Kopumā šai izstādei tās veidotāji ir atlasījuši vairāk nekā 80 tērpu un 500 aksesuāru, kas sniedz iespēju izbaudīt floras un faunas motīvu daudzveidību modes dizainā trīs gadsimtu garumā un piedāvā dialogu starp dažādiem laikmetiem. Saskaņā ar Aleksandra Vasiļjeva ieceri eksponāti nav tikuši sagrupēti hronoloģiski, bet gan pasniegti tematiskos blokos - mežs, dārzs, jūra, okeāns, džungļi, savanna un eksotika (ekspozīcijas dizainu ir radījis mākslinieks Jurģis Krāsons ar komandu).
Savu stāstījumu par izstādi Pieradinātā daba modes vēsturnieks iesāk ar ūdens tēmai veltīto sadaļu, kur rozā koraļļu, dzelteno dzintaru un balto pērļu svīta rada īstu krāsu salūtu. Līdzās citiem eksponātiem šeit ir aplūkojama arī latviešu kinodīvas Mirdzas Martinsones kleita ar jūras ziemā motīvu, kuru aktrise viņam uzdāvinājusi pirms neilga laika, atklāj Aleksandrs Vasiļjevs un vērš uzmanību uz vitrīnās esošajiem aksesuāriem. "Uz šīs gigantiskās cepures atdusas kaija," norāda kolekcionārs.
Ekspozīcijas veidotāji uzsver, ka cilvēki visos laikmetos ir centušies pārveidot un pieradināt dabu, apzinoties to kā vienu no savas varas izpausmes veidiem. Vienlaicīgi daba vienmēr ir bijis rosinošs un neizsmeļams iedvesmas avots māksliniekiem, mūziķiem, dzejniekiem, arhitektiem un modes dizaineriem, no kuriem daudzi ir pārstāvēti šajā izstādē - to vidū ir Olivers Niblets, Mitsi Lorenca, Filips Venē, Pjērs Kardēns, Balmain, Paquin, Christian Dior un citi.
Ekspozīcijā ir skaidri pamanāma parku un dārzu kultūras ietekme uz oriģināliem modes risinājumiem - ēnainie koki, greznās puķu dobes, tauriņi un dziedošie putni. Pārsteidzošās audumu apdrukās un izcilu kuturjē dizaina darinājumos apmeklētāji varēs ieraudzīt ne tikai augļus, bet arī dārzeņus - salātus, kāpostus, sīpolus un burkānus. "Augļi un dārzeņi vienmēr ir satraukuši cilvēku prātus, bet īpaši liels intereses uzplaiksnījums par tiem ir vērojams pēc kara, kad valda bads," piebilst erudītais modes vēsturnieks.
Izstādes centrālajā daļā ir izaudzis cepuru koks. "Katra no tām ir mākslas darbs - īsta skulptūra!" uzskata Aleksandrs Vasiļjevs, kura kolekcijas ekspozīcijā katra apģērbu un aksesuāru grupa vēsta savu stāstu par saikni ar dabu. Vienā no vitrīnām ir redzami aksesuāri no nabaga krokodiliem, no tiem darināja visu - pat krokodilu ķepu maciņus. "Sievietei bija jāpiemīt spēcīgam temperamentam, lai izvilktu naudu no viņa nagiem."
Izstāde Pieradinātā daba. 18.-21. gadsimts ir jau astotais projekts, ko Latvijas Nacionālais mākslas muzejs organizē sadarbībā ar ABLV Bank un Aleksandra Vasiļjeva fondu. To papildina pasākumu programma Modes daba, kas ietver sešu lekciju ciklu, tikšanās un sarunas ar nozares speciālistiem, kā arī dažādas radošās aktivitātes. 20. jūlijā plkst. 17 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā notiks pirmais pasākums - Sarunas muzejā ar mākslas zinātnieces Alīdas Krēsliņas piedalīšanos.
Iepazīties ar šo programmu var interneta vietnē www.lnmm.lv.