Kurzemes katla pēdējās kaujas, Zviedrija, Franču leģions, karš Vjetnamā, karš Alžīrijā, tad Austrālija, Ņujorka, Kalifornijas piekraste, un beidzot atkal Rīga, gan vēl padomju okupācijā, vēl ar uz Rietumiem nepārbēgušu dubultaģentu Imantu Lešinski... Patiešām īsta Odiseja, kuru Ata Lejiņa romānā Karavīrs un Guntiņa (3. oktobrī plkst. 17 grāmatas atvēršana Zvaigznes ABC pasākumu zālē) izdzīvo galvenais varonis Laimonis Vilks.
Lielu daļu romāna varoņa gaitu Atis Lejiņš, vēsturnieks, ekspolitiķis un nu jau arī rakstnieks, kuram 28. septembrī paliek 82 gadi, ir piedzīvojis pats, daļu guvis neskaitāmās pārrunās trimdā un dzimtenē. Romānā darbojas arī reālas personas, sākot ar Latvijas sūtni Zviedrijā Voldemāru Salno un beidzot ar Hitlera ģenerāli, "Tuksneša Lapsu" Ervīnu Rommelu. Lasītājs romānā uzzina daudz ko tādu, ko nevar uzzināt aktuālajās ziņās, gūst priekšstatu par karu un citu pasaules lielo konfliktu izcelšanās dziļākajiem iemesliem, sākot ar Vjetnamas karu un beidzot ar Latvijas tapšanas un okupācijas laika notikumiem. Stāstot par grāmatu, Lejiņš nevar noslēpt gandarījumu, tomēr piebilst, ka otrreiz gan neko tādu vairs nedarīšot – rakstīt esot ļoti grūti. Šajā gadījumā grūtam darbam ir pat negaidīti labs rezultāts.
Nesen Arnis Krauze Latvijas Radio raidījumā Laikmeta krustpunktā bija atradis tavus senčus līdz septītajam augumam, bet tavai grāmatai pieskārāties tikai mazliet un sarunas beigās.
Es tiešām tik tālu atpakaļ savu dzimtas koku nebiju zinājis – līdz 1743. gadam! Mans brālēns bija ticis līdz 1850. gadam, līdz Jānim Lejiņam, kuram bija 14 bērnu.
No vienas sievas?
Jā. Viņa bija igauniete. Bet varbūt lībiete? No Mazsalacas.
Nu tad ķeramies pie tavas grāmatas. Tajā ir frāze par "līvu maķenīt atšķirīgo izskatu". Kā tad lībieši izskata ziņā atšķiras no latviešiem?
Visu sarunu lasiet žurnāla SestDiena 27. septembra - 3. oktobra numurā! Žurnāla saturu gan drukātā, gan digitālā formātā iespējams abonēt mūsu jaunajā mājaslapā ŠEIT!