Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +12 °C
Daļēji saulains
Pirmdiena, 5. jūnijs
Margots, Igors, Ingvars

Ziņas

Var izmantot gan vēju, gan sauli © DIENA

Augstas dabasgāzes un elektrības cenas, nestabila ģeopolitiskā situācija, energoresursi kā ierocis – visi šie apstākļi skaļi signalizē, ka ir nepieciešami tūlītēji soļi Latvijas enerģētikas jomas sakārtošanai. Te gan svarīgi neapmulst un fokusēties uz attīstību, nevis tikai uz izdzīvošanu. Jau izskanējušas idejas pat par atomelektrostacijas nepieciešamību, tomēr, pirms sapņojam par tik sarežģītiem risinājumiem, jānovērtē tas, kas mums jau ir, un kādi elementi būtu jāpievieno šim vienādojumam, lai efektīvi risinātu šodienas un arī nākotnes izaicinājumus.

Kredīti joprojām ir lēti © DIENA

Pasaulē jau vairāk nekā desmitgadi izmantotie ekonomikas stimuli, kas orientēti uz zemāku aizdevuma procenta likmju panākšanu ar mērķi veicināt patēriņa pieaugumu, varētu tikt pārtraukti.

Hibrīdā darba vide paliks © DIENA

Šobrīd dažādās nozarēs vērojams darba roku trūkums, un cīņa par talantīgiem darbiniekiem uzņēmumu starpā kļuvusi īpaši spraiga. Šajā konkurences cīņā daudz lielākas izredzes ir tiem uzņēmumiem, kas dzīvo pēc ilgtspējas principiem un nodrošina saviem darbiniekiem motivējošus apstākļus un atbalstu.

Rūpniecībai jāpielāgojas apstākļiem © DIENA

Situācija Latvijas rūpniecībā patlaban nav viennozīmīga. No vienas puses, rūpniecība ir tā tautsaimniecības joma, kuru Covid-19 pandēmija ir ietekmējusi daudz mazāk nekā mazumtirdzniecību, tūrismu, pasažieru transportu, ēdināšanu un vēl citas ar cilvēku pārvietošanos un pulcēšanos saistītās nozares, līdz ar to pēdējo divu gadu laikā rūpniecība nav īpaši smagi cietusi.

Šogad Rīgā plānoti 140 kruīza kuģi © DIENA

Pēc teju pilnīga klusuma iepriekšējos divos gados 2022. gadā kruīzu kompānijas Baltijas jūrā steidz atgūt iekavēto, kas samērā lielus izaicinājumus paredz arī Rīgas ostai un Latvijas tūrisma industrijai, jo atbilstoši pašreizējiem plāniem galvaspilsētas ostā vienas vai divu dienu vizīti pieteikuši 140 kruīza kuģi, kas uz Rīgu kopumā atvedīs ap 130 tūkstošiem tūristu.

Aicina koordinēti pārvaldīt krīzi © DIENA

Latvijas Stividorkompāniju asociācija (LSA) paudusi aicinājumu Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam izveidot stratēģisko krīzes vadības darba grupu tranzīta sektoram ar galveno mērķi nodrošināt Latvijas valsts kritiskās infrastruktūras darbības nepārtrauktību – tādā veidā sekmējot Latvijas drošību un ekonomikas attīstību.

Hibrīddraudi pret demokrātiju © DIENA

Programmatūra Pegasus ir militāriem nolūkiem radīta spiegošanas programmatūra, ko izveidoja un attīstīja Izraēlas uzņēmums NSO Group. Organizācija Forbidden Stories 2021. gada vasarā publicēja izmeklēšanas datus, kuros secināts, ka programmatūru viedtālrunī var instalēt attālināti, tālruņa īpašniekam to pat nenojaušot.

Ir pienācis deficīta laiks © DIENA

Krievijas izraisītā kara Ukrainā dēļ pamazām pārtrūkst ekonomiskās saites ar mūsu austrumu kaimiņvalstīm Krieviju un Baltkrieviju, pasauli apdraud izejvielu deficīts un atsevišķās jomās parādās jaunas, vēsturiski augstākās cenas.

Šobrīd pieprasa dārgmetālus © DIENA

Krievijas vēlme apspiest Ukrainas centienus tuvināties Rietumiem un sāktās militārās aktivitātes radījušas likumsakarīgas atskaņas pasaules dārgmetālu tirgos.

Kā un ko varētu ietaupīt? © DIENA

Straujo degvielas cenu kāpumu šopavasar ir pamanījuši teju visi, bet it īpaši tie cilvēki, kuri iegādājušies automašīnu, neuztraucoties par degvielas patēriņu. Kā rīkoties? Censties samazināt braucienu biežumu vai attālumu, iet kājām, iegādāties velosipēdu vai ikdienā izmantot sabiedrisko transportu? Zaļās transporta alternatīvas kļuvušas aktuālas. Tas pats attiecas uz uzņēmējiem – līdz ar straujo elektroenerģijas, gāzes un degvielas cenu kāpumu arvien biežāk tiek aktualizēts jautājums – kā ietaupīt resursus.

Cauri birokrātijai uz mērķiem © DIENA

Zinot, kas šobrīd notiek pasaulē, var šķist jocīgi runāt par šķēršļiem savā dzīvē. Dzīve ratiņkrēslā kopš dzimšanas, nepieciešamība pēc asistenta palīdzības un progresējoša slimība, kas saistīta ar muskuļu atmiršanu, padara dzīvi grūtāku, liek daudz plānot un neko neuztvert kā pašsaprotamu, tomēr tas viss liekas mazsvarīgi, domājot par karu Ukrainā. Jo te ir līdzās cilvēki, ar kuriem šķēršļi tiek pārvarēti, un es varu dzīvot krāsainu dzīvi. Neskatoties uz to, jāatzīst, ka cilvēki ar invaliditāti nereti saskaras ar sabiedrībā valdošiem stereotipiem, diskrimināciju un nevienlīdzīgu attieksmi.

ASV pieredze der arī Latvijā © DIENA

Pirms dažiem mēnešiem kopā ar vēl 21 kolēģi no vairākām Latvijas augstskolām atgriezāmies no studijām Ņujorkas štata Bufalo Universitātē, kur Eiropas Reģionālās attīstības fonda projekta ietvaros kā Latvijas augstākās izglītības mācībspēki attīstījām savas digitālās prasmes.

Ar medijpratību pret viltus ziņām © DIENA

Mūsdienās viltus ziņu veiksme lielā mērā balstās uz globāli pielietojamām tehnoloģijām, globālu datu pieejamību un bieži vien arī uz neregulētiem pārrobežu izplatīšanas kanāliem. Turklāt viltus ziņu automatizēta ģenerēšana un izplatīšana notiek iepriekš nepieredzētā ātrumā un plašā ģeogrāfiskā amplitūdā. Tā sauktie boti – automatizēti rīki, kas nodarbojas ar atkārtojamiem un regulāriem uzdevumiem internetā, – parūpējas par efektīvu ziņu izplatīšanas frekvenci.