it kā ruporu skanošā žurnālista Gustava Terzena balss raidījumu cikla Literatūre reklāmas rullītī piesaka tā jauno sezonu. Šo zvaigžņu mirdzēšana ir vērojama katru otro sestdienu plkst. 17.30 Latvijas Televīzijas pirmajā kanālā. Pirmā galaktika ar Rvīnu Vardi un Austru Skujiņu jau ir iegūlusi Replay.lv platformā, kur vērojama neierobežotu laiku.

Stāsts par cilvēka prātu pirmskara laikā. Režisora Dāvja Sīmaņa jaunākā spēlfilma Gads pirms kara sāk ceļu uz kinofestivāliem(10)

Režisora Dāvja Sīmaņa jaunākā spēlfilma Gads pirms kara iekļauta prestižā Roterdamas Starptautiskā kino festivāla konkursa programmā, kas norisināsies no 1. līdz 7. februārim. Aicinājām uz sarunu režisoru, kurš radījis vēsturisku trilleri, kas izseko vienam no pagājušā gadsimta noslēpumainākajiem latviešiem, Pēterim Mālderim, viņa traģikomiskajā un sirreālajā ceļojumā cauri 1913. gadam.

No Amerikas līdz Korejai. Astoņu lekciju cikls jauniešiem par stiliem un viļņiem pasaules kino

Kinoteātra Kino Bize organizētā Antuāna Duanela kino skola ir izsludinājusi pieteikšanos uz jauno, jau ceturto lekciju ciklu, kas būs veltīts dažādiem stiliem un viļņiem pasaules kino. Nodarbības notiks katru otro ceturtdienu no janvāra līdz maijam, pieteikties uz tām tiek aicināti jaunieši vecumā no 11 līdz 16 gadiem (to var izdarīt līdz 22. janvārim).

2020. gada titulētākā būve Latvijas arhitektūrā – Hanzas perons(1)

Par neatņemamu Jaunā gada sagaidīšanas tradīciju ir kļuvusi aizvadītā gada izvērtēšana dažādās jomās. Par vienu no šā gada veiksmes stāstiem var uzskatīt bijušajā dzelzceļa noliktavas ēkā izveidoto kultūras un izklaides centru Hanzas perons (arhitektu birojs Sudraba arhitektūra), kas 2020. gadu noslēdz kā titulētākā ēka Latvijas arhitektūrā.

Tā, ka atsprāgst logs. Lote Vilma Vītiņa laidusi klajā debijas dzejas krājumu Meitene

Šogad dzejniece un ilustratore Lote Vilma Vītiņa ieguva Jāņa Baltvilka balvu bērnu un jauniešu grāmatu mākslā par bilžu grāmatu Dzejnieks un smarža (Aminori) par to, ka kādā jaukā dienā, kad dzejniekam nebija iedvesmas, līdz negaidīti atvērās logs, istabā ienāca zils mākonis un ielīda viņam degunā, atklājot daudzveidīgo smaržu pasauli, kura iedvesmo viņu dzejot!

Sajūtu rekonstrukcija. Kinorežisore Aija Bley izdevusi ilustrāciju grāmatu 8. b klase(4)

Vizuālā valodā dokumentējot atmiņas par skolā pavadīto laiku, kinorežisore, fotogrāfe un māksliniece Aija Bley izdevusi ilustrāciju grāmatu 8. b klase, kuras vāciņš ir kā pabalējusi burtnīca ar meiju zariņu uz tā. Šis darbs veidots kā piecpadsmitgadīgas meitenes dienasgrāmata, kas stāsta par skolā pavadīto laiku astoņdesmito gadu sākumā un atklāj visdažādākās tēmas – arī mīlestību, sevis meklējumus, pieaugšanu un nāvi.

Stāsti ar pieredzes nesamaitātiem varoņiem. Tuvākajos divos gados latviešu kino ir gaidāms daudz jaunu filmu

Tieši ar viena mēneša starpību no Amsterdamas un Tallinas festivāliem tika saņemtas ziņas par latviešu spēlfilmu projektu panākumiem. Festivāla CineKid projektu tirgū divas balvas ieguva režisora Pāvela Gumennikova topošā spēlfilma Tīģera Martindeila izdzīvošanas skola. Savukārt festivāla Black Nights kinoindustrijas sadaļā laurus plūca režisora Matīsa Kažas Neona pavasaris, kā arī viņa igauņu kolēģa Jāka Kilmi Snaudošais zvērs, kas būs Latvijas un Igaunijas kopražojums. Visus trīs kinodarbu projektus vieno tas, ka galveno varoņu vecums nepārsniedz divdesmit gadu un savā ziņā ierakstās bērnu un jauniešu filmu kategorijā, kurā šobrīd vērojama īpaša aktivitāte.

Ar lampu tīkliņmaisiņā. Latvijas Laikmetīgās mākslas centra rīkotā izstāde pievēršas neērtajām pagātnēm

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas Kupola zālē ir atvērta Latvijas Laikmetīgās mākslas centra rīkotā starptautiskā izstāde Neērtās pagātnes. Saistītās pasaules, kas spilgti parāda, kā runāt par vēsturi, izmantojot mākslinieciskus līdzekļus. Šī ekspozīcija ir daļa no lielāka projekta Izzināt sarežģīto pagātni, kuru 2018. gadā ir aizsākušas divas mākslas zinātnieces – Ieva Astahovska un Margareta Tali –, kuru pētniecībā var saskatīt daudz līdzību.

No poetizēta līdz skarbam skatījumam. Jūrmalas pilsētas muzejs skatītājiem atklāj ziemeļu dimensiju

Jūrmalas pilsētas muzejā ir atvērta latviešu, igauņu un somu mūsdienu mākslinieku darbu izstāde Ziemeļu dimensija/Pohjoinen ulottuvuus/The Northern Dimension. Tajā ir eksponēti vairāk nekā divdesmit autoru pārsvarā jauni, iepriekš neizstādīti darbi, kas pievēršas ziemeļu pasaules atklāšanai, kurā īpaša loma ir atvēlēta dabas atspoguļošanai.

Noskaņojums mīlēt kino. Kino Bize iesāk Klasikas kino vakarus ar pieciem meistardarbiem(1)

Ar franču režisora Marsela Kamī drāmu Melnais Orfejs (1959) kinoteātris Kino Bize ir atklājis savu jauno filmu programmu Klasikas kino vakari, kas norisinās kinoteātra tiešsaistes platformā Mājas kino. "Sapnis par klasikas kino vakariem ir katram kinoteātrim, bet bieži vien to ir ļoti sarežģīti īstenot dažādu iemeslu dēļ," sarunā ar laikrakstu Diena stāsta Kino Bize pārstāve Paula Bērziņa un pauž prieku par radušos iespēju.

Egoisms aiz durvīm. Intervija ar režisori Daci Pūci

Svarīgākais ir gaume, paškritika un pieredze. Režisore Dace Pūce stāsta par savu godalgoto filmu Bedre un jau domā par nākamo kinodarbu, kuru vēlas izveidot vēl labāku un skarbāku.

Pārdomāta reakcija. Latvijas Dizaina gada balvas konkurss atklāj savas jaunās aprises

Apzināt, izvērtēt un popularizēt Latvijas dizaina izcilākos sniegumus – no 1. decembra dizaineri tiek aicināti pieteikt savus darbus Latvijas Dizaina gada balvas konkursam. Pagājušajā nedēļā notikušajā preses konferencē tā rīkotāji iepazīstināja ar nākamā konkursa norisi, starptautisko žūrijas sastāvu un gaidāmajiem pasākumiem 2021. gadā.

Vienota simfonija. Lielā Kristapa programmu atklās režisora Mārtiņa Grauda dokumentālā filma Koku opera

Triju filmprojektu pirmizrāde mēneša laikā – nekad mūžā man nav bijušas tādas sakritības! – sarunā ar KDi saka režisors Mārtiņš Grauds. Nacionālās kino balvas Lielais Kristaps programmu šodien, 12. novembrī, plkst. 19 interneta vietnē filmas.lv atklās viņa uzņemtā dokumentālā filma Koku opera, kurā ir iemūžināta gatavošanās komponistes Annas Ķirses laikmetīgās operas iestudējumam un tās atskaņojums Somijas mežos.

Nedaudz skarbuma. Atstatuvums virtuālajā vidē un Ziemeļkurzemes krastā

"Man radās doma radīt sociāli aktīvas mākslas projektu ar antropoloģisku ievirzi," stāsta virtuālās fotoizstādes Atstatuvums kuratore Katrīna Jaunupe un saka lielu paldies Latvijas Kultūras akadēmijas rektorei, profesorei Rūtai Muktupāvelai par konsultāciju. Tajā aplūkojamie darbi piedāvā tuvāk iepazīties ar dažādām sociālām grupām – indiešu kopienu, cilvēkiem ar mentāliem traucējumiem, pusaudžiem bērnunamā, Ziemeļkurzemes lībiešiem, Lucavsalas iemītniekiem un ģimenēm, kurās aug adoptēti bērni.

Kārtīgi atvēzēties(2)

Māksliniece Daiga Krūze (40) stāsta par ļaušanos gleznošanai ar atbrīvotu prātu un otas triepienu.

Pa meža stigu līdz Mozum. Muzeju krātuvē ir skatāmi pasaulslavenu tēlniecības darbu nolējumi(2)

Muzeju krātuvē Pulka ielā 8 (Rīgā) ir atvērta jauna pastāvīgā ekspozīcija Skulptūru mežs. Antīkās un renesanses tēlniecības nolējumi, kas pēc desmit gadu pārtraukuma atkal ļauj apskatīt pasaulslavenu tēlniecības darbu ģipša kopijas no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) Ārzemju mākslas departamenta kolekcijas. Kopumā tajā var aplūkot 115 darbus, no kuriem 39 ir lielformāta skulptūras, bet pārējie ir galvas, bistes un sīkplastika. Jāatzīmē, ka sīkplastika nekad iepriekš nav bijusi pieejama plašākas publikas apskatei.