Maija sākumā Venecuēlas prezidents Nikolass Maduro paziņoja par novērstu "teroristu – algotņu" grupas mēģinājumu ar ātrgaitas kuteriem no Kolumbijas iekļūt Venecuēlā. Daudzas šī notikuma nianses, tostarp dalībnieku skaits, joprojām nav zināmas vai vismaz netiek izpaustas publiski. Venecuēlas varas iestāžu rokās līdz šīs nedēļas sākumam bija nonākuši 13 no grupas dalībniekiem, tajā skaitā divi ASV pilsoņi, bijušie īpašo uzdevumu vienību karavīri Lūks Denmens un Ērons Berijs. Viņi abi tika arestēti, kad mēģināja izsēsties Venecuēlas piekrastē, 32 km attālumā no valsts galvaspilsētas Karakasas.
Vai nu brīvprātīgi, vai piespiedu kārtā, taču apcietinātie amerikāņi visai drīz atzinās, ka viņus noalgojusi ASV privātā militārā kompānija Silvercorp USA Ink, kura ASV valdības uzdevumā un sadarbībā ar Kolumbijas varas iestādēm izstrādājusi Venecuēlas prezidenta Nikolasa Maduro nolaupīšanas un izvešanas uz ASV operāciju ar nosaukumu Gideons. Konkrēti viņu grupas uzdevums bijis Karakasas lidlauka ieņemšana, lai no tā varētu izvest apcietināto Maduro.
Neklusēja arī Silvercorp vadītājs, tāpat izbijis karavīrs Džordans Gudro, kurš atzina operācijas Gideons esamību, taču noliedza jebkādu saistību ar ASV vai Kolumbijas varas iestādēm. Saskaņā ar Gudro vārdiem Silvercorp noalgojis Venecuēlas opozīcijas līderis Huans Gvaido, kurš pat neesot samaksājis visu apsolīto summu, tādēļ operācijai principā pat nebūtu jānotiek. Bet, tā kā Gudro esot pārliecināts demokrāts un autoritāru režīmu pretinieks, viņš vienpersoniski pieņēmis lēmumu operāciju tomēr īstenot.
Jebkādu saistību ar operāciju Gideons noliedz arī ASV un Kolumbijas amatpersonas, kā arī Gvaido, tomēr īpašas ticības šiem apgalvojumiem, protams, nav. Vēl jo vairāk tāpēc, ka Silvercorp ir viena no kompānijām, kas regulāri nodrošina kārtību ASV prezidenta Donalda Trampa rīkotajos masu pasākumos, turklāt pats Gudro vairākos fotoattēlos redzams kopā ar ASV prezidentu. (Šis fakts ļāva Maduro apgalvot, ka atentātu pret viņu rīkojuši "Trampa miesassargi".) Epopejai arī acīmredzami būs turpinājums, jo Venecuēlas prezidents cenšas izmantot situāciju pēc maksimālas programmas, lai atjaunotu sašķobījušos kontroli pār valsti, atbrīvotos no apnikušajiem proamerikāniskajiem opozicionāriem un, protams, censtos mazināt iespējas, ka līdzīgas situācijas var atkārtoties nākotnē.
Tajā pašā laikā operācija Gideons ir piesaistījusi plašu uzmanību ne tikai tāpēc, ka neveiksmi cietis mēģinājums ar algotņu palīdzību nomainīt kādas Dienvidamerikas valsts izteikti antiamerikānisko līderi pret Savienotajām Valstīm pilnībā pakļautu politiķi. Notikumi Venecuēlā liek atcerēties arī pagājušā gadsimta 60. un 70. gadus – vienu no tā saukto kondotjēru, veiksmes karavīru, kara suņu, meža zosu un vēl citos vārdos dēvēto algotņu zelta laikmetiem. Pēc atsevišķu ekspertu domām, tā ir sava veida pirmā liecība par to, ka jau pārskatāmā nākotnē var atsākties savulaik neskaitāmu leģendu apvītie "meža zosu" lidojumi uz siltajām zemēm. Tā pirms gadiem piecdesmit dzejiski tika dēvēta algotņu vienību došanās uz tā saucamās trešās pasaules valstīm, galvenokārt uz Āfriku. (Apzīmējums "meža zosis" pirmoreiz parādījās XVII gadsimtā, kad šādi sāka dēvēt īru algotņus, kuri masveidā devās "darbā" uz kontinentālo Eiropu.)
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 15.- 21. maija numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
xio
VVZ