Profesionālajā dzīvē viņš atgriezās kā uzņēmuma Gillette viceprezidents. Gillette tā laika izaicinājums bija pielikt punktu savai neveiksmju virknei — vairākas reizes pēc kārtas uzņēmumam nebija izdevies sasniegt prognozētos finanšu rezultātus. Jaunajai komandai situāciju izdevās vērst par labu, un uzņēmums atgriezās uz panākumu ceļa.
Sestdiena sāk interviju sēriju ar ārzemju latviešiem, kuri profesionālajā dzīvē ir guvuši pasaules līmeņa sasniegumus. Sēriju atklājam ar stāstu par Detroitā uzaugušo Uldi Sīpolu, kurš savu karjeru 1977.gadā sāka uzņēmumā Ford Motor. Šodien viņš ir vairumtirdzniecības milža Procter&Gamble viceprezidents. Viņaprāt, sasniegumu pamatā ir spēja piemēroties visām pārmaiņām.
Skype saruna ar Uldi Sīpolu notiek otrdienas pievakarē, kad Latvijā pulkstenis rāda pieci, bet Bostonā, kur viņš tobrīd atrodas, darba diena tikai sākas. Intervija ilgst teju divas stundas, un Sīpols visu laiku tai velta nedalītu uzmanību. Uz e–pastiem neraksturīgi šāda līmeņa vadītājiem viņš atbild zibenīgā ātrumā un par savas asistentes esamību ieminās tikai brīdī, kad lūdzu atsūtīt dažas bildes. Procter&Gamble viceprezidents atstāj atsaucīga un nesamākslota cilvēka iespaidu; tā viņu raksturo arī paziņas. Anglijā uzaugušais Sīpola sadarbības partneris Mārtiņš Dāle, kurš Latvijā ir somu uzņēmuma SIA Containerships lielo klientu pārzinis, e–pastus no viņa saņem arī nakts vidū. «Es nezinu, vai viņš vispār guļ,» komentē Dāle.
Piedzimšana ASV autoindustrijas citadelē Detroitā ir spēlējusi zīmīgu lomu tagadējā Procter&Gamble viceprezidenta karjerā — pēc maģistra grāda iegūšanas Detroitas universitātē viņa pirmā darbavieta bija autoražotājā Ford Motor. «Lielās kompānijās ir svarīga virzība uz augšu, un Ford es tiku līdz nodaļas direktora amatam, kas ir ļoti atbildīgs amats — tūlīt pēc viceprezidenta. Bet pēc tam es mainīju karjeru un aizgāju uz elektronikas industriju, kurā tajā laikā saskatīju nākotni,» karjeras virzību atstāsta Sīpols. Pēc teju divdesmit Ford nostrādātiem gadiem viņš ar ģimeni pārcēlās uz Pensilvāniju, lai tur kļūtu par viceprezidentu elektronikas uzņēmumā AMP. Pēc dažiem gadiem AMP pārpirka kompānija Tyco, kas daļēji arī pielika punktu Sīpola karjerai šajā uzņēmumā. Proti, iepazīšanās ar jaunās kompānijas vadības darbības stilu AMP viceprezidentam lika noprast, ka viņiem nebūs pa ceļam. «Manās interesēs labāk bija iet tālāk,» diplomātiski saka Sīpols. Tyco toreizējie vadītāji par uzņēmuma līdzekļu izsaimniekošanu cietumā sēžot vēl šodien.
Taču Sīpola profesionālajā dzīvē atkal solījās iestāties pārmaiņu laiki. «Mums veicās tik labi, ka mūs gribēja nopirkt,» viņš atceras 2005.gada notikumus. Gillette bija noskatījis plaša patēriņa preču milzis Procter&Gamble un līdzšinējam viceprezidentam nācās izšķirties, vai pēc īpašnieku maiņas viņš paliks šajā kompānijā. Gillette pārņemšana no pasaules lielākā patēriņa preču uzņēmuma puses notikusi mierīgi, un Sīpols nolēma, ka šoreiz ar jauno vadību viņam būs pa ceļam.
Sīpola pazinēji, vaicāti pēc viņa raksturojuma, kā pirmo min lepnumu par latvisko izcelsmi. «Daudzi citi Amerikas latvieši nomainīja savus vārdus no Jānis uz John, bet Uldis palika Uldis. Viņš ir ļoti dedzīgs latvietis. Varbūt tas viņam arī palīdzēja atšķirties no citiem un tāpēc dzīvē ir izdevies tik daudz sasniegt,» spriež Sīpola sievas brālis Ēriks Kronītis, kurš pirms desmit gadiem pārcēlās uz dzīvi Latvijā un šobrīd strādā par skolotāju Starptautiskajā skolā.
Savukārt pats Sīpols, vaicāts, kādas rakstura īpašības viņam ir palīdzējušas nokļūt uz tik augsta karjeras pakāpiena, pašpārliecināti, taču ne augstprātīgi vispirms nosauc nākotnes vīziju. «Man vienmēr ir bijis nākotnes redzējums, un es diezgan labi esmu piemērojies dažādām pārmaiņām. Man nav problēmu ar principu ievērošanu, un es labi sadarbojos ar cilvēkiem. Šodienas biznesā ļoti svarīga ir spēja strādāt komandā — gan vadīt komandu, gan būt daļai no tās,» viņš runā par savām priekšrocībām bez latviešiem ierastā bikluma.
Savukārt, uz jautājumu, kādam vajadzētu būt Latvijas moto, atbild: «Mēs varam, kāpēc ne?» Jūlijā Ulda Sīpola uzstāšanos varēs dzirdēt arī klātienē: pirmajā Pasaules latviešu ekonomikas un inovāciju forumā, kas notiks Rīgā no 2. Līdz 4. jūlijam
Visu rakstu par Uldi Sīpolu lasiet 3.maija Sestdienā!