Protams, protams, ASV Kinoakadēmijas Oskars ar savu publicitāti, spozmi un Holivudas vilkmi ierasti daudz vairāk satrauc ļaužu prātus nekā Eiropas "Oskars" – Eiropas Kinoakadēmijas balva. Tam skaidrojumu var rast gan Amerikas kino neizbēgamajā dominantē, gan arī tradīcijas pamatīgumā – ASV Kinoakadēmija savas balvas nākamā gada martā piešķirs 97. reizi, tātad tā ir nieka 60 gadus senāka tradīcija. Tomēr šī nu ir tā reize, kad ir īpaši būtiski izjust savu piederību Eiropas kino un lepoties ar faktu, ka pirmo reizi Latvijas vēsturē mūsu filma pretendē uz galvenajām Eiropas balvām divās kategorijās.
Ginta Zilbaloža Straume ir viena no piecām pretendentēm uz labākās Eiropas pilnmetrāžas animācijas filmas godu un viena no piecpadsmit pretendentēm uz Eiropas labākās filmas statusu, kas uzskatāma par galveno Eiropas gada kino balvu. Par Straumes novatorismu animācijas tehnikā un stāstniecībā jau daudz rakstīts, filma jau tagad ir kļuvusi par gada otro populārāko filmu Latvijas kinoteātros, sapulcinot vairāk nekā 134 000 skatītāju. (Par dažiem tūkstošiem vairāk skatītāju Latvijā ir Holivudas animācijas filmai Nejaukais es 4, kuras budžets ir 100 miljonu ASV dolāru.) Francijas kinoteātros Straumi ir noskatījušies vairāk nekā 400 000 skatītāju, kas ir unikāls fakts Latvijā dzimušam projektam, kurā ir iesaistīti arī Francijas un Beļģijas radošie un finansiālie spēki.
Resurss boxofficemojo.com ziņo, ka Straumes kases ieņēmumi pasaulē jau ir 3,2 miljoni ASV dolāru (šeit gan nav ietverti tās ieņēmumi Latvijā), bet ne jau filmas kase ir tā, par ko kādam piešķir balvas. Straumes līdzšinējais ceļš ir absolūts fenomens mazas valsts kino pieredzē. Vai Straumei tiks Eiropas Kinoakadēmijas balvas? Pēdējās dienās šādu jautājumu man ir uzdevuši bieži. Balvu likteni izšķir aptuveni piectūkstoš Eiropas Kinoakadēmijas biedru balsojums. Nav gan prognozējams, vai cienījamie biedri būs atraduši laiku, lai noskatītos filmu, vai varbūt viņiem ir kādas citas prioritātes, kas balstītas savējo vai sava reģiona piederīgo atbalstam...
Ar balsojumu un balsotājiem nekad neko nevar zināt. Labākās animācijas filmas kategorijā Straumei ir spēcīgi konkurenti, tās ir daudz konvencionālākas, taču labas animācijas filmas: Čehijas, Francijas un Slovākijas Dzīvot lielam/Living Large, Šveices, Francijas, Beļģijas Mežoņi/Savages, Spānijas, Vācijas un Indijas Sultāna sapnis/Sultana’s Dream un Spānijas, Francijas, Nīderlandes, Portugāles un Peru Viņi nogalināja pianistu/They Shot the Piano Player.
Šis ir arī pirmais gads Eiropas Kinoakadēmijas balvas vēsturē, kad animācijas filmas var pretendēt uz Eiropas labākās filmas balvu – kopā vēl ar piecām spēlfilmām un piecām dokumentālām filmām. Fakts, ka Straumes konkurenti šajā kategorijā ir, piemēram, spāņu ģēnija Pedro Almodovara filma Blakusistaba un franču režisores Koralī Faržā radikālā Substance (abas filmas ir skatāmas Rīgas kinoteātros), ir īpašs, pat ekstravagants. Turēsim īkšķi par Straumi un nesadugsim, ja balsotāju ceļi nebūs izprotami.