Mana Latvijas garša bāzējas pākšaugos un gaļā – droši vien tāpēc, ka bērnībā dzīvoju kopā ar vecvecākiem laukos, kur bija gan dārzs ar visiem pašaudzētajiem labumiem, gan kūts ar lopiem pašu piena produktiem un gaļai. Kad sāku dzīvot Īrijā, ar lielu kāri ēdu viņu tradicionālos sautējumus ar gaļu – pārsvarā ārpus mājas, krodziņos. Bet, ja pie manis nāk ciemiņi, parasti gatavoju kaut ko savā stilā, lai viesiem interesantāk. Šīs divas receptes vienmēr gardu muti ēd un slavē gan latvieši, gan īri!
Siltā pupiņu pastēte ar izturētu čedaru
Protams, receptes pamatideja nāk no omītes – viņa mēdza izvārīt lielu katlu ar dārza pupiņām un tad tās izmantot vairākos ēdienos. Sanāca gan pupiņu zupa, gan pupiņas ar krējumu un sīpoliem, gan tāds īpatnējs uz maizes ziežamais, kuru omīte gatavoja no saspiestām, vārītām pupiņām, klāt piegrieztiem zaļumiem un iemaisīta kausēta sviesta, lai nav tik sauss. Es sviestu aizstāju ar sieru – te, Īrijā, sieri ir visādi feini, par izvēli nesūdzos!
20 minūšu / 4-6 porcijas / viegli
Vajadzēs:
- 2 bundžas
- konservētu pupiņu maisījuma
- 1 sīpolu
- 1 tējkaroti saberztu kumīna sēklu
- ½ tējkarotes saberztu koriandra sēklu
- šķipsnu kaltēta čili (ja vēlas)
- 100 g izturēta Čedaras siera (var arī ne tik izturētu, ja gribas maigāku garšu, piemēram, Red Leicester)
Gatavošana:
1. Pannā apcep smalki sakapātu sīpolu, pievieno garšvielas (sāli nevajag, jo siers un pupiņas jau gana sāļas), maisot nedaudz pacep.
2. Tad pieber pupiņas bez šķidruma (to atstāj vēlākam, varbūt noderēs), vēl pacep mazliet. Kādu ceturto daļu atliek vienā bļodiņā, bet pārējo blenderī sablenderē putras konsistencē.
3. Pupiņu putru liek atpakaļ pannā, pievieno malā atliktās pupiņas, uzkarsē, pierīvē sieru un maisot karsē, līdz siers skaisti iekūst pastētē. Pasniedz siltu ar kraukšķīgu maizi vai grauzdiņiem. Ļoti garšīgi ar zaļumiem pēc gaumes – kinzu, pētersīļiem vai dillēm.
Omītes gaļas rullīši
Mana omīte vienmēr uzsvērusi, ka kārtīgam lauku cilvēkam jāēd gaļa. Par to, ka pasaulē daudzi cilvēki ne vien neēd gaļu, bet vispār pārtiek tikai no svaigiem dārzeņiem un augļiem, viņa pat dzirdēt negrib! Atklāti sakot, arī man ēdienkarti bez gaļas ir grūti iedomāties. Šī recepte ir sveiciens omītei, kura prot pagatavot visādu gaļu dažādos veidos, bet rullīši manās bērnības atmiņās palikuši visspilgtāk!
1 stunda / 2 porcijas / ņemšanās, bet ir to vērts
Vajadzēs:
- 4 plānas šķēles cūkgaļas kakla karbonādes (kopā ap 300 g)
- 4 tējk. sinepju
- 1 sīpolu
- svaigi maltus melnos piparus, sāli
- 40 g bekona
- (4 plānas šķēles)
- 4 mazus marinētus gurķīšus, olīvas vai saujiņu kaperu
- 15 g sviesta
- Brūnajai alus mērcei
- 125 ml tumšā alus
- 125 ml buljona
- 1 ēd. k. saldā krējuma
Gatavošana:
1. Sīpolu pārgriež uz pusēm – vienu pusīti smalki sakapā, otru sagriež garenos stienīšos (paredzēti ietīšanai rullīšos).
2. Cūkgaļas šķēles mazliet paklapē un pārsmērē katru ar tējkaroti sinepju. Pārkaisa ar sāli un pipariem.
3. Katru gaļas gabalu pārklāj ar plānu bekona šķēli un uz tās liek pa gurķītim (vai pāris kaperu) un sīpola stienītim. Sarullē ciešus gaļas rullīšus un gareniski sasprauž ar zobu bakstāmajiem kociņiem, lai netinas vaļā. Omīte rullīšus tina ar diegu, bet tas ir darbietilpīgāk.
4. Pannā sakarsē pusi sviesta un apcep gaļas rullīšus no visām pusēm. Noliek malā.
5. Pannā palikušajos gaļas taukos mazliet apcep atliktos sakapātos sīpolus, pielej alu, buljonu, saldo krējumu un visu mazliet uzvāra.
6. Tad gaļas rullīšus liek pagatavotajā mērcē, uzliek pannai vāku un 10–15 minūtes uz nelielas uguns izšmorē.
iesaka izmēģināt receptes kopā ar atbilstošāko vīnu:
KWV Classic Collection Cabernet Merlot
Patīkami sauss sarkanvīns. Dāsns un dinamisks vīns ar patīkamu melleņu un zīdkoka nots pieskaņu, ko papildina žāvēti augļi.
Garšas paletē jūtama ķiršu pieskaņa, kas izcili balansē starp maigiem tanīniem. Vīns daļēji tiek nogatavināts ozolkoka mucās.
Ieteicams pasniegt 16-18°C temperatūrā kā kompanjonu pie makaroniem ar tomātu mērci, ceptas pīles un vistas, steika.
KWV Classic Collection Cabernet Sauvignon
Viegls un patīkami sauss sarkanvīns. Dinamisks vīns ar elegantu melleņu, krustnagliņu un plūmju nots pieskaņu.
Garšas paletē vīns ir elastīgi maigs un ar augļainu raksturu, ko papildina viegli tanīni. Vīns tiek daļēji nogatavināts ozolkoka mucās.
Ieteicams pasniegt 16-18°C temperatūrā, kā kompanjonu pie grilētas gaļas ēdieniem.
ALKOHOLA LIETOŠANAI IR NEGATĪVA IETEKME, TĀ PĀRDOŠANA, IEGĀDĀŠANĀS UN NODOŠANA NEPILNGADĪGĀM PERSONĀM IR AIZLIEGTA.