Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +15 °C
Skaidrs
Svētdiena, 19. maijs
Sibilla, Teika, Lita

Ziņas

Kā mazināt nekustamā īpašuma nozares CO2 pēdu? © DIENA

Ilgtspēja ir tēma, par ko ikvienam varētu būt viedoklis, bet ne visi zinās, ko nozīmē ar to saistītais saīsinājums ESG. Tas ir starptautiski pieņemts termins kritēriju kopumam, ar ko var izvērtēt uzņēmuma vai organizācijas stratēģiju attiecībā uz sociālajiem un vides faktoriem. Tulkojumā no angļu valodas ESG jeb Environmental, social and governance nozīmē vidi, sociālo atbildību un korporatīvo pārvaldību – stratēģiju kopumu, kas palīdz mazināt negatīvo ietekmi uz vidi un palielināt atbalstu sabiedrībai.

Viesnīcu biznesam joprojām sarežģīti laiki

Pagājušā gada 11 mēnešos Latvijas viesnīcās un citās tūristu mītnēs nakšņojuši kopumā 1,2 miljoni ārvalstu un vietējo ceļotāju, kas ir par 14,5% mazāk nekā 2020. gada 11 mēnešos un par 54,4% mazāk nekā attiecīgajā laika periodā 2019. gadā, tātad vēl pirms Covid-19 pandēmijas, rāda Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) apkopotie dati.

No pārtikas līdz transportam © DIENA

Kopumā 51 rekomendācija, kas veltīta situācijas uzlabošanai klimata pārmaiņu, vides un veselības jomā, tika pieņemta Eiropas Pilsoņu paneļdiskusijā, kas janvāra pirmajā pusē noritēja Polijas galvaspilsētā Varšavā.

Apsaimniekotāja loma ir būtiska © DIENA

Lielākā daļa Latvijas daudzdzīvokļu māju iedzīvotāju uzskata, ka viņu mājas tehniskais stāvoklis būtu jāuzlabo, liecina attīstības finanšu institūcijas Altum veiktā aptauja. Smagākie šķēršļi namu atjaunošanai ir nevis naudas trūkums, bet gan kaimiņu nespēja sadarboties, kā arī apsaimniekotāja neieinteresētība.

"Granulu apkure" izmaksā vairāk © DIENA

Straujais cenu kāpums pasaules enerģētisko resursu, kā arī kokmateriālu tirgū liek sadārdzināties arī apkurei ar koksnes granulām. 2021. gada ceturtajā ceturksnī industriālo koksnes granulu cenas salīdzinājumā ar 2020. gada nogali pieaugušas divkārt, ziņo LETA, atsaucoties uz Meža nozares informācijas centra (MNIC) publiskotajiem datiem.

Laiks noliktavu robotizācijai © DIENA

Līdz ar strauji augošo ekomerciju jautājums par piegādes procesu efektivizāciju uzņēmumiem kļūst aizvien aktuālāks. Neparedzētais lēciens interneta pasūtījumu skaitā ir radījis vietu jaunām iespējām, piemēram, darba vietu paplašināšanai un iekārtu modernizācijai, taču cilvēkresursi ir ierobežoti, un nemitīgā noliktavas paplašināšana tikai apgrūtina tās pārvaldību un rada lielākas izmaksas. Šādus izaicinājumus bieži var atrisināt ar ilgtspējīgiem robotikas un automatizācijas risinājumiem.

Būtiska ir arī nama apkārtne © DIENA

Attālinātais darbs ir izplatījies ļoti plaši. Covid-19 pandēmijai sākoties, to ieviesa pat tie uzņēmumi un iestādes, kas iepriekš bija kategoriski pret darbinieku strādāšanu no mājām. Ir secināts, ka vairākums Eiropas strādājošo arī pēc pandēmijas vēlas strādāt attālināti vismaz daļu darba laika. Latvijā vēlmi arī turpmāk ilgtermiņā strādāt attālināti, pauduši vairāk nekā 60% darbinieku. Pētījumi arī rāda, ka attālinātais darbs spēj nodrošināt labāku darba un privātās dzīves līdzsvaru, lielāku efektivitāti un labāku garīgo veselību, bet to nevar sasniegt bez būtiska priekšnoteikuma – piemērotas vides.

Kiberdrošība valsts pārvaldē © DIENA

Covid-19 pandēmijas iespaidā strauja digitālā attīstība notikusi ne tikai biznesa vidē. Arī valsts sektors aktīvi ieviesis un attīstījis dažādus informācijas tehnoloģiju (IT) risinājumus. Digitalizācijas jomā valsts iestādes pietuvojušās privātajam sektoram, tāpēc kļuvušas interesantākas kibernoziedzniekiem un attiecīgi arī drošības riski ir līdzīgi tiem, ar kuriem saskaras uzņēmumi.

Saules paneļi un elektroauto © DIENA

Aizejošajā 2021. gadā ir strauji audzis uzstādīto saules paneļu un reģistrēto elektroauto skaits. Ir paplašinājies arī elektroauto uzlādes staciju tīkls.

Gaidāma vilcienu sinerģija © DIENA

Šā gada pirmajos deviņos mēnešos salīdzinājumā ar pagājušā gada pirmajiem deviņiem mēnešiem samazinājās pasažieru pārvadājumi visos transporta veidos, informē Centrālā statistikas pārvalde (CSP). Ar dzelzceļa transportu 2021. gada pirmajos deviņos mēnešos tika pārvadāti 8,3 miljoni pasažieru, kas ir par 19,1% mazāk nekā 2020. gada attiecīgajā periodā. Pasažieru pārvadājumi iekšzemē gada griezumā samazinājās par 18,9%, bet starptautiskajos pārvadājumos – pat par 86,4%, rāda CSP dati. Galvenais pasažieru skaita krituma iemesls ir Covid-19 pandēmija un ar to saistītie ierobežojumi.

Stagnācijas budžets © DIENA

Gada nogalē Saeima dažu stundu laikā pieņēma 2022. gada budžeta likumu, kurā budžeta ieņēmumi plānoti 10,66 miljardu eiro apmērā, bet izdevumi – 12,4 miljardu eiro apmērā. Iespējams, viens no iemesliem, kādēļ šogad ar budžeta pieņemšanu gāja tik raiti, ir tas, ka 2022. gada budžets ir viens no garlaicīgākajiem, kāds Latvijā bijis. Nenoliedzami ir vairāki pozitīvi aspekti un arī deficīta apjoms nav traģisks, tomēr arī izaugsme, lai gan saukļos ļoti skaista, realitātē ir minimāla.

Biznesa ilgtspēja un investīcijas © DIENA

Ik pa laikam biznesa pasaules un sabiedrības ikdienā ienāk un paliek kāds jaunu tendenci definējošs termins, ar ko nākas aprast ikvienam. Nesen centāmies iegaumēt Vispārīgās datu aizsardzības regulas nosaukumu un pielāgoties tās prasībām, un šodien sastopamies ar jaunu jēdzienu – vides, sociālā un korporatīvā pārvaldība jeb ESG. Jēdziens ESG cēlies no angļu valodā lietotā nosaukuma Environmental, Social and Corporate Governance un nozīmē uzņēmuma kolektīvo sociālās un vides faktoru apziņu.

Ekspluatācijā nodots loģistikas parks A6

Ieguldot vairāk kā 20 miljonus eiro, nekustamā īpašuma attīstītājs a/s Pillar Capital šonedēļ nodevis ekspluatācijā vienu no lielākajiem un modernākajiem loģistikas centriem Rīgā — A6 Loģistikas parku, Maskavas ielā 462.

Ir svarīgi katru eiro ieguldīt jēgpilni © DIENA

Lai arī pašreizējā plānošanas perioda ietvaros atsevišķu Eiropas Savienības (ES) fondu projektu īstenošana Latvijā vēl turpinās, jau pašlaik aplēsts – kopš 2014. gada mūsu valstī no ES fondiem investēti 4 418 233 214 eiro. Pašlaik arī notiek darbs pie ES fondu jauno investīciju prioritāšu izvirzīšanas.