"Klausoties es visvairāk sagaidu bērnišķīgo apbrīnu un ziņkāri par to, ko dzirdu. Tad rodas sajūta: es arī tā gribu mācēt! Kamēr ir šis ziņkāres azarts, ir ļoti interesanti. Galvenais mūzikā ir spēja aizraut." Šāda ir jaunā komponista un topošā dziedātāja Armanda Aleksandravičus pieeja mūzikai un meklējumiem, kas saistīti ar tās radīšanu. Viņš kopā ar koklētāju Andu Eglīti un vairāku Rīgas mūzikas skolu audzēkņiem veidos dzīvās un elektroniskās improvizācijas opusu koncertcikla Mūzikas ceļojums koncertā RKTMC Mazā ģilde 26. martā plkst. 18.30. Tā būs iespēja dzirdēt un redzēt, ko absolūti netipisku ir iespējams paveikt ar kokli. Ieeja koncertā bez maksas.
Vilkam kokle?
"Šī būs improvizācija. Sākumā pats spēlēšu kokli, kura atradās kādā šķūnītī. Es to spēlēšu ar vijoles lociņu dažādā nospriegojumā. Brīžiem izklausās pēc slikta čella vai vilka gaudošanas. Viss pārējais notiks ar elektronikas palīdzību. Arī mūzikas skolu audzēkņiem ir uzdevums atrast mājās dažādus priekšmetus (piemēram, papīru, foliju), ar kuru palīdzību akustiski mainīt kokles skaņu. Arī skolotāja Anda Eglīte nebaidās eksperimentēt un meklēt interesantus risinājumus. Tas ir diezgan traki, bet ļoti jauki," Armands Aleksandravičus stāsta par gaidāmo improvizāciju.
Elektronikā gan viss rūpīgi jāsagatavo: klavieru taustiņš piespiežot skanēs, bet datorā šī skaņa vispirms jāuztaisa. "Ir jāparedz, ko gribu dzirdēt un ko māku izdarīt. Tādos brīžos mēdzu noņemties ar sīku detaļu, kuru gribu pilnveidot, un bieži aizmirstu par pārējo," komponists atzīstas. Viņa radošo eksperimentu centrā šobrīd ir t. s. žesturālā vadība mūzikā. Tā īstenojama ar īpašu rokassprādzi – elektromiogrāfu, kas raida signālus atkarībā no rokas kustībām un arī no pašas rokas muskuļu saspringuma. Iegūtos datus komponists interpretē skanējumos.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 26. marta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!