Gunārs Placēns nav manas paaudzes aktieris, atzīšu, ka uz skatuves, šķiet, esmu viņu redzējusi varbūt pāris reižu un ne īpaši nozīmīgās lomās. Tomēr viņa vārds un tēls, viņa spēlētās lielās lomas manī dzīvojušas kopš bērnības, kaut klātienē tās nebija iespējas piedzīvot.
Kad lasīju krietnā kareivja dēkas, balsī smejoties teju katrā lappusē, manā acu priekšā atdzīvojies bija tieši Placēna radītais Šveiks. Kā šonedēļ piemiņas rakstā min kolēģis Egīls Zirnis, vērojot Placēna ienākšanu Dailē 1951. gadā, Harijs Liepiņš esot teicis: "Nu mums "spēka un ekstāzes aktieris" ir klāt!» Sajūta bija, ka teātrī viņš tāds ir mūžīgs. Bet varbūt šajā pēdējā teikumā jālieto tagadnes forma, jo nešaubos, ka viņa lomas tāpat kā līdz šim turpinās dzīvot pat tad, ja uz skatuves dēļiem klātienē Placēnam vairs nav lemts tās iedzīvināt.
Tikmēr Latvijā šonedēļ pieņem kā vienmēr krietni kritizētu budžetu, bet pasaulē viss kļūst tikai nemierīgāks. Politiskā kursa maiņa vienā, tautas protesti un nespēja samierināties ar dīvainiem valdošo lēmumiem citā valstī. Un kari. Kari daudzviet. Vai gadsimts, kurā dzīvojam, nav saucams par nedaudz sajukušu prātā? Brīžam nepamet sajūta, ka visa mūsu planēta ir viens vienīgs vulkāns, kura izvirdumus nav iespējams paredzēt.
Kaut, izrādās, par pasauli var domāt arī pavisam citādi – kā par milzīgu skriešanas ceļu, kuru tik tiešām iespējams aptvert un pieveikt. Andrejs Birjukovs no Latvijas to izdarījis – viņš noskrējis septiņus maratonus septiņās pasaules daļās, kopvērtējumā vēl sasniedzot arī trešo pakāpienu uz goda pjedestāla. Un pēc šāda, dažam neaptverama izaicinājuma vienam cilvēkam, viņš pieticīgi saka: "Sapratu, ka sports nav tikai tādēļ, lai mēs kļūtu par olimpiešiem un trenētos pasaules čempionātam. Sports dod spilgtas emocijas un gluži vienkārši uzlabo mūsu ikdienas dzīvi." Kā lai pēc tāda piemēra nesāk trenēties vai vismaz soļot slavenos 10 tūkstoš soļus dienā?
Lūk, talanti, no kā smelties iedvesmu, katram savi. Spēka un ekstāzes mirkļi arī.
Šīs nedēļas, 6.-12. decembra, žurnālā SestDiena lasiet:
TUVPLĀNĀ. TIK DZĪVS KĀ NEKAD!
Jo vairāk kustamies, jo vairāk mums ir enerģijas, saka Andrejs Birjukovs. Viņš novembrī nedaudz vairāk nekā 50 skrējēju vidū sasniedza trešo ātrāko rezultātu grūti aptveramā izaicinājumā – septiņās diennaktīs noskriet septiņus maratonus septiņos kontinentos
PASAULĒ. RUMĀNIJAS KONSERVATĪVISMA VIRZIENS
Politiskās kaislības šobrīd sit devīto vilni otrajā daudzskaitlīgākajā bijušā padomju bloka, tagad Eiropas Savienības dalībvalstī Rumānijā. Tur 1. decembrī notika parlamenta vēlēšanas, bet jau 8. decembrī gaidāma prezidenta vēlēšanu otrā kārta. Rezultātā var izveidoties nacionāli konservatīva valdība un Rumānija varētu pievienoties ES iekšējai frondai – Ungārijai un Slovākijai. Cik reāla ir šī iespēja, un kāds ir iekšpolitisko spēku samērs Rumānijā?
TĒMA. NOBELA PRĒMIJAS UN BANKETI
Nākamnedēļ Stokholmā un Oslo tiks godināti 2024. gada Nobela prēmiju laureāti. Jau kopš pirmsākumiem prēmijas tiek pasniegtas svinīgās ceremonijās tieši Alfrēda Nobela nāves gadadienā 10. decembrī un apbalvojumu pasniegšanai seko grezni banketi. Atzinības ieguvēji uzskata par goda lietu ierasties uz šo pasākumu, taču gadās arī izņēmumi
LAIKA MAŠĪNA. LĀGERLĒVA LAUŽ NOBELA LEDU
Pirms 115 gadiem zviedru rakstniece Selma Lāgerlēva kļuva par pirmo sievieti, kura saņēmusi Nobela prēmiju literatūrā. Jau pirms tam Lāgerlēva tika daudzkārt nominēta apbalvojumam un pat uzskatīta par vienu no favorītiem, taču prēmija viņai gāja secen Zviedrijas Karaliskās zinātņu akadēmijas sekretāra vērpto intrigu dēļ
IN MEMORIAM. ŠVEIKS ZVAIGŽŅU KARĀ
30. novembrī 97 gadu vecumā mūžībā devies izcilais latviešu komiķis Gunārs Placēns
IZPĒTĪTS. NEMITĪGS DIALOGS SMADZENĒS
Pēc socializēšanās ar citiem cilvēkiem smadzenes intensīvi analizē notikušo, mēģinot saprast, ko apkārtējie domā par mums
Kā arī ŠONEDĒĻ, ZVAIGŽŅOTĀ NEDĒĻA, NEDĒĻAS KULTŪRIZKLAIDES DEVA, KINO, ZIRNIS ĒD, SestDienas VAKARIŅAS, IZPĒTĪTS, MĪKLA, HOROSKOPI, ANEKDOTES un SMALKĀS APRINDAS.