Nupat savu artavu devuši arī starptautiskas komandas pētnieki no Lielbritānijas, ASV un Beļģijas, veicot svarīgu atklājumu par brūno tauku darbību.
Cilvēka ķermenī ir gan brūnie, gan baltie tauki. Kamēr baltie, "sliktie" uzkrājas vēdera rajonā un padara mūs resnus, brūnie tiek uzskatīti par labiem, jo sadedzina pamatīgu kaloriju apjomu, lai vēsā laikā sasildītu ķermeni. Pēc ilgstošiem pētījumiem zinātnieki pietuvojušies atbildei, kā iedarbināt brūnos taukus pēc paša vēlēšanās un likt tiem iztukšot balto tauku krājumus. Viņi izveidojuši detalizētu molekulāro struktūru proteīnam, kas liek brūnajiem taukiem dedzināt kalorijas.
Par UCP1 dēvētā proteīna izpētes gaitā pētnieki noskaidroja tajā esošo divu "vārtu" stāvokli brīdī, kad proteīns ir neaktīvs. Šajā stāvoklī iekšējie "vārti" ir aizvērti un ārējie – atvērti. Tas liek zinātniekiem domāt, ka, lai aktivizētu proteīnu, "vārti" jāpārvirza pretējā stāvoklī, ziņo žurnāls Science Advances. Ja tā izrādīsies patiesība un pētniekiem izdosies atrast līdzekli proteīna iedarbināšanai, mediķi varēs aktivizēt pacientos "tauku dedzināšanas režīmu", kas bez īpašas piepūles palīdzēs zaudēt lieko svaru.