"Pie šīs grāmatas es strādāju septiņus gadus," saka muzikologs, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas profesors Jānis Kudiņš, kurš uzrakstījis grāmatu par Oskara Stroka dzīvi un radošo mantojumu.
Ebreju lielpilsētā
Grāmatā, kuru tikko laidis klajā apgāds Zinātne, Jānis Kudiņš detalizēti pētījis Latvijas un Krievijas arhīvus, apkopojis plašu informāciju dažādos ziņu avotos par leģendāro mūziķi, pianistu un komponistu, Rīgas tango karali. Oskars Stroks (1893– 1975) piedzima Daugavpilī (kādreizējā cariskās Krievijas Vitebskas guberņas pilsētā Dinaburgā/Dvinskā) ebreju ģimenē, jaunībā dzīvoja Sanktpēterburgā, bet XX gadsimta 20. gadu sākumā pārcēlās dzīvot uz Rīgu, kur nodzīvoja līdz mūža beigām un ir apbedīts Jaunajos ebreju kapos Šmerlī.
Stroka muzikālā darbība caurvij Latvijas XX gadsimta vēsturi gan cariskās Krievijas impērijas pēdējās desmitgadēs, gan Latvijas pirmās brīvvalsts uzplaukuma laikā, gan padomju okupācijas skarbajā atmosfērā. Pasaules slavu viņš ieguva ar savām 30. gados Rīgā radītajām tangodziesmām, kuru vidū Melnās acis ir joprojām populārs retromūzikas hits.
Leģendārais Oskars Stroks (1893, Daugavpils–1975, Rīga) autora uzmanības lokā nonācis nejauši. "Pats būdams no Daugavpils, zināju, ka tur dzimis arī slavenais mūziķis. Vispirms mani piesaistīja unikālais gadījums, kad vairāk nekā 30 gadu pēc nāves viņu atjaunoja Latvijas Komponistu savienības biedru sarakstā. 2012. gada pavasarī Rīgas Krievu teātrī tapa populārā izrāde Tango ar Oskaru Stroku. Iepazīstot Stroka dzīvesceļa aizraujošos līkločus, radās doma papētīt dziļāk. Soli pa solim pētīšana pārauga grāmatas rakstīšanā. Arī par savu dzimto pilsētu uzzināju daudz tāda, par ko agrāk biju tikai kaut ko aptuveni dzirdējis," atzīst Kudiņš.
Bijis liels atklājums, ka Daugavpils XIX/XX gadsimta mijā bija ebreju lielpilsēta Latvijas teritorijā. "Pirms Pirmā pasaules kara Daugavpilī bija vairāk par simt tūkstošiem iedzīvotāju, no kuriem puse bija ebreji. Latvijā nekur šodien nav tādas vietas, kur dzīvotu ap 50 vai 60 tūkstošiem ebreju. Varam tikai iztēloties vidi, visapkārt skanošo jidišu, sinagogas, ebrejisko kultūru," saka Jānis Kudiņš.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 9. aprīļa, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!