Mūsu balss šajā vērienīgajā, starptautiskajā forumā bija Latvijas Radio koris, kurš kopā ar diriģentu Kasparu Ādamsonu koncertēja Tartu Sv. Jāņa baznīcā, un trīs latviešu komponisti – Ruta Paidere, Mārtiņš Viļums un Andris Dzenītis, kura Aerodinamika Radio kora koncertā piedzīvoja pasaules pirmatskaņojumu. Savukārt Vācijā dzīvojošās Rutas Paideres opusu Tempera (2012) stīgu orķestrim festivāla noslēgumkoncertā spēlēja Tallinas kamerorķestris.
Festivāla atklāšanā pie Igaunijas Nacionālā simfoniskā orķestra koncertmeistara pults muzicēja latviešu vijolnieks Sandis Šteinbergs. Vienu no festivāla koncertiem – Blossomings – diriģēja Kaspars Putniņš, kurš pašreiz ir Igaunijas filharmonijas kamerkora mākslinieciskais vadītājs.
Vienlīdzīgā dažādība
Pasaules mūzikas dienas ir laikmetīgajai mūzikai veltīts ikgadējs forums, kura iniciators ir Zalcburgā 1923. gadā dibinātā Starptautiskā Jaunās mūzikas biedrība ISCM (International Society for Contemporary music). Šīs biedrības nodaļas šobrīd darbojas jau 50 valstīs – arī Latvijā, Lietuvā un Igaunijā, kura iestājās 2005. gadā. Latvija par ISCM dalībvalsti kļuva 2004. rudenī, un 2006. gadā Vācijā, Štutgartē Latvijas pārstāvji pirmoreiz piedalījās biedrības ikgadējā Ģenerālajā asamblejā. Patlaban Latvijas ISCM sekciju vada komponiste Anna Veismane, kura bija klāt visos festivāla notikumos, kā arī ISCM Ģenerālajā asamblejā, kurā ievēlēja jaunu biedrības vadību. Pirmo reizi par tās prezidenti ievēlēta sieviete – komponiste Glenda Kīna no Jaunzēlandes.
Vērienīgais festivāls katru reizi notiek citā valstī, visiem sniedzot vienādas iespējas piedāvāt savas valsts mūziku. Forums pulcē komponistus, mūzikas dzīves organizētājus un vērtētājus. Pērn tas notika Ķīnā (Pekinā), 2020. gadā norisināsies Jaunzēlandē, 2021. gadā atkal atgriezīsies Ķīnā – Šanhajā un Nanningā. Uzņemot šo festivālu Igaunijā un vienlaikus svinot vietējo, ikgadējo Igaunijas Mūzikas dienu 40 gadu jubileju, mūsu kaimiņiem bija lieliska iespēja parādīt savus izpildītājmūziķus un komponistus.
"Bija pamatīgi jāpacīnās, bet tagad ir gandarījums. Festivālu pilnībā finansē Igaunija – valsts un dažādi sabiedriskie fondi, tomēr tas nevarētu notikt, ja nebūtu tik daudz atsaucīgu sadarbības partneru. Piemēram, Igaunijas Nacionālais simfoniskais orķestris un Latvijas Radio koris savas uzstāšanās iekļāva savā darba plānā, par tiem nebija jāmaksā," stāsta komponists Marts Matis Lills, kurš kopā ar kolēģi Tīmo Steineru ir šā gada festivāla mākslinieciskie vadītāji. Saskaņā ar noteikumiem, kas paredz vienādas tiesības visiem, katras valsts ISCM nodaļa iesūtīja festivāla žūrijai sešu komponistu darbus. No tiem bija jāizvēlas vismaz viens no katras valsts. Ir arī valstis, kurās ir vairākas ISCM nodaļas – piemēram, Ķīnai ir četras šādas nodaļas – attiecīgi jāizvēlas vismaz četri Ķīnas komponistu opusi.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 14. maija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!