Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +23 °C
Skaidrs
Svētdiena, 16. jūnijs
Justīne, Juta

Laika mašīna

Pirmie amerikāņu kalniņi

Pirms 140 gadiem Ņujorkā tika uzbūvēta pirmā atrakcija, kas mūspusē zināma kā amerikāņu kalniņi, kaut gan aizvien biežāk tiek lietots arī anglicisms rollerkosters. XIX gadsimta nogalē brauciens tajā gan ne tuvu nebija tik nervus kutinošs un biedējošs kā mūsdienās.

Orvela klasika

Pirms 75 gadiem pie lasītājiem nonāca Džordža Orvela romāns 1984 – antiutopija par to, kāda pasaule varētu izskatīties šajā gadā, uz planētas dominējot totalitāriem režīmiem. Autoram gan savu triumfu izbaudīt neizdevās, jo šim darbam viņš vārda tiešā nozīmē bija ziedojis savu dzīvību, koncentrējoties uz rakstīšanu un pametot novārtā ārstēšanos no tuberkulozes.

Mandela maina DĀR vēsturi

Pirms 30 gadiem Dienvidāfrikas Republikas (DĀR) prezidenta amatā pirmo reizi tika inaugurēts tumšādainais. Cīnītājs pret aparteīdu Nelsons Mandela pirms tam bija pavadījis desmitiem gadu ieslodzījumā, bet nu beidzot sagaidījis iespēju veikt fundamentālas pārmaiņas valsts pārvaldes sistēmā. Tiesa, to labo, ko izdarīja Mandela, vēlāk lielā mērā sagandēja viņa pēcteči DĀR varas virsotnē

Saules karaļa sapņu pils

Pirms 360 gadiem Francijas karalis Luijs XIV sarīkoja pirmo iespaidīgo balli Versaļas pilī. Tobrīd bija noslēdzies tikai tās celtniecības ievada posms. Realizēt savu sapni un pārcelt visu galmu un valdību uz jauno rezidenci Saules karalim (tā sevi lika dēvēt monarhs) gan izdevās vien pēc 18 gadiem, kad tika pabeigti tiem laikiem nepieredzēti vērienīgie būvdarbi.

Sennas pēdējās sacīkstes

Pirms 30 gadiem Imolas trasē smagu avāriju piedzīvoja un slimnīcā mira trīskārtējais Pirmās formulas čempions Airtons Senna. Traģēdija pamudināja atbildīgās personas vairāk rūpēties par autobraucēju drošību.

Leģenda no viltus foto

Pirms 80 gadiem laikraksts Daily Mail publicēja fotogrāfiju, kurā it kā bija redzams Lohnesa ezerā dzīvojošais mītiskais briesmonis. Tagad jau labi zināms, ka šis attēls ir safabricēts, zinātniskie pētījumi liecina, ka nekādu īpašu anomāliju šajā Skotijas ezerā nav, taču leģenda par tajā patvērušos Nesiju joprojām ir dzīva.

Anglijas futbola melnā diena

Pirms 35 gadiem notika viena no lielākajām traģēdijām Anglijas futbola vēsturē. Ļaužu drūzmā, ko bija izraisījusi policijas nekompetence (tas gan noskaidrojās krietni vēlāk), gāja bojā 96 cilvēki – Šefīldas stadionā Hillsborough notikušās futbola spēles apmeklētāji.

ABBA zvaigzne popmūzikas debesīs

Pirms 50 gadiem Eirovīzijas dziesmu konkursā uzvarēja zviedru kvartets ABBA ar dziesmu Waterloo. Šis panākums bija lielisks tramplīns starptautiskas popularitātes iegūšanai, un zviedri iespēju neizniekoja, kļūstot par vienu no pasaules slavenākajām popgrupām pagājušā gadsimta septiņdesmito gadu otrajā pusē un astoņdesmito sākumā

Dzelzs dāma pār Parīzi

Pirms 135 gadiem oficiāli tika atklāts Parīzē uzbūvētais vairāk nekā 300 metru augstais tornis, kas kalpoja kā ieejas vārti 1889. gada Pasaules izstādes teritorijā. Kopš tā laika celtne, kas nosaukta tās galvenā būvnieka Gustava Eifeļa vārdā, kļuvusi par neatņemamu Parīzes ainavas sastāvdaļu un tūristu magnētu.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide