Latvijas Grāmatu izstāde neliks strīdēties par gaumi, jo padomāts ir par visiem – sākot no mazajiem, kuriem būs sava Jautrā lasītava (jauno grāmatu atvēršana, arī intelektuālas spēles, attīstošas un izglītojošas lietas), neignorējot arī tos, kurus vairāk interesē izziņu literatūra un pašizaugsmes grāmatas, un beidzot ar tiem, kuriem par literatūru ir gluži profesionāla interese, – notiks diskusijas un lekcijas par Latvijas oriģinālliteratūras jaunākajām tendencēm un pat atsevišķu žanru attīstību.
Saprast Krieviju
Starptautisko izstāžu rīkotājsabiedrības BT 1 Sabiedrisko attiecību nodaļas mediju koordinatore Inese Libere atklāj, ka izstādes ekspozīciju papildinās lielā skatuve ar plašu un daudzveidīgu kultūras programmu. Uz lielās skatuves norisināsies autoru priekšlasījumi, grāmatu atvēršanas svētki un tikšanās ar rakstniekiem. Jaunums šogad ir Rakstnieku viesistaba, bet Latvijas Grāmatu izstādes 2017 viesu valsts šogad būs Krievija. Arī Krievijas literātu programma sagatavota plašā amplitūdā, sākot no lekcijas – diskusijas vecākiem un bērniem, kurā būs iespējams iepazīties ar krievu multimediju alfabētu un uzzināt, kā labāk apgūt krievu vārdus, un beidzot ar pasākumu, kurā Jevgēnijs Kostins atklās savas jaunākās grāmatas – Saprast Krieviju. Krievu domāšanas īpašības, to apstiprinājums literatūrā un Dostojevskis pret Tolstoju autoru.
Vēsture un plikie rukši
Tradicionāli liels akcents izstādē ir likts uz Latvijas jaunāko oriģinālliteratūru. Apmeklētājus sagaida privilēģija tikties arī ar pašiem autoriem. Tā, piemēram, Jānis Lejiņš dalīsies pārdomās par savu jauno romānu Vīrieša sirds (apgāds Zvaigzne ABC), kas vēsta par Latvijas XX gadsimta 30. gadu beigām, kad gaisā virmoja tuvā pasaules kara nojausmas. Notiks arī iecienītās Dienas grāmatas sērijas Mēs. Latvija, XX gadsimts jaunāko grāmatu atvēršana. Inga Ābele stāstīs par romānu Duna, bet Andra Manfelde – par grāmatu Virsnieku sievas. Latvisko kultūrtelpu apzina arī Valdis Celms jaunajā grāmatā Baltu dievestības pamati.
Savukārt allaž atraktīvā, lieliskā oratore Janīna Kursīte pastāstīs par savu jaunāko, lasītāju jau pamanīto un labi novērtēto grāmatu Zīmju valoda: latviešu žesti. Dzejas cienītāji aicināti uz pasākumu Ar melniem darba cimdiem līdz basām zvaigznēm, kurā tiksies latviešu dzejas un atdzejas trīs paaudzes – Knuts Skujenieks, Māris Salējs un Jānis Tomašs. Citā noskaņā – ar diskusiju, kas ir provokācija literatūrā un kāpēc tā ir nepieciešama, – Riharda Bargā grāmatu Plikie rukši atklās literatūrkritiķis Guntis Berelis un rakstniece Ieva Melgalve.
Noziegumam pa pēdām
No viesu programmas izceļama ir itāļu profesora un kultūrpētnieka Nučo Ordines lekcija Nelietderīgā lietderīgums. Pētnieks uzskatāmi parāda, kā apsēstība ar lietderīguma kultu un peļņu noplicina garu un apdraud ne tikai skolas un universitātes, mākslu un radošumu, bet arī būtiskās cilvēces pamatvērtības – cilvēcisko pašcieņu, mīlestību un patiesību.
Nav jābūt literatūrzinātniekam, lai ievērotu, ka pēdējos gados detektīvromānu žanrs piedzīvo renesansi. Padziļinātu kontekstu žanra izpratnē un laikmetīgajā evolūcijā sniegs sarīkojums Noziegumam pa pēdām. Sarunā piedalīsies franču rakstnieks un žurnālists Olivjē Triks, latviešu detektīvžanra rakstnieces Dace Judina un Monika Zīle. Rakstniekam, žurnālistam un TV producentam ir cieša saikne arī ar Latviju, jo viņš ir laikraksta Le Monde korespondents Ziemeļvalstīs un Baltijā. Nule kā izdevniecībā Lauku Avīze iznācis Olivjē Trika pirmais detektīvromāns Pēdējais lapzemietis, kas saņēmis vairāk nekā 20 literatūras balvu.
Pilna programma un praktiskā informācija: www.bt1.lv/bt1/lbf.