Pikantums ir saistīts ar temperatūras sajūtu, tāpēc tas neietilpst klasisko garšu sarakstā līdzās skābajam, rūgtajam, saldajam, sāļajam un umami. Papildu garšas receptoriem mēlē ir arī dažādi temperatūras receptori, no kuriem dažus iedarbina pikanti ēdieni, lai radītu dedzinošu sajūtu.
Ķīmisko vielu, kas mēlē izsauc dedzināšanas sajūtu, sauc par kapsaicīnu. Tas nāk no čili pipariem, kas ir attīstījuši ķīmisko vielu kā aizsardzības mehānismu, lai pasargātu sevi no apēšanas. Kapsaicīns iedarbojas uz temperatūras receptoru mēlē, ko sauc par TRPV1. Parasti tas sāk reaģēt aptuveni pie 40 grādu pēc Celsija temperatūras, taču kapsaicīns piemāna receptoru, lai sūtītu "degošus" signālus uz smadzenēm jau pie 33 grādu temperatūras. Tādēļ mutē rodas dedzinoša sajūta, pat ja ēdiens nav karsts.
Cilvēks ir vienīgā dzīvā būtne pasaulē, kas spēj apzināti ēst asus ēdienus, un žurnālā Appetite publicēts pētījums pierādījis saistību starp riskantu uzvedību un asu ēdienu ēšanu. Proti, adrenalīna kāri cilvēki drīzāk izvēlēsies asus ēdienus, jo tie acīmredzot stimulē par atlīdzību atbildīgo reģionu smadzenēs. Taču nepārprotama izskaidrojuma šim procesam vēl nav