Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +13 °C
Daļēji saulains
Pirmdiena, 5. jūnijs
Margots, Igors, Ingvars

Ziņas

Sekas grūti paredzamas © DIENA

Augošā spriedze Krievijas un Ukrainas attiecībās un plašas militārās sadursmes iespējamība aktualizē jaunas rietumvalstu sankcijas pret Krieviju. Tāpat ar augstu ticamības pakāpi, lai "saglabātu seju" savas valsts iedzīvotāju, kā arī sadarbības partneru acīs, varētu būt sagaidāmas Krievijas atbildes sankcijas Rietumiem.

Kāpēc pieaug inflācija? © DIENA

Inflācija ir kļuvusi par vērā ņemamu globālu problēmu visā pasaulē. Ar to saskaras Amerikas Savienotās Valstis, Eiropas Savienības dalībvalstis un vēl daudzas citas valstis, un ir likumsakarīgi, ka inflācija rada bažas un spriedzi arī Latvijā. Par to pēdējās nedēļās daudz ziņojuši arī mediji, to vidū TV3 raidījums Nekā personīga šā gada 13. februārī, skaidrojot cenu kāpuma dažādos iemeslus. Ņemot vērā, ka inflācijas veidošanās ir sarežģīts ekonomisks process, kurā būtiski izprast daudzveidīgos ietekmes faktorus plašākā kontekstā, vēlos precizēt manu sižetā izskanējušo viedokli.

Kariņš aicina attīstīt uzņēmējdarbību ar biržas palīdzību

Uzņēmējiem būtu vairāk jāizmanto kapitāla tirgus iespējas un arvien vairāk jāattīsta sava uzņēmējdarbība ar biržas palīdzību, trešdien Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) rīkotā Latvijas kapitāla foruma atklāšanā sacīja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).

Interese par komercreisiem neliela © DIENA

Pašlaik ir īstais brīdis Latvijas iekšzemes pasažieru pārvadājumu tirgu atvērt konkurencei un ļaut strādāt komercpārvadātājiem, atsakoties no subsidētajiem pārvadājumiem. Šādu aicinājumu izplatījis starptautiskais pasažieru pārvadātājs Lux Express. Īpaša interese uzņēmumam ir par maršrutiem Rīga–Liepāja un Rīga–Ventspils.

Investīcijas ir svarīgas nākotnei © DIENA

Laikā, kad uzņēmēji piedzīvo dažādus izaicinājumus, tostarp Covid-19 pandēmiju ar neskaitāmiem ierobežojumiem, kā arī enerģijas cenu lēcienu, daudzi izvēlas nogaidošu stratēģiju, taču ir būtiski izmantot krīzes dotās iespējas un stiprināt savu darbību jau tagad, lai nākotnē justos stabilāk. Tieši tāpēc Baltic International Bank SE, izvērtējot savas perspektīvas, piesaistīja trīs jaunus investorus, lai palielinātu pamatkapitālu, tādējādi nodrošinot gan vietējām kompānijām, gan ārvalstu klientiem papildu garantus veiksmīgai sadarbībai.

Pasaule dzīvos hibrīdrežīmā © DIENA

Sarežģītajos apstākļos, kurus radījusi ieilgusī Covid19 krīze, biznesa konkurētspējas noturēšanai ir būtiska nozīme. To veido vairāki faktori, piemēram, spēja ieviest vai piegādāt kādu produktu pirmajiem un piedāvāt kvalitatīvu produktu par labu cenu. Taču kā sasniegt ilgtspējīgu biznesa konkurētspēju, sevišķi uzņēmumos, kur "serveris, kas novietots zem galda", jeb novecojuši informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) risinājumi aizvien ir realitāte?

Kā mazināt nekustamā īpašuma nozares CO2 pēdu? © DIENA

Ilgtspēja ir tēma, par ko ikvienam varētu būt viedoklis, bet ne visi zinās, ko nozīmē ar to saistītais saīsinājums ESG. Tas ir starptautiski pieņemts termins kritēriju kopumam, ar ko var izvērtēt uzņēmuma vai organizācijas stratēģiju attiecībā uz sociālajiem un vides faktoriem. Tulkojumā no angļu valodas ESG jeb Environmental, social and governance nozīmē vidi, sociālo atbildību un korporatīvo pārvaldību – stratēģiju kopumu, kas palīdz mazināt negatīvo ietekmi uz vidi un palielināt atbalstu sabiedrībai.

Viesnīcu biznesam joprojām sarežģīti laiki

Pagājušā gada 11 mēnešos Latvijas viesnīcās un citās tūristu mītnēs nakšņojuši kopumā 1,2 miljoni ārvalstu un vietējo ceļotāju, kas ir par 14,5% mazāk nekā 2020. gada 11 mēnešos un par 54,4% mazāk nekā attiecīgajā laika periodā 2019. gadā, tātad vēl pirms Covid-19 pandēmijas, rāda Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) apkopotie dati.

No pārtikas līdz transportam © DIENA

Kopumā 51 rekomendācija, kas veltīta situācijas uzlabošanai klimata pārmaiņu, vides un veselības jomā, tika pieņemta Eiropas Pilsoņu paneļdiskusijā, kas janvāra pirmajā pusē noritēja Polijas galvaspilsētā Varšavā.

Apsaimniekotāja loma ir būtiska © DIENA

Lielākā daļa Latvijas daudzdzīvokļu māju iedzīvotāju uzskata, ka viņu mājas tehniskais stāvoklis būtu jāuzlabo, liecina attīstības finanšu institūcijas Altum veiktā aptauja. Smagākie šķēršļi namu atjaunošanai ir nevis naudas trūkums, bet gan kaimiņu nespēja sadarboties, kā arī apsaimniekotāja neieinteresētība.

"Granulu apkure" izmaksā vairāk © DIENA

Straujais cenu kāpums pasaules enerģētisko resursu, kā arī kokmateriālu tirgū liek sadārdzināties arī apkurei ar koksnes granulām. 2021. gada ceturtajā ceturksnī industriālo koksnes granulu cenas salīdzinājumā ar 2020. gada nogali pieaugušas divkārt, ziņo LETA, atsaucoties uz Meža nozares informācijas centra (MNIC) publiskotajiem datiem.

Laiks noliktavu robotizācijai © DIENA

Līdz ar strauji augošo ekomerciju jautājums par piegādes procesu efektivizāciju uzņēmumiem kļūst aizvien aktuālāks. Neparedzētais lēciens interneta pasūtījumu skaitā ir radījis vietu jaunām iespējām, piemēram, darba vietu paplašināšanai un iekārtu modernizācijai, taču cilvēkresursi ir ierobežoti, un nemitīgā noliktavas paplašināšana tikai apgrūtina tās pārvaldību un rada lielākas izmaksas. Šādus izaicinājumus bieži var atrisināt ar ilgtspējīgiem robotikas un automatizācijas risinājumiem.

Būtiska ir arī nama apkārtne © DIENA

Attālinātais darbs ir izplatījies ļoti plaši. Covid-19 pandēmijai sākoties, to ieviesa pat tie uzņēmumi un iestādes, kas iepriekš bija kategoriski pret darbinieku strādāšanu no mājām. Ir secināts, ka vairākums Eiropas strādājošo arī pēc pandēmijas vēlas strādāt attālināti vismaz daļu darba laika. Latvijā vēlmi arī turpmāk ilgtermiņā strādāt attālināti, pauduši vairāk nekā 60% darbinieku. Pētījumi arī rāda, ka attālinātais darbs spēj nodrošināt labāku darba un privātās dzīves līdzsvaru, lielāku efektivitāti un labāku garīgo veselību, bet to nevar sasniegt bez būtiska priekšnoteikuma – piemērotas vides.

Kiberdrošība valsts pārvaldē © DIENA

Covid-19 pandēmijas iespaidā strauja digitālā attīstība notikusi ne tikai biznesa vidē. Arī valsts sektors aktīvi ieviesis un attīstījis dažādus informācijas tehnoloģiju (IT) risinājumus. Digitalizācijas jomā valsts iestādes pietuvojušās privātajam sektoram, tāpēc kļuvušas interesantākas kibernoziedzniekiem un attiecīgi arī drošības riski ir līdzīgi tiem, ar kuriem saskaras uzņēmumi.

Saules paneļi un elektroauto © DIENA

Aizejošajā 2021. gadā ir strauji audzis uzstādīto saules paneļu un reģistrēto elektroauto skaits. Ir paplašinājies arī elektroauto uzlādes staciju tīkls.

Gaidāma vilcienu sinerģija © DIENA

Šā gada pirmajos deviņos mēnešos salīdzinājumā ar pagājušā gada pirmajiem deviņiem mēnešiem samazinājās pasažieru pārvadājumi visos transporta veidos, informē Centrālā statistikas pārvalde (CSP). Ar dzelzceļa transportu 2021. gada pirmajos deviņos mēnešos tika pārvadāti 8,3 miljoni pasažieru, kas ir par 19,1% mazāk nekā 2020. gada attiecīgajā periodā. Pasažieru pārvadājumi iekšzemē gada griezumā samazinājās par 18,9%, bet starptautiskajos pārvadājumos – pat par 86,4%, rāda CSP dati. Galvenais pasažieru skaita krituma iemesls ir Covid-19 pandēmija un ar to saistītie ierobežojumi.