Apstāties atbalsta sniegšanā Ukrainai tagad vienkārši nevar, sarunā ar SestDienu saka Reinis Pozņaks – viens no tiem, kurš šajās dienās nolicis malā savu līdzšinējo darbu un ikdienu, lai palīdzētu ukraiņiem aizstāvēt savu valsti. "Aicinu neatslābt. Visi jau ir noguruši gan emocionāli, gan fiziski, pirmais vilnis sāk pierimt, un nevajag izšaut visu pulveri uzreiz, jo karš var ievilkties, lai gan mēs visi ceram, ka tā nebūs," viņš piebilst, bet vienlaikus uzsver, ka "ukraiņi karo arī par mums. Ja viņi uzvarēs – un domāju, ka viņi uzvarēs –, tad mums un mūsu bērniem kādu brīdi būs miers".
Kad šis karš tiešām beigsies, gan pagaidām neviens īsti prognozēt neņemas. Bēgļi mēģina aprast ar apstākļiem citā valstī, uztraucoties par tuvajiem, kas palikuši Ukrainā, bet tur esošie dara vienīgo iespējamo – cenšas izdzīvot. Ja tas nozīmē nolikt malā savu mākslinieka profesiju, lai iekoptu sakņu dārzu un rūpētos par vistām, tad nav jautājumu. Taču visam cauri vīd spītīga cerība un apņēmība atkal uzcelt savu valsti – kaut no drupām.
"Esmu lepna, ka dzīvoju tik stiprā, demokrātiskā un humānā sabiedrībā," par Ukrainu un līdzcilvēkiem saka dizainere Marija Vasiļjeva, kuras dzīvi nu jau divreiz krasi mainījusi Krievijas agresija.
Svarīgi neatslābt. Svarīgi nepierast pie kara ziņām. Jo tā nav un nedrīkst kļūt nevienam par ikdienu
Šīs SestDienas, 8. aprīļa – 14. aprīļa numurā lasiet:
SestDienas SALONS. Brīvības konvojs. Kustības Twitter konvojs aizsācējs Reinis Pozņaks par to, kā nesajukt prātā, kādas automašīnas vajag ukraiņiem karā pret Krievijas okupantiem, un par aicinājumu neatslābt.
PASAULĒ. Vai karu izšķirs kauja par Donbasu. Krievijas armijas uzbrukums Ukrainas bruņotajiem spēkiem, kas nocietinājušies valsts austrumos, ievadīs lielāko kauju Eiropā kopš 1945. gada, un, visticamāk, no tās būs atkarīgs arī visa Krievijas iebrukuma Ukrainā iznākums. Kādi notikumi noveduši līdz šai kaujai, un kamdēļ tā ir tik svarīga abām pusēm?
FOKUSĀ. Sāpju ceļi. Katra ukraiņu bēgļa stāsts ir ļoti personisks, taču ir arī daudz kopīgā: sašutums par Krievijas izraisīto karu, sāpes par bojāgājušajiem, izpostītajām pilsētām un ciemiem, bažas par Ukrainā palikušajiem tuviniekiem un draugiem, patiesa savas valsts mīlestība, lepnums par prezidentu Volodimiru Zelenski un cerība uz mieru un iespēju atgriezties mājās – pat tad, ja no tām būs palikušas tikai drupas.
LAIKA MAŠĪNA. Ar ko (bija) bagāta Ukraina. Dārgāka saulespuķu eļļa, rupjā sāls un kukurūzas miltu deficīts – arī Latvijā pircējus veikalos gaida nepatīkami pārsteigumi, kas saistīti ar Krievijas iebrukumu Ukrainā un šīs valsts ekonomikas sagraušanu.
VĒSTULES NO UKRAINAS. Parādi attieksmi! Kad gribas pateikt kādu treknāku vārdu, bet tā taču nav pieņemts, uzvelc zeķes vai T kreklu ar pavisam nevainīgu dzelteno vannas pīlīti, kas lepni saka vienu no zināmākajiem lamuvārdiem pasaulē... Citiem vārdiem sakot, šis būs stāsts par to, kad vairs nav ko zaudēt, jeb diviem radošiem ukraiņu uzņēmējiem, kuru dzīvi jau otro reizi krasi mainījusi Krievijas agresija.
TUVPLĀNĀ. Man nav zirnekļa pirkstu. Juris Kaukulis (52) arvien biežāk uzstājas ar solokoncertiem, uz kuriem viņu pagrūdis pandēmijas mājsēdes laiks, un tic, ka Ukraina pašlaik notiekošajā karā pret Krieviju nepadosies.
Kā arī ŠONEDĒĻ, ZVAIGŽŅOTĀ NEDĒĻA, KULTŪRIZKLAIDES DEVA, SestDienas VAKARIŅAS, KINO, ZIRNIS ĒD, IZPĒTĪTS, MĪKLA, HOROSKOPI, SMALKĀS APRINDAS un ANEKDOTES.