Trīs punkti, trīs svītras un atkal trīs punkti – tā Morzes ābecē tiek pārraidīta burtu kombinācija SOS. Tieši šī vienkāršība, kas ir ļoti būtiska avārijas situācijās, kad stress pārņēmis arī radiotelegrāfistus, kā arī tas, ka šādu signālu grūti sajaukt ar citu, bija galvenais iemesls SOS apstiprināšanai par universālu signālu, kas jāraida briesmās nonākušajiem kuģiem, raksta USA Today. Attiecīgs lēmums 1906. gada rudenī tika pieņemts Berlīnē notikušajā Starptautiskajā radiotelegrāfistu konferencē, vienlaikus nosakot arī pietiekami garu pārejas periodu – vienošanās stājās spēkā tikai 1908. gada 1. jūlijā.
Lai gan jaunās kārtības ieviešanu bija apstiprinājušas arī britu varasiestādes, konkurence starp privātajām radiotelegrāfa kompānijām (britu Marconi International Marine Communication Company un vācu Telefunken) noveda pie tā, ka briti jauno standartu pieņemt īsti nevēlējās. Lieku reizi to apliecina jau pieminētā Titānika avārija, kad lielā lainera radista palīgs savam priekšniekam ieteica izmēģināt "jauno briesmu signālu SOS", kas patiesībā nebija nekas jauns, jo starptautiski bija atzīts gandrīz četrus gadus iepriekš, vēsta All About History.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 30. jūnija - 6. jūlija numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!