Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +25 °C
Skaidrs
Otrdiena, 23. jūlijs
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Par ordeņiem un kolēģiem, un degošām vībotnēm

Cik cilvēku, kuri patiesi ir pelnījuši ordeni, jūs pazīstat? Par ko vispār vajadzētu piešķirt valsts augstāko apbalvojumu, kādi cilvēki ir tā cienīgi?

Šīs nedēļas SestDienā jau dzīvojam 4. maija noskaņās, domās pamazām klājot baltus galdautus, lai ar līdzcilvēkiem priecātos par kopābūšanu savā valstī. Tādēļ šoreiz negribas runāt tikai par problēmām. Vēl jo vairāk tāpēc, ka šī reize ir īpaša – valsts augstākais apbalvojums tiks pasniegts arī mūsu kolēģei Inesei Lūsiņai.

Tiem, kam ir tas gods viņu pazīt personīgi, ir skaidrs: tik lielu enerģiju, talantu un darbaspējas, kas būtu apvienojušās vienā cilvēkā, nevar sastapt bieži. Inese ir viens no tiem retajiem talantiem, kas pavisam burtiski mūziku spēj uzrakstīt vārdos, bet tekstu – pārvērst mūzikā. Viņa prot atrast un atklāt stāstus un cilvēkus, pamanīt citu garām palaisto, izcelt un cildināt. Taču vienlaikus viņa māk atklāti stāstīt arī par problēmām un nepatīkamo. Tā ir reta spēja, kas dota tikai tiem, kuri patiesi mīl ne tikai savu darbu, bet visu radošo pasauli sev apkārt.

Tādēļ šonedēļ SestDienas salonā sarunājas divi mani ordeņotie kolēģi – Egīls Zirnis un Inese Lūsiņa. Man ir patiess gods ar viņiem abiem kopā strādāt, diskutēt un brīžam strīdēties, smieties un gremdēties ikdienas stāstos, kurus nebūtu iespējams izdomāt.

Otra šīs nedēļas saruna – arī ar kolēģi – rakstnieci Daci Rukšāni, kura ierasti SestDienas slejās vērtē citu sarakstītos garadarbus, taču šoreiz uz sarunu ir aicināta pati, lai stāstītu ne tikai par grāmatu tapšanas grūto ceļu, bet arī pavisam īstu apmaldīšanos un tām bērnības dīvainajām noskaņām un lietām, kas brīžam pilnīgi negaidīti mūsos paliek uz visu mūžu.

"Jau pirms neatkarības laika es līdu mammas smaržu skapī. Ostīju visādus augus, ko varēju atrast pļavās, un tos dedzināju. Ostīju dūmus. Es pīpēju zāles stiebrus sešu gadu vecumā un drausmīgi apdedzināju rīkli. Bet man patika tā smarža. Es mēģināju dedzināt vērmeles un vībotnes un skatīties, vai atšķiras smarža," viņa stāsta, un man acu priekšā nostājas bērnības smilgas, no kurām taisījām pīpes, un zāles stiebri, ar kuriem mēģinājām svilpt.

Pēc kā smaržoja jūsu bērnība un pēc kā – tagadne? Kādas noskaņas varēs sajust šā gada svētkos, un ar kādām maņām tās vislabāk varētu saglabāt nākamajam laikam?

Gribas novēlēt, lai valsts svētku nedēļa paiet optimistiskā noskaņā. Arī par nākotni. Lai par spīti problēmām vai šā brīža grūtībām mēs katrs sajūtam gaisā mazliet lepnuma par to, kur esam, kā dzīvojam un attīstāmies. Lai svinīga noskaņa un lai apkārt visi tie cilvēki, kurus jūs pavisam personīgi gribētu apbalvot ar ordeni!

Šīs nedēļas, 28. aprīļa - 11. maija numurā, žurnālā SestDiena lasiet:

SestDienas SALONS. Labāk rakstu nekā gludinu

Dienas mūzikas recenzente Inese Lūsiņa par aizliegumu spēlēt rokgrupā, sajūtām, uzzinot par Triju Zvaigžņu ordeņa piešķiršanu un ideālo Latviju

PRIEKŠĀ. Ar Ziedoni vilcienā

Dzejnieka Imanta Ziedoņa 90. dzimšanas dienas svinību programmā 3. maijā būs arī zibakcija #Ziedonim90, kas risināsies vilcienā Tukums–Rīga. Tās laikā ikviens pasažieris un dzejnieka daiļrades cienītājs aicināts lasīt kādu no viņa dzejoļiem. Taču Rakstniecības un mūzikas muzeja projektu vadītāja Katrīna Kūkoja aicina šajā dienā godināt dzejnieku, arī citviet Latvijā lasot viņa darbus

PASAULĒ. Covid-19 nezūdošā ēna un lielā politika

Lai gan Latvijā tikpat kā nemanāma, pasaulē joprojām turpinās cīņa ar Covid-19. Tāpat ne vienā vien valstī tiek meklētas atbildes, kādēļ pandēmijas uzliesmojuma laikā pieņemti lēmumi, kas vēlāk izrādījušies šaubīgi. Savukārt ģeopolitiskā līmenī ASV un Ķīna cenšas uzvelt viena otrai atbildību par pandēmijas izraisīšanu

TUVPLĀNĀ. Šogad sēnes būs

Negribētos, lai lasa pa slīpo, saka rakstniece Dace Rukšāne un stāsta gan par grāmatu garo tapšanas ceļu un laikmetu izpēti, gan apmaldīšanos, sēnes lasot

TĒMA. Jo tīrāka jūra, jo vairāk zivju

Baltijas jūra atzīta par patlaban piesārņotāko pasaulē. Ko tas īsti nozīmē, kā novērojams ikdienā un kā atsaucas uz Latvijas senajām un joprojām gana stiprajām zvejas tradīcijām? Un galu galā – kā ietekmē ēdamās zivis, un kas jāņem vērā zivju pircējam veikalā vai tirgū?

LAIKA MAŠĪNA. Pink Floyd parāda Mēness neredzamo pusi

Pirms 50 gadiem britu rokgrupas Pink Floyd albums The Dark Side of the Moon sasniedza pirmo vietu prestižā amerikāņu žurnāla Billboard hitparādē. Lai gan pašā virsotnē šim diskam izdevās noturēties vien nedēļu, tas kļuva par pastāvīgu hitparādes vērtību uz nākamajiem 14 gadiem, šajā sarakstā pavadot 741 nedēļu

IZPĒTĪTS. No Rīgas Klusajā okeānā

Izveidota interaktīva karte, kas parāda, kur nonāktu katras mājas iedzīvotājs, ja raktos tieši cauri zemeslodei

Kā arī ŠONEDĒĻ, ZVAIGŽŅOTĀ NEDĒĻA, KULTŪRIZKLAIDES DEVA, SestDienas VAKARIŅAS, KINO, ZIRNIS ĒD, IZPĒTĪTS, MĪKLA, HOROSKOPI, SMALKĀS APRINDAS un ANEKDOTES.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

Žurnāla "SestDiena" publikācijas

Vairāk Žurnāla "SestDiena" publikācijas


Aktuāli


Šonedēļ SestDienā

Vairāk Šonedēļ SestDienā


SestDienas salons

Vairāk SestDienas salons


Pasaule

Vairāk Pasaule


Politika

Vairāk Politika


Tēma

Vairāk Tēma


Pieredze

Vairāk Pieredze


In memoriam

Vairāk In memoriam


Tuvplānā

Vairāk Tuvplānā


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


Latvijai vajag

Vairāk Latvijai vajag


SestDienas receptes

Vairāk SestDienas receptes


Dienasgrāmata

Vairāk Dienasgrāmata