Laika ziņas
Šodien
Sniegs

Inga Melberga

Lai dzīvo koši dzeltenā!

Ik gadu Pantone paziņo gada krāsu, kura kļūst par vadošo jeb modes krāsu dažādās jomās – interjerā, dekoros, arī floristikā. Šogad, 2021. gadā, tā ir illuminating jeb koši dzeltenā, kas reprezentē spēku un pozitīvismu, cerības, optimismu, draudzību, dzīvesprieku. Ziedu pasaulē tas nozīmē daudz spilgtuma un kontrastu. Dzeltenais tonis var kalpot gan kā atsevišķas nianses ziedu kompozīcijā, gan monohroni dažādu sugu, bet viena vai līdzīgu toņu pušķi. Nāk taču pavasaris ar narcisēm, mimozām, tulpēm vāzēs un priecīgi ziedošām pieneņu pļavām!

Dari pats: Jauna svece no veco atliekām(5)

Reti kad svece izdeg pilnībā, neatstājot ne kripatiņas vaska. Tos var neizmest, bet pieiet radoši un izliet jaunu sveci! Der dažādu krāsu sveces, kuras sakausējot izveidos interesantu krāsu rakstu. Nevajadzētu jaukt kopā dažādus materiālus – parafīnu ar soju vai bišu vasku un tamlīdzīgi. Protams, videi draudzīgāk ir izmantot tādu materiālu kā sojas un bišu vaska sveces.

Svētku eglīte – tik dažāda!

Tiem, kas ilgtspējas principu, vietas trūkuma vai citu iemeslu dēļ nevēlas tradicionālu Ziemassvētku eglīti, interjera dizainers Dariuss Rimkus iesaka izvēlēties neordinārus risinājumus.

Ētikas kodekss, dabā ejot(1)

Brīvdienās gribas uz jūru, izstaigāt arī mežu tās tuvumā, gribas pēc iespējas lielāku dažādību, jo dienas tik īsas un gaismas maz… Brauksim tā patālāk no Rīgas, lai mazāk cilvēku – es nolemju. Ha-ha, izskatās, ka līdzīgi ir nolēmuši vēl daudzi, nemaz nerunājot par vietējiem dabas mīļotājiem, un visas ceļa malas 50–60 km garumā gar piekrasti virzienā uz Kolku ir pilnas ar auto gandrīz tāpat kā vasarā, pludmales prieku sezonā.

Dari pats: Smaržīgā virtene

Svētku noskaņai piedien svētku aromāti, un dabiski tos radīt mājoklī ir labākais veids! Tam izmantojami dažādi pārtikā derīgi produkti, nedaudz laika un izdomas.

Dārzs kā iedvesmas vieta

No sapņiem un plānošanas līdz priekam par pirmo ražu – aizrautīgam dārzkopim netrūkst darba visu gadu.

Telpaugi ar krāsainām lapām(1)

Veidojot telpaugu kolekciju, interesantāka tā būs, ja izvēlēsities pēc iespējas vizuāli atšķirīgākus augus. Ja telpu platība un gaismas pieejamība ļauj, var izvērsties, variējot ar dažāda izmēra augu kompozīcijām, kombinēt vertikāla silueta augus ar zemiem un kupliem, kā arī nokareniem augiem. Pavisam savdabīgas nianses iespējams piešķirt, izvēloties augus ar atšķirīgu krāsu lapām – gan dažādām zaļā toņa niansēm, gan pavisam citu krāsu lapām vai to daļām, kā arī ieviest pa kādam raibam augam.

Kaitēkļi jāpamana savlaicīgi

Ziemas sezona ir pārbaudījums, kas jāiztur ne tikai cilvēku, bet arī telpaugu veselībai. Tos apdraud slimības un kaitēkļi. Uzņēmīgāki pret kaitēkļiem ir tie augi, kas ir novājināti nepiemērotu augšanas apstākļu dēļ.

Meža apsaimniekošanas cikli

Tāpat kā pārējie procesi dabā, arī meža apsaimniekošana ir cikliska. Oktobrī Latvijas valsts mežos noslēdzās meža atjaunošanas darbi, taču rosība nerimst visu cauru gadu – jaunaudzes ir jākopj, jāveic ciršanas darbi un jāplāno darāmais nākamajai veģetācijas sezonai.

Dārzs, salu gaidot

Savulaik latvieši novembri sauca arī par sala mēnesi, bet lietuvieši par lapkriti, savukārt Somijā to mēdz dēvēt par mirušo mēnesi. Un arī Latvijā no Miķeļiem, kas ir 29. septembrī, līdz pat Mārtiņiem 10. novembrī tradicionāli tika atzīmēts veļu laiks. Tam nav saistības tikai ar mitoloģiju un ticību pārdabiskajam – šis gada mēnesis parasti raksturīgs ar to, ka koki nomet savu lapu rotu, dabā beidzas aktīvā veģetācijas sezona un ir sagaidāms pirmais ilgstošais sals, kas nereti atnāk kā kailsala periods. Tādēļ, neskatoties uz to, ka mēneša sākumā mūs vēl lutina pat padsmit grādu siltas dienas, vērts savlaicīgi sagatavot dārzu sala atnākšanai.

Dari pats: Islandes ķērpja uzlējums

Veselībai noderīgs augs, kuru var ievākt visu gadu, pat rudenī un ziemā, ir Islandes ķērpis (Cetraria Islandica). Tas palīdz pret klepu, iekaisumiem un stiprina imunitāti. Kur meklēt? Sausos priežu mežos! Izplatīts visā ziemeļu puslodē, bet dienvidos – kalnos. Uz balteno ķērpju un zaļgano sūnu fona Islandes ķērpis izskatās vairāk zaļš, tam ir raupja, ragaina forma, tāpēc tautā to bieži sauc par briežu sūnu. Ķērpi izžāvē un no tā gatavo uzlējumu, kuru vīrusu periodā vai saslimšanas gadījumos lieto veselības stiprināšanai.

Laiks paradumu maiņai

Pavasarī Covid-19 pirmā viļņa laikā Latvijas dabas takas piedzīvoja tādu popularitāti un apmeklētāju pieplūdumu kā, šķiet, vēl nekad iepriekš. Tagad, kad atkal ir daudz ierobežojumu saviesīgai dzīvei un arī veselais saprāts daudziem liek izvairīties no cilvēku pūļiem, iešana dabā ir vislabākā alternatīva. Un tas ir redzams, ne tikai atkal vērojot populārāko dabas vietu apmeklētāju lielo skaitu. Ak, jel, Latvija ir tik maza un nevajag pat pilnu dienu, lai nokļūtu no vienas tās malas līdz otrai, tāpēc meklējiet jaunas vietas, ko apskatīt, jaunas takas, ko izstaigāt, lai pilsētas drūzmu nenestu arī dabā! Un nav jau obligāti jādrūzmējas dabas takās, var pastaigāties vienkārši mežā!

Dekoratīvie virši un ērikas

Košos zemsedzes augus viršus un ērikas var stādīt no pavasara līdz pat sala iestāšanās laikam.

Dari pats: Dzērvenes ar medu

Veselīgs un garšīgs našķis, kurā apvienoti divi superprodukti: medus un dzērvenes. Visgardākās, protams, pašu lasītas ar skaistās dabas piedzīvojuma atmiņu garšu klāt. Un tik viegli pagatavojamas!

Ķirbis – skaistākā rudens oga(2)

Ķirbis, tik košs, apaļš un omulīgs, ir īsts rudens ražīguma simbols, ko ne tikai celt galdā maltītes veidā, bet arī izmantot, dekorējot mājokli un pagalmu. Nebūt ne tāpēc, ka tas saistās ar Halovīna tradīciju. Dažādu krāsu, izmēru un formu ķirbīši vienkārši ir glīti un izturīgi!

Kas slēpjas zem sūnām?(2)

Uzņēmuma a/s Latvijas valsts meži galvenais darbības virziens ir meža teritoriju apsaimniekošana un koksnes ieguve. Aktīva dzīvesveida cienītāji novērtē arī LVM izveidotos dabas izziņas maršrutus un labiekārtotās atpūtas vietas, bet skolēni un ģimenes ar bērniem – plašās vides izglītības programmas. Taču plašā sabiedrībā mazāk zināms, ka LVM apsaimnieko arī to, kas atrodas "zem sūnām" jeb zemes dzīlēs – iznomā kūdras ieguves teritorijas, ražo minerālo materiālu produktus un sniedz dažādus ar to ieguvi saistītus pakalpojumus.

Dāliju gumi un gladiolu sīpoli ziemā

Dālijas ir krāšņas un vēlas rudens ziedētājas un priecē dārzkopi ilgi, ilgi, taču jāpagūst to gumus savlaicīgi izrakt un sagatavot glabāšanai ziemā. Tas pats attiecas arī uz gladiolu sīpoliem.

Rudens aveņu stādīšana

Rudens avenes ir vienas no tām ogām, kuras varam baudīt pat vēlā rudenī – līdz oktobra pirmajai pusei. Vēl visu oktobri varam tās arī stādīt, lai jau nākamajā gadā tiktu pie labas ražas. Avenes var stādīt arī pavasarī un vasarā, bet tad jārēķinās, ka kārtīga raža būs tikai pēc gada.

Dari pats: Gaileņu risoto

Sēņu laikā gribas baudīt meža veltes dažādās kombinācijās, un bez tradicionālajām mērcēm un marinēšanas ziemai tās var pagatavot arī eksotiskāk, piemēram, risoto. Der jebkuras sēnes, bet šoreiz receptē iekļausim gailenes.

Jāpaspēj vēl šoruden

Ražas novākšana, mēslošana un pavasara puķu stādīšana – darāmā netrūkst!

Cēsu viduslaiku pils dārzs(2)

Par spīti siltajam un saulainajam laikam, rudens ir ieradies uz palikšanu. Dārzos daļa ražas jau novākta, lapas sadzeltējušas, nav vairs tā košā zaļuma, kas valdīja vasaras vidū... Bet Cēsu viduslaiku pils virtuves dārzā joprojām netrūkst ziedu daudzveidības un ne viens vien augs vēl briedina sēklas.

Telpaugu kopšana rudenī

Septembrī jau pamazām dārzu gatavojam miera periodam, un, kaut šķiet, ka telpaugi taču mūžam zaļi, vismaz lielākā daļa, tomēr arī tie ziemā atpūšas. (Protams, ir atsevišķas sugas, kam tieši ziema ir ziedēšanas laiks.) Lai augi veiksmīgi sagaidītu pavasari, par to labsajūtu jāparūpējas jau tagad, skaidro Latvijas Universitātes Botāniskā dārza speciāliste Ingūna Gudrupa.

Ko var kompostēt?

Atkritumu šķirošana ir šķietami vienkārša un par to vairāku gadu garumā runāts un rakstīts tik daudz, ka šķiet – vai gan tur ir palicis vēl kaut kas nezināms, nesaprotams? Šķirojot atkritumus, galvenais ir no sadzīves atkritumiem atdalīt tos atkritumu veidus, kurus iespējams nodot otrreizējai pārstrādei.

Dari pats: Svaigā brūkleņu debesmanna(1)

Brūklenes ir vienas no gardākajām meža veltēm un ļoti vērtīgas veselībai, it sevišķi, lietojot uzturā svaigā veidā. Bet cik gan daudz svaigu ogu apēdīsi tāpat vien? Tādēļ vērts variēt, iekļaujot tās kokteiļos vai pagatavojot desertus. Piemēram, debesmannu no svaigām ogām.

Dari pats: Burkānu lakstu pesto(1)

Vasaras burkāni ir sulīgi un aromātiski, spirgti zaļi un garšas ziņā maigi ir arī to laksti. Izraujot no dobes, ja nav dzīvnieku, kuriem tos izbarot, pilnīgi žēl mest kompostā! Bezatkritumu dzīvesstila piekritēji un pavārmākslas entuziasti piedāvā risinājumu – izmantot lakstus ne tikai sautējumu un zupu sastāvā, bet arī pagatavot no tiem pesto. Iespējamas gan visēdāju, gan vegānu versijas.

Zaļi jau no bērnības(1)

Ja vēlamies, lai mūsu bērni izaugtu par ilgtspējīgi domājošiem cilvēkiem, kam rūp vide un kas saprot un novērtē dabu, svarīgi ir jau no pirmajām viņu dzīves dienām ikdienu organizēt pēc iespējas zaļāku. Taču svarīgi ir arī runāt par videi draudzīgu dzīvošanu, skaidrot un mācīt mazajiem cilvēkiem un veikt kopīgas aktivitātes, iesaistot bērnus, – tieši praktiska darbošanās vislabāk palīdz nostiprināt paradumus un izpratni.