Ar jauno ministri Ramonu Petraviču (KPV LV) tikšanos sarunājam, tieši parādoties ziņām, ka viņa samānījusies, sakot, ka Valsts ieņēmumu dienests (VID) veicis pārbaudes vīra uzņēmumā un nekādus pārkāpumus nav atradis. VID to noliedza, un tad jau ziņu virsrakstos varēja lasīt par ministres meliem. Gandrīz sabijos un domāju, ka ministre šo varētu arī neizturēt un demisionēs, bet kāds ilggadējāks politikas ziņu žurnālists mani nomierināja, sakot: " Nenovērtē viņu par zemu. Viņa nav no tām, kas apraudāsies un visu pametīs. Ramonka ir normāla lauku " hazaika" , ar "navarotiem" un iekšām!"
Vai tā ir, pagaidām gan nevar ne apstiprināt, ne noliegt, taču SestDienas uzdevums ir to nedaudz prognozēt. Un, tā kā ministre atrada skaidrojumu arī jau pieminētajām nebūšanām, uzsverot, ka ir pārpratusi terminus un dokumentu izprasīšanu noturējusi par pārbaudi, tad arī rakstam joprojām ir vieta.
Monētas plusiņi
Petraviča, atbildot uz kārtējo žurnālistu jautājumu par aizdomām, ka viņas vīra uzņēmumā, kur pati bijusi finanšu direktore, maksātas aplokšņu algas, atbild, ka esot "izvēlēta par valdības vājāko ministru". Tieši tāpēc arī uzbrukumi par aplokšņu algām. Tiesa, šādas aizdomas aktualizējās jau pirms Saeimas vēlēšanām, kad LTV raidījums Aizliegtais paņēmiens pētīja, cik lielas sociālās apdrošināšanas iemaksas (VSAOI) par saviem darbiniekiem veic vēlēšanu sarakstos esošie uzņēmēji. Jau toreiz bija šaubas arī par uzņēmumu Monēta, kur tagadējā labklājības ministre bija finanšu direktore. Uzņēmuma veikto VSAOI iemaksu apjomu izdalot uz nodarbināto skaitu, sanāk, ka visi tur saņem minimālo algu. Šāds fakts lika vaicāt, vai darbinieki pārējo atalgojumu nesaņem aploksnē. Meklēt atbildi uz šo jautājumu gan ļausim kompetentākām iestādēm, kaut jāatzīst, ka tā nav vienīgā aizdomu ēna, kas krīt pār ministres darbību, vadot savas dienas vēl bez deputāta imunitātes.
Mēģinot rast atbildi uz pavisam nevainīgu jautājumu, kas un kāds tad varētu būt plašākam lokam gana mazzināmās Petravičas vēlētājs, un aprunājoties ar cilvēkiem Saldus pusē,
parādījās pat versija, ka tie jāmeklē ministres ģimenes uzņēmumam piederošo pierobežas veikaliņu parādnieku burtnīcās. Tādas laukos vēl pastāvot. Apmaiņā pret "pareizu" balsojumu, parāds dzēsts.
Valsts drošības dienestā gan šīs baumas neapstiprina – tur SestDienu informēja, ka par balsu pirkšanas gadījumiem vai citiem pārkāpumiem saistībā ar Saeimas vēlēšanām Saldus novadā nekādas ziņas nav saņemtas.
Ja palūkojas uz Petravičas un KPV LV rezultātiem vēlēšanās, var fiksēt, ka tajās pierobežas apdzīvotajās vietās, kur atrodas Monētas veikali, arī Petravičas rezultāti ir labi. Plusiņu skaits viņai ir vislielākais. Iespējams, tas skaidrojams ar Petravičas popularitāti "savējo" vidū un to, ka par viņu īpaši balsoja veikalu darbinieki un viņu tuvinieki. Tāpat jāmin, ka arī Saldus novadā kopumā jaunajai politiķei ir visvairāk plusiņu, lai gan atšķirība ar Kurzemes saraksta līderi un tagad arī KPV LV frakcijas vadītāju Ati Zakatistovu vairs nav tik liela kā jau minēto veikalu apkārtnes iecirkņos.
Iedvesmojis Kaimiņš
Petraviču iesaistīties politikā iedvesmojis partijas līderis Artuss Kaimiņš. Aldis Balceris, kurš tagad ir īpašumu apsaimniekotājs apvienotajā Jaunauces un Rubas pagasta pārvaldē un kurš, izrādās, pirms aptuveni divdesmit gadiem strādājis Petraviču veikalā par pārdevēju, gan atceras, ka jaunā ministre jau tolaik izteikusies, ka kaut kad varētu iet arī politikā. Šobrīd politiķe par mājām sauc Saldu, taču iepriekš dzīvojusi Jaunaucē.
"Redzot to, cik ir grūti veciem cilvēkiem, jo īpaši tiem, kas palikuši vieni, ka nevar sagrabināt naudiņu zālēm vai maizei… Tas bija tas, kāpēc es sev pateicu – pietiek stāvēt malā un skatīties, ir jāiet un kaut kas jādara!" viņa uzsver. Artusā saskatījusi to cilvēku, ar ko varētu iet kopā. Uzreiz gan jāpiebilst – Petraviča uzskata, ka valdes lēmums izslēgt no partijas Kaimiņa tagad jau bijušo sabiedroto Aldi Gobzemu nav bijis pareizs. Viņasprāt, būtu bijis tomēr jāmeklē iespējas sastrādāties.
Jaunā politiķe nāk no Auces puses, uzaugusi jau minētajā Jaunaucē. Tur arī dzimuši un vietējā skolā gājuši viņas bērni. Kad skola mazā audzēkņu skaita dēļ tika slēgta, ģimene pārcēlās un Saldu.
Pirms pašvaldību vēlēšanām Petraviča iesaistījusies KPV LV un vēlāk kā vienīgā partijas pārstāve tikusi arī ievēlēta Saldus novada domē. Tur viņa iekļāvās "pie valdošajiem" un atbalstīja Māra Zusta (LZP) vadīto koalīciju. Kā viņai veicās pašvaldības darbā? Domas dalās.
Zusts Petraviču slavē: "Sadarbība bija ļoti laba. Protams, cilvēks bija ienācis no uzņēmējdarbības vides, bet viņai piemita vēlme mācīties, izzināt, izprast."
Savukārt cits viedoklis ir bijušajai pašvaldības vadītājai, tagad opozīcijā esošajai Indrai Ūdrai (agrāk Rassai) no Latvijas Reģionu apvienības:
"Vienīgais, ko viņa darīja, komitejas sēdē turējās pie papīra un nolasīja, kas rakstīts."
Ja kāds ko pajautājis, Petraviča neesot spējusi sakarīgi atbildēt un meklējusi speciālistu atbalstu. Bijusī pašvaldības vadītāja arī novērojusi, ka Petraviča īsti nemācās, tāpēc viņu māc šaubas, vai viņa varēs apgūt ministra darbā nepieciešamās iemaņas.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 8. - 14. februāra numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
autorei
Benedikts
Endzelīns