Lai gan it kā vairāk vajadzētu pārdzīvot par Latvijas vīriešu basketbola izlases netikšanu uz Pasaules kausu. Minimāla līdzība ar Otro pasaules karu tur tiešām ir – kad mums beidzot ir tik daudz labu spēlētāju, ka varētu pacīnīties ar jebkuru, atskaitot ASV izlasi, tad dažādu ārpuslaukuma apstākļu dēļ nekādi neizdodas nokomplektēt labāk iespējamo izlasi, jo pasaulei ir citas prioritātes un Eiropas basketbola sistēmā vispār plosās karš, un "etniski romantiskais" priekšstats par valstu izlasēm (apzīmējumu ņemu no Denisa Hanova izteikuma par Latvijas satversmes preambulu no intervijas šajā SestDienas numurā) tiek devalvēts, naturalizējot Amerikas spēlētājus. Labi, ka Otrā pasaules kara mitoloģizētājs Putins nav liels basketbola fans, citādi viņš ne tikai nopirktu un naturalizētu Krievijas izlasei kādus labākos NBA spēlētājus, bet arī nopirktu visas FIBA un pārējās Eiropas basketbola organizācijas, lai pieņem noteikumus, ka valstsvienībā drīkst spēlēt vismaz pieci naturalizētie spēlētāji – futbola čempionāts Krievijā pierādīja, ka Putins var nopirkt gandrīz visu. Vai tomēr nevar? Vēsturnieks Uldis Neiburgs, kurš tikko izdevis savu otro Latvijas Otrā pasaules kara stāstu grāmatu Grēka un ienaida liesmās!, ar savu darbību atspēko Putinam un viņa faniem tīkamo "Lielā Tēvijas kara uzvarētāju" versiju. Mēs tikmēr varam sevi mierināt, ka zaudēt cerības vēl kādreiz mūžā redzēt tik labu Latvijas izlasi, kāda tā bija 2017. gada Eiropas čempionātā, ir kaut kas pavisam cits nekā zaudēt cerības atkal piedzīvot brīvu Latviju, kā kureliešiem kara beigās. Labs nāk ar gaidīšanu. Un, ja ne tev, tad kādam citam.
Žurnāla SestDiena 1. – 7. marta numurā lasiet:
SestDienas SALONS. Daudzšķautņainā nāves mozaīka. Vēsturnieks Uldis Neiburgs par to, kāpēc Herberts Cukurs bija bad boy, 16. marta piemiņu un kureliešu stāju.
TUVPLĀNĀ. Jāizlien no gleznas laukā. Grupas Dagamba mūziķi atceras savu uzstāšanos un piedzīvojumus leģendām apvītajā Glastonberijas festivālā, gatavojas koncertšovam Rīgā un spriež par klasikas savienošanu ar sevi.
POLITIKA. Izkvēpinātājs. SestDiena turpina iepazīstināt ar jaunajiem ministriem, kārta satiksmes jomas saimniekam Tālim Linkaitam (JKP). Viņa vārds lielai sabiedrības daļai gan nav svešs – viņš iepriekš pabijis gan ministra padomnieka amatā, gan nekautrējies paust viedokli dažādās aktīvistu grupās, tostarp iestājoties pret tā dēvēto kapu tramvaju.
PASAULĒ. Vecumdienas aiz restēm. Japānā cietumi kļuvuši par sava veida drošības tīklu vientuļiem un trūcīgiem sirmgalvjiem, kuru skaits nākotnē tikai pieaugs.
FOKUSĀ. Mūsu sāpju loģika. Pētnieks Deniss Hanovs bažījas, ka, atražojot stereotipus un nepārvarot vēsturiskās traumas, mēs turpinām Latvijas iedzīvotāju nesaprašanās ciklu un ignorējam svarīgākos jautājumus.
TĒMA. Labākā Oskara ceļvedis. 91. Amerikas Kinoakadēmijas balvas ceremonijā labākās filmas Oskaru ieguva Ceļvedis. Vai mēs šo filmu skatīsimies arī pēc pieciem gadiem?
CEĻOJUMS. Vai skaistule pārtapusi briesmonē? Pēdējos gadus, kad no Rietumeiropas regulāri pienāk biedējošas vēstis par teroraktiem, bēgļu krīzi, masveida protestiem, Parīze bijusi viens no šo negatīvo ziņu epicentriem. Vai tiešām aizēnots pat tās sen izkoptais gaismas un mīlestības pilsētas tēls?
Kā arī ŠONEDĒĻ, PRIEKŠĀ, AKTUĀLS VIEDOKLIS, ZVAIGŽŅOTĀ NEDĒĻA, SPORTS MARTĀ, ATPŪTA ŠOMĒNES, NEDĒĻAS KULTŪRIZKLAIDES DEVA, KINO, ZIRNIS ĒD, SestDienas VAKARIŅAS, IZPĒTĪTS, MĪKLA, HOROSKOPI, ANEKDOTES un SMALKĀS APRINDAS.
Vēlā atmoda
lustīgais nerris uz tirgus plača
Irlielāmērāticams