Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +14 °C
Skaidrs
Svētdiena, 26. maijs
Varis, Eduards, Edvards, Edvarts

Jūrmalā norisināsies 4. Starptautiskā mākslas biennāle Marīna 2023

No 7. jūlija līdz 3. septembrim Jūrmalas mākslas telpās un brīvdabā notiks 4. Starptautiskā mākslas biennāle Marīna 2023. Atbilstoši šī gada tēmai Ūdensdievam uz pleciem mākslinieki pievērsušies personīgai pieredzei saistībā ar jūru. Mākslas cienītāji varēs apmeklēt septiņas vizuālās mākslas izstādes, radoši izzinošus pasākumus un aktivitātes ģimenēm ar bērniem, informēja biennāles rīkotāji.

6. jūlijā plkst. 14.00 Dubultu pludmalē  norisināsies mākslinieka Kirila Panteļejeva vides objekta Ūdens, zeme, gaiss atklāšana. 7.jūlijā biennāles centrālās izstādes – konkursa Ūdensdievam uz pleciem atklāšana un laureātu paziņošana notiks Jūrmalas muzejā plkst. 17.00, izstādes 2. daļas atklāšana – Jūrmalas Brīvdabas muzejā plkst. 19.30, kur gaidāma šim notikumam īpaši radīta mākslinieka Kirila Panteļejeva performance Straumes; pēc perfomances vasaras vakara mākslas noskaņas papildinās grupas Blue Jean Serenade koncerts.

Biennāles koncepcijas autore, mākslas zinātniece Inga Bunkše: "Dzīvojot šajos pārmaiņu laikos, vairs nevaram lolot ilūzijas, ka pasaules skaistums būs mūžīgs un mūs izglābs. Nepieciešams cits skatu punkts – pārmaiņas katra cilvēka domāšanā, jo mēs visi esam saistīti vienā asinsritē – ūdensritē. Bet izstādes ir arī kā mazs prieka mirklis mainīgajā pasaulē. Mākslinieku darbos atdzīvojušies stāsti, kas saistīti ar jūras neizzināmo dabu, prieku, bailēm, burvību."

Biennāles Marīna 2023 konkursizstāde Jūrmalas muzejā šogad paplašinājusi robežas – aicinot piedalīties ne tikai gleznotājus, bet dažādu vizuālās mākslas žanru pārstāvjus. Izstāde Ūdensdievam uz pleciem veidota divās daļās – viena Jūrmalas muzeja trīs zālēs; otra Jūrmalas Brīvdabas muzeja ārtelpā. Izstādes ekspozīcijai žūrija Latvijas Mākslas akadēmijas profesora Alekseja Naumova vadībā ir atlasījusi 143 darbus dažādās tehnikās, kurus pieteikuši mākslinieki no 7 valstīm. Izstādē piedalīsies lietuviešu māksliniece Kristīna Alšauskiene, kuras darbi bija skatāmi projektā – Kauņa – Eiropas kultūras galvaspilsēta, Latvijas Mākslas akadēmijas pasniedzēji Olga Šilova, Dainis Gudovskis, Jānis Murovskis, Ioanninas universitātes mākslas nodaļas pasniedzējs Konstantinos Spiropoulos (Grieķija), kā arī būs skatāmi Latvijas jauno un daudzsološo mākslinieku darbi. Visi izstādei apstiprinātie darbi piedalās konkursā: profesionālu mākslinieku kategorijā galvenā balva 1000 eiro; mākslas studentu kategorijā balva 500 eiro un iespēja rīkot personālizstādi Jūrmalas muzejā. Izstādes scenogrāfs Mārtiņš Heimrāts. Izstādes atklāšana 7.jūlijā plkst. 17.00 un 2.daļa plkst. 19.30.

Bulduru Izstāžu namā klasiskās mākslas gardēžiem izstāde Sapnis par aizjūru. Izstādei atlasīto darbu autori pieder pirmskara mākslinieku paaudzei. Tās mērķis ir parādīt, kāds ir bijis katra izvēlētā mākslinieka kārotais, eksotiskais, mistiskais, brīnumu pilnais galamērķis. Izstādei izvēlēti latviešu mākslinieku – Eduarda Kalniņa, Niklāva Strunkes, Aleksandras Beļcovas un citu autoru darbi. Kuratore Jana Rāve. Atklāšana 6.jūlijā plkst. 16.00.

Savukārt Dubultu pludmalē tēlnieks Kirils Panteļejevs radījis vides objektu Ūdens, zeme, gaiss, kas atspoguļojas jūrā, debesīs vai liedaga smiltīs. Apvienojot atspulgus, objekts simbolizē dabas spēku vienotību un varenību. Vienmēr esam domājuši, ka daba, mūsu planēta, kārtība, kādā dzīvojam, būs mūžīgas, bet pēdējā laika notikumi, kā arī klimata pārmaiņas, liek ieraudzīt, ka pārvērtības var norisināties strauji. Un cilvēks ir šo iznīcinošo pārvērtību iniciators. Mākslinieks ar savu darbu aicina cilvēkus ieskatīties sevī, sajust pasaules, dabas un cilvēku vienotību un kļūt cilvēcīgākiem. Kuratore Inga Bunkše. Atklāšana 6. jūlijā plkst. 14.00.

Izstāde Maģiskās jūras būtnes. Kur tās mīt? Aspazijas mājā atklās Aspazijas radīto alternatīvo jūras pasauli, kur mīt jūras raganas, bangu lauvas, vilki, tīģeri, un citas radības. Mākslinieces Veltas Emīlijas Platupes mērķis ir ar dažādiem izteiksmes līdzekļiem izcelt Aspazijas dzejas maģiju un tās spēju reālā laikā mainīt arī mūsu uztveri. Atklāšana 13.jūlijā plkst. 15.00.

Mākslas stacijā Dubulti Baibas Osītes personālizstādē Exodus skatītājs sastapsies ar tiklab ainaviskiem kā abstraktiem, un reizē gan arhaiskiem, gan moderni ekoloģiskiem darbiem, kas veidoti no jūras izskalotiem koka gabaliņiem. Izstādē ir arī darbi filcējuma un zīda apdrukas tehnikā, objekti, kā arī kociņu klasika un Latvijā pirmoreiz eksponētas miniatūras, kas apvieno redīmeidu un izšuvumu. Kuratore Inga Šteimane.

Raiņa un Aspazijas vasarnīcā iekārtota izstāde Uz robežas. Divas pasaules. Aspazijas luga Zalša līgava. 2023. gadā Aspazijas lugai Zalša līgava aprit 95 gadi kopš tās izdošanas. Lugas mitoloģiskie slāņi, simboli un ideja par pasaules atjaunošanos ir plašs pētniecības lauks, un tas Raiņa un Aspazijas muzeja pētnieces Astrīdas Cīrules un scenogrāfa Reiņa Suhanova sadarbībā rezultējies daudzšķautņainā mākslinieciskā interpretācijā. Atklāšana 29. jūnijā plkst. 17.00.

Izstādes Foto Marīna 2023 Raiņa un Aspazijas vasarnīcā skatītājus ar saviem darbiem priecēs 15 Jūrmalas biedrības Fotostudija Aspazija biedri. Izstādē fotogrāfi caur saviem darbiem atklās to mītisko, bērnības atmiņās vai dzīves laikā piedzīvoto, tās sajūtas, ko rada neizskaidrojamais, un tas šoreiz būs ūdens dievs, kurš uz saviem pleciem notur maģisko brīnumu – mirkļa mūžību ikkatrā fotoattēlā. Atklāšana 1. jūlijā plkst. 15.00.

Jūrmalas Mākslas skola sadarbībā ar Jūrmalas valstspilsētas administrāciju kopš 2001. gada organizē starptautisko mākslas konkursu Es dzīvoju pie jūras. Kopš 2021. gada konkursa izstāde ir iekļauts starptautiskās mākslas biennāles Marīna norišu sastāvā. 2023. gadā tika iesūtīti 1233 darbi no 144 izglītības institūcijām 12 valstīs. Konkursa tēma Ūdens dievam uz pleciem. Personīgie mīti un leģendas; spēles un rotaļas.

 

Izstāžu norises vietās gan jūlijā, gan augustā varēs izvēlēties sev tīkamākos pasākumus, lai līdzdarbotos ar māksliniekiem un iepazītu sev jaunus mākslas izteiksmes veidus, kā scenogrāfijas metu veidošanas procesu, vides objektu konstruēšanu, apdrukas tehniku, izmantojot augus un citas:

Mākslas ceļojums Ūdensdievam pa pēdām piemērots ģimenēm ar bērniem vecumā no 5 līdz 12 gadiem. Visās biennāles pieturvietās līdzās ekspozīcijai ģimenes ar bērniem saņems ceļojuma karti un tiks aicinātas radoši darboties.

 

Pilna biennāles pasākumu programma pieejama šeit

Vairāk - www.facebook.com/MarinaBiennale/

 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja