Vācijā izvērsušās kaislīgas diskusijas par vārda un preses brīvības robežām pēc tam, kad Merkele atļāva sākt izmeklēšanu pret populāru komiķi, kurš savā televīzijas šovā nolasīja dzejoli, kurā kritizē Turcijas prezidentu Erdoganu. Satīriskā poēma tik ļoti bija aizskārusi Turcijas līderi, kurš savā valstī cenšas apspiest jebkādu varas kritiku, ka viņš pieprasīja vāciešiem sodīt komiķi. Daudzās Eiropas valstīs šādai prasībai nebūtu tiesiska pamata, bet Vācijā joprojām ir spēkā XIX gadsimtā pieņemta likuma norma, kas aizliedz apvainot citu valstu vadītājus. Merkeles lēmuma kritiķi uzskata, ka viņa ir upurējusi vārda brīvību, lai izdabātu Erdoganam, kura valsts atbalsts ir nepieciešams, lai risinātu migrācijas krīzi Eiropā. Tas var būt bīstams precedents, ko Erdogans un citu ne tik demokrātisku valstu līderi nākotnē var izmantot, lai izdarītu spiedienu uz Eiropu, kurā vēl dažās valstīs likumi liedz aizskart ārvalstu vadītājus.
Nu jau bēdīgi slavenā dzejoļa autors ir Jans Bēmermanis, kurš sabiedriskajā televīzijas kanālā ZDFneo vada Vācijā ļoti populāro iknedēļas sarunu šovu Neo Magazin Royale. Bēmermanis pazīstams ar humoru, kas nereti pārkāpj politkorektuma robežas un sabiedrībā pieņemtās pieklājības normas. Par viņa "upuriem" kļuvuši gan pašmāju, gan ārvalstu politiķi. Vienā no šā gada raidījumiem tika demonstrēts videoklips, kurā komiķis dziedāja par "nežēlīgo" rieķijas bijušo finanšu ministru Jani Varufaki, kas vāciešiem gribējis atņemt viņu lepnumu un ietaupījumus.
Savukārt 31. marta raidījumā Bēmermanis nolasīja dzejoli, kurā Turcijas prezident Erdogans tika nodēvēts par vīrieti, kurš iesaistās dzimumattiecībās ar kazām un aitām, sit meitenes, apspiež minoritātes un skatās bērnu pornogrāfiju. Raidījuma vadītājs nemaz neslēpa, ka pārkāpj Vācijas krimināllikuma 103. pantu, kas aizliedz "apmelot ārvalstu institūcijas un [oficiālos] pārstāvjus".
Vācijas kanclere Merkele, kura iepriekš Turcijas premjerministram Ahmetam Davutoglu izteikusies, ka komiķa dzejolis bijis "tīši aizvainojošs", pirms divām nedēļām paziņoja, ka atļauj varasiestādēm veikt izmeklēšanu, lai arī Vācijā plaši izskanējuši aicinājumi to nedarīt. Viņa gan uzsvēra, ka šāds lēmums "nenozīmē ne pāragru spriedumu iesaistītajai personai, ne robežu novilkšanu mākslas, preses un viedokļa brīvībai", vēsta Deutsche Welle.
Televīzijas kanāls ZDFneo no savas mājaslapas izņēmis Erdoganu aizskārušo dzejoli, lai gan no valdības puses neesot bijis spiediena to darīt. Savukārt ierasti runīgais Bēmermanis jau vairākas nedēļas klusē, un uz nenoteiktu laiku ir pārtraukta arī viņa šova izrādīšana.
Visu rakstu lasiet šīs nedēļas žurnālā Sestdiena!