Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +6 °C
Viegls lietus
Ceturtdiena, 26. decembris
Megija, Dainuvīte, Gija

Cidonijas uzlabo imunitāti

Kaut lielveikalu augļu plauktu saturs, sezonām ritot, īpaši nemainās, tomēr jāraugās uz citām alternatīvām un vērts iepazīt pašmāju labumus, piemēram, tirdziņos vai kādos tālākos veikalu plauktu stūros, kur ik pa laikam slēpjas arī kādi pašmāju labumi. Patiesībā mēs esam bagāti ar interesantiem un vērtīgiem augiem, un, par laimi, daļa no tiem ir gardi svaigā veidā vai pagatavojami, pieskaņojoties dažādām gardēžu vēlmēm.

Viens no šādiem dārzu dārgumiem ir cidonija, kas pamazām arvien vairāk iekaro pelnīto popularitāti.

Kaukāza gardumi Latvijas dārzā

Cidonijas mēdz dēvēt arī par Latvijas citroniem, bet otrs to nosaukums ir aivas (Cydonia oblonga), un tām ir dažādas šķirnes, kas nedaudz atšķiras pēc augšanas īpatnībām, augļu izskata un lieluma, kā arī skābuma pakāpes. Latvijas dārzos audzē mūsu klimatam labi piemērojušās ziemcietīgās aivu formas - sēklaudžus -, ir šķirnes, kas veidotas tieši Latvijā. Savvaļā aivas aug Kaukāzā, gar Melnās jūras piekrasti, Vidusāzijā, Irānā. Zied maijā, jūnijā ar lieliem, balti rožainiem vai oranžiem ziediem uz īsiem ziedkātiņiem, tie novietoti pa vienam dzinumu galos.

Cidoniju krūms mūsu vecmāmiņas dārzā ir ierasta ainava, kaut arī modernajos stādījumos tās bija kļuvušas mazāk izplatītas, tikai pēdējos gados atgūstot popularitāti.

Gan dzīvžogam, gan sīrupam

Cidonija ir ilgdzīvotāja, un šos krūmus var stādīt arī dzīvžogu veidošanai, jo to izmēri ir dažādi - no zema krūma līdz augam pieauguša cilvēka garumā. Ja stādīsiet augļu ražas iegūšanai, tad gan starp krūmiem jāievēro atstatums pat līdz četriem metriem, atkarībā no šķirnes, bet dzīvžogam pietiks ar 0,5-1 metru. Cidonijas ir ērkšķainas, un to oranžie ziedi pavasaros izskatās ļoti dekoratīvi.

Lielaugļu formu cidonijas parasti pavairo, potējot vai apsakņojot jaunos dzinumus pie krūma pamatnes, taču ļoti vienkāršs veids ir cidoniju pavairošana, izdiedzējot jaunos augus no sēkliņām. Parastā cidonija ir prasīga pēc gaismas, sausumizturīga, aug dažādās augsnēs, izturīgāka tā ir smagās, drenētās, viegli skābās augsnēs, no vēja aizsargātās vietās. Lai veiksmīgāk apputeksnētos un raža būtu lielāka, cidonijai vajag vismaz vēl vienu draudziņu - otru krūmu. Pieaugušu krūmu apgriež minimāli - veido izgaismotu, nesabiezinātu vainagu un pēc vajadzības izretina vecos sānzarus.

Cidoniju auglīšus parasti novāc septembra beigās vai oktobra pirmajā pusē, kad mizas krāsa ir mainījusies no zaļas uz dzeltenu.

Kad auglis apēsts vai nonācis ievārījumā, kļuvis par sukādēm vai sīrupu, sēkliņas notīra un izkaltē. Tās jāatdala citu no citas, lai nesapelē. Jau februārī, martā tās var diedzēt.

Labāk svaigas

Kā jau jebkurus augļus, arī cidonijas, ja iespējams, vislabāk ēst svaigas. Tās var sagriezt šķēlītēs vai sarīvēt un pievienot salātiem, bet, ja ar skābo garšu esat uz jūs, var pagatavot sīrupu - sagriezt, apbērt ar cukuru, kas izvelk sulu līdz ar vērtīgajām vielām, un dzert ar ūdeni vai pievienojot tējai. Cidonijas var arī vienkārši sakaltēt. Jo vairāk tās būs apstrādātas, jo vairāk vērtīgo vielu ies bojā. It sevišķi pret apstrādi jutīgs ir vitamīns C.

Cidonijas vēsā vietā var arī kādu laiku glabāt svaigas.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Enerģijas bumbas

Parastā cidonija jeb aiva (Cydonia oblonga) ir neliels rožu dzimtas koks, kas tiek kultivēts tā augļu un ziedu dēļ. Tā ir vienīgā suga cidoniju (Cydonia) ģintī, kas ietilpst ābeļu apakšdzimtā. Tās stumbrs ir līks un spēj izaug pat sešus metrus garš.

Cidonijas bagātīgi satur C vitamīnu, skābes un minerālvielas, provitamīnu A, arī viamīnus B1, B2, E, PP, kāliju, kalciju, magniju, nātriju, dzelzi, fosforu un dažādas miecvielas.

Kaut arī cidonijas patiesi ir neapstrīdami skābas, 100 gramos cidoniju tomēr ir trīs četri grami pektīna, kas ir viens no ogļhidrātu jeb augu cukuru veidiem.

Cidonijās ir arī bagātīgs daudzums šķiedrvielu, un visu šo labumu kompozīcija veicina cilvēka gremošanas procesus, uzlabo vielmaiņu un, protams, stiprina imunitāti.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?