Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +19 °C
Skaidrs
Piektdiena, 12. augusts
Klāra, Vizma

Ilze Auzāne

Kara laika sviests. Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā izstāde par izdzīvošanu

Medicīnas vēsturē militārismam ir lielāka loma, nekā to gribētos atzīt, tāpēc muzeja krājumā netrūkst vēstures liecību, kas ļauj apcerēt tādas tēmas kā posts, trūkums, bads, karš, – Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā ir atvērta izstāde Miers baro. Karš posta, kurā caur dažādām vēstures liecībām izskan aicinājums uz solidāru pieticību mūsdienās, atlicinot un palīdzot tiem, kurus Krievijas iebrukums Ukrainā skāris visvairāk.

Pasaule, kādā mēs gribētu būt. Baltais vilks aizceļo pie labākajiem bērnu grāmatu rakstniekiem un māksliniekiem

Svinot latviešu rakstnieka Jāņa Baltvilka dzimšanas dienu, svētdien tika pasniegta viņa vārdā nosauktā balva bērnu literatūrā un grāmatu mākslā. Viena no mākslinieces Ineses Brants veidotajām laiviņām ar balto vilku iekšpusē un zemeni karogā aizceļoja pie rakstnieces Luīzes Pastores par grāmatu Laimes bērni (izdevniecība Liels un mazs).

Sevī iegremdējoša māksla. Sākas Cēsu Mākslas festivāls ar izstādēm, koncertiem, teātri un kino

Ar vācu komponista Riharda Vāgnera operas Tristans un Izolde koncertizpildījumu pagājušās nedēļas nogalē Cēsīs tika atklāts 16. Cēsu Mākslas festivāls, kas norisināsies līdz 14. augustam. Tajā var aplūkot vizuālās mākslas izstādes, apmeklēt vairākus koncertus, piedzīvot audiovizuālo performanci, noskatīties teātra izrādes un kino klasikas izlasi.

Nākotnes laboratorija Itālijā. Aicina iesniegt Latvijas ekspozīcijas metus Venēcijas arhitektūras biennālei

Kultūras ministrija izsludinājusi metu konkursu par Latvijas ekspozīcijas koncepciju un īstenošanu Venēcijas biennāles 18. starptautiskajā arhitektūras izstādē 2023. gadā. Tajā ir aicināti piedalīties Latvijā vai ārvalstīs praktizējoši arhitekti, dizaineri, mākslinieki, radošas starpdisciplināras komandas, kas ir juridiskas vai fiziskas personas vai personu apvienības.

Piedzīvotā nospiedumi dzīvē, ko šķetināt kino

Nacionālajā kino centrā ir noslēdzies 2022. gada filmu ražošanas konkurss ar pieejamo finansējumu 1 982 472 eiro. Tajā tika iesniegts 41 projekts, no kuriem valsts atbalstu saņems sešpadsmit – piecas spēlfilmas (1 209 046), septiņas dokumentālās filmas (414 790) un četras animācijas filmas (358 636).

Apgriezt esošo kārtību. Pusaudži iegūst iespēju apliecināt sevi autonomi festivālā Homo novus

Pusaudžiem ir visa enerģija un intelekts, lai varētu paši paveikt pārsteidzošas lietas. Un māksla spēj sniegt šo balsi un iespēju ikvienam, tā cilvēkam dod neparastu piekļuvi pasaulei – Latvijas Jaunā teātra institūts (LJTI) sadarbībā ar Norvēģijas Rosendal Teater ir sācis jauno kuratoru apmācību projektu Apvērsums, lai piešķirtu pusaudžiem pašiem savu platformu pilsētas kultūras dzīves organizēšanai pēc saviem noteikumiem.

Makšķerēšana var būt izšķiroša. Kannās savu otro Zelta palmas zaru iegūst Rūbens Estlunds

Pagājušajā nedēļā noslēdzās 75. Starptautiskais Kannu kinofestivāls, kas pēc divu gadu pārtraukuma bija atgriezies savās ierastajās pirmspandēmijas sliedēs. Galveno balvu – Zelta palmas zaru – tajā saņēma zviedru režisora Rūbena Estlunda satīra Skumju trīsstūris (Triangle of Sadness), kas pēc pirmizrādes bija izpelnījusies astoņas minūtes ilgas stāvovācijas un varēja cerēt uz panākumiem arī festivāla noslēguma ceremonijā.

Noklusētā vēsture. Rakstniecības un mūzikas muzejs stāsta stāstus par maz zināmo

"Aiziesim uz Strādnieku teātri!" – ar šādu saukli Rakstniecības un mūzikas muzeja izstāžu zālē Pulka ielā 8 ir atvērta izstāde Krājuma glabāti stāsti. Rīgas Strādnieku teātris (1926– 1934), kas caur izrāžu fotogrāfijām, dekorāciju maketiem, manuskriptiem, atmiņu pierakstiem, piemiņas priekšmetiem un citām vēstures liecībām atjauno priekšstatu par reiz bijušu teātri.

Šā gada Rīgas fotomēnesis iedvesmojas no dekadentiem

"Šā gada Rīgas fotomēnesis piedāvās mākslas un mūzikas programmu, kas būs tieša, brutāla, neracionāla, izaicinoša, sarkastiska, iedvesmojoša, uzskatot, ka tieši šāda māksla var palīdzēt glābt cilvēci no iznīcības," par šā gada starptautisko fotogrāfijas festivālu saka tā direktors Arnis Balčus.

Eksistēšana verandā, ūdenstornī un literatūrā

Svētdienas pēcpusdienā Latvijas Televīzijas pārraidē tika paziņoti un apbalvoti Latvijas Literatūras gada balvas laureāti piecās kategorijās. Par labāko prozas darbu tika nosaukts Svena Kuzmina romāns Dizažio , kuru laidusi klajā izdevniecība Dienas grāmata .

Saprotam, ka ir jārīkojas. Intervija ar režisoru Dāvi Sīmani

"Man ir jāsaka godīgi, ka man nepatīk, ka šī filma nu ir kļuvusi daļēji pravietiska ne tikai nosaukuma, bet arī satura dēļ," atzīst režisors Dāvis Sīmanis, kura spēlfilma Gads pirms kara liek vilkt paralēles starp 1913. gadu un mūsdienām