Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Ziņas

Vienām nozarēm tiks vairāk, citām ne © DIENA

Pasaulē turpinoties Covid-19 vīrusa izplatībai, ekonomiskās statistikas dati kļūst pretrunīgāki. No vienas puses, ekonomiskā lejupslīde vēl nav beigusies, no otras puses, atsevišķi dati vedina domāt par pakāpenisku situācijas stabilizēšanos. Vienlaikus ir atsevišķas nozares, kurām līdz ar Covid-19 izplatību radušās jaunas iespējas, tāpat ir pamats diskusijām par to, vai, cīņai ar slimību ieilgstot, jārunā arī par gaidāmām ekonomikas struktūras izmaiņām. Attiecībā uz pēdējo ekspertu viedokļi dalās.

Cer stiprināt Latvijas un Somijas sadarbību tūrismā © DIENA(5)

Sestdien, 27. jūnijā, pēc vairāk nekā četrus mēnešus ilga pārtraukuma Rīgas Pasažieru ostā atsākās regulāra kuģu satiksme. Igaunijas kuģniecības kompānijas a/s Tallink Grupp kuģis Silja Serenade, kas savu ceļu bija sācis 26. jūnijā no Helsinkiem, ieradās Rīgā un tajā pašā dienā no mūsu valsts galvaspilsētas devās uz Somijas galvaspilsētu.

Modernās tehnoloģijas un tūrisms mācās sadzīvot © DIENA

Šis tūrismam ir sarežģīts laiks, tik sarežģīts laiks nav bijis vēl nekad. To Rīgas Tūrisma attīstības biroja (RTAB) organizētajā Re:start Rīga sērijas vebinārā, kas bija veltīts darījumu tūrismam, atzina RTAB valdes priekšsēdētājs Jānis Jenzis.

Biržas piedzīvo lejupslīdi © DIENA(1)

Visai vērienīgo akciju cenu kāpumu, kas pasaules biržās ilga kopš marta beigām, kad investori sapriecājās par centrālo banku un valstu valdību solītajiem finanšu stimuliem, patlaban ir nomanījusi negatīva korekcija. To var saistīt ar atskārsmēm, ka, par spīti naudas injekcijām, ekonomika vien atturēta no krituma bezdibenī, taču nevar runāt par vērā ņemamiem sasniegumiem vai izaugsmi. Kopējā rocība kļūst mazāka, un tas ierobežo arī uzņēmumu peļņas iespējas, turklāt daudzus uzņēmumus patlaban apdraud pat maksātnespēja.

Linkaits nepakļausies Kariņa spiedienam © DIENA(31)

Sen nepiedzīvotu politisku un publisku spriedzi izraisījuši maija vidū paziņotie konkursa par sabiedriskā transporta pakalpojumu nodrošināšanu 2021.–2030. gadam rezultāti, situācijā iesaistoties pat premjeram Krišjānim Kariņam (JV), kura rīcība, kā arī komunikācijas stils ar satiksmes ministru Tāli Linkaitu (JKP) jau tiek raksturots kā diezgan klajš politiskais spiediens uz valdības kolēģi un nepamatota, premjera kompetencei neatbilstoša iejaukšanās publiska konkursa procedūrās.

EK apstiprina Lufthansa glābšanas plānu(1)

Eiropas Komisija (EK) ceturtdien apstiprināja apjomīgo Vācijas nacionālās aviokompānijas Lufthansa glābšanas plānu, lai palīdzētu vienai no pasaulē lielākajām lidsabiedrībām pārvarēt koronavīrusa pandēmijas radīto krīzi.

Pagaidām nav skaidrības, kāds atbalsts aizstās dīkstāves pabalstu © DIENA(4)

Lai gan 30. jūnijā beidzas dīkstāves pabalstu piešķiršana, tomēr pagaidām vēl nav skaidrs, kāds atbalsts stāsies vietā. Finanšu ministrijā gan uzsver, ka jau maijā ir panākta konceptuāla vienošanās, ka pēc dīkstāves pabalsta beigām tiktu izmaksātas algu subsīdijas uzņēmumiem, kuri nonākuši īslaicīgās grūtībās.

Latvijā slēgti Čili pica restorāni(3)

Latvijā slēgti visi Lietuvas Čili Holdings piederošā uzņēmuma Čilija Pizza restorāni Čili pica, taču tirgū darbojas franšīzes turētājam Tiamo grupa piederošās picērijas, aģentūrai LETA pastāstīja Čilija Pizza pārstāvji.

EM: Tūrisma nozarei jau sniegts atbalsts 20 miljonu eiro apmērā

Tūrisma nozarei jau sniegts atbalsts 20 miljonu apmērā, un tiek strādāts pie papildu atbalsta instrumentiem vēl 24,5 miljonu apmērā straujākai darbības atjaunošanai, informēja Ekonomikas ministrija (EM). Ministrija ir neizpratnē par tūrisma nozaru organizāciju nosūtīto vēstuli Eiropas Komisijai, sniedzot tai maldinošu informāciju par atbalsta trūkumu tūrisma nozares uzņēmumiem.

Eiropa dzīvo jaunu ekonomikas kontrastu gaidās © DIENA(5)

Dažādas tautsaimniecības krīzes ir neizbēgamas, tāpēc, lai tās vieglāk pārdzīvotu, visai nozīmīgs ir ekonomiskais kurss tā dēvētajos labajos laikos. Šādi labie laiki ir piemēroti konkurētspējīgas ekonomikas būvēšanai un uzkrājumu veidošanai, radot iespēju valsti padarīt turīgāku un finansiāli varenāku līdz ar katru ekonomikas augšupejas fāzi un vienlaikus ļaujot vieglāk pārdzīvot krīzes brīžus un tajos piesaistīt kapitālu, kas bēg no citām, finansiālā ziņā mazāk veiksmīgām valstīm.

Eksports strauji nobremzē © DIENA(2)

Aizveroties valstu robežām un iedzīvotājiem pazūdot no ielām un uzturoties savās dzīvesvietās, radušās problēmas ar operatīvu preču piegādi. Turklāt arī patērētāji kļuvuši ievērojami kūtrāki iepērkoties, un tādējādi mazinājies pieprasījums pēc ārvalstīs ražotajām precēm. Tas attiecas gan uz Latviju, gan citām valstīm, to vidū arī uz mūsu svarīgākajām eksporta partnerēm. Nav brīnums, ka šādā situācijā no valsts izvesto preču apjoms ir piedzīvojis straujāko kritumu kopš iepriekšējās finanšu krīzes.

Uz starptautisko sadarbību vērsta ekonomika © DIENA

Cilvēkiem, kuri vēlas atrast darbu vai arī attīstīt savu biznesu Vidusjūras salu valstī Maltas Republikā jeb vienkārši Maltā, jārēķinās ar to, ka šajā valstī ir divas oficiālās valodas – maltiešu un angļu valoda. Piesakoties darbā valsts iestādēs, parasti tiek prasīts zināt abas šīs valodas, savukārt biznesa vidē pieprasītāka ir angļu valoda labā līmenī. Dažādiem palīgdarbiem pietiek vien ar angļu valodas pamatzināšanām.