Dažādi zaļumi un salāti veikalos it kā ir pieejami visa gada garumā. Taču pirmajai pavasara ražai no vietējo zemnieku dārziņiem ir pavisam cita garša un vērtība, nemaz nerunājot par citām dabas veltēm – pumpuriem, ziediem un asniem, kuri nesen izspraukušies no zemes, koncentrējot sevī tik daudz vitamīnu, minerālvielu un citu veselībai noderīgu labumu kā nekad vairs sezonas garumā.
Kas no visiem šiem labumiem ir ēdams, bet no kā labāk izvairīties?
Aptiekas vietā uz pļavu
"Vitamīnus A, B, C, E, minerālvielas, dzelzi, mangānu, fosforu, cinku, magniju, ēteriskās eļļas un vēl daudzas citas noderīgas lietas satur pirmie pavasara zaļumi. Tos vērts iekļaut ēdienkartē pat līdz maija beigām, kad tie ir maigi struktūras un arī garšas ziņā. Lielākas lapiņas ir ar rūgtāku, izteiktāku garšu, tādēļ svaigi plaukušās būs gardākas, taču savvaļas veltes līdzās dārza labumiem ēdienkartē var iekļaut visas sezonas garumā. Piemēram, nātres, gārsu, pienenes, arī virzu, balandas. Nātres gribētu sevišķi izcelt, jo tās ir ļoti bagātas ar dzelzi, turklāt uzturvielas no savvaļas augiem cilvēka organismā uzsūcas īpaši labi," uzskaita uztura speciāliste Guna Rijkure.
Pavasaros organisms mēdz būt novājināts pēc tumšās, aukstās, nogurdinošās ziemas, tāpēc daudzi cilvēki glābiņu meklē aptiekās nopērkamo vitamīnu paciņās, taču vērtīgāk būtu nevis tērēt naudu par sintētiskiem vitamīniem, bet ik pārdienas iemest mutē sauju pumpuru un citu svaigu zaļumu. "Protams, savvaļas augos ir vairāk vērtīgo vielu, taču arī salāti, rukola, lociņi un dilles, saulespuķu, zirņu un redīsu dīgsti, kas izauguši dārzā dabiskos apstākļos, baudot saules gaismu un saņemot barības vielas no zemes, nevis mākslīgā mēslojuma, ir ļoti noderīgi veselībai. Daudzi droši vien ir ievērojuši, ka pavasara dārza veltēm ir krietni izteiktāka garša, piemēram, redīsi un lociņi ir sīvāki nekā ziemā veikalos nopērkamie – arī tā ir ne tikai šķirnes īpatnība, bet liecība tam, ka šajos dārzeņos ir vairāk veselībai noderīgu vielu," vēl piebilst Rijkure.
Pavasara veltes ir ne tikai bagātas ar vitamīniem un minerālvielām, bet satur arī vielas, kas uzlabo aknu darbību un vielmaiņu, veicina gremošanas procesus, stiprina imunitāti. "Savvaļas augu iekļaušana ēdienkartē ir arī labs veids, kā bagātināt savus uztura paradumus, atrast jaunas garšas, turklāt ēst vietējo ir lētāk, zaļāk un prātīgāk," ir pārliecināta uztura speciāliste.
Pat pavāri dodas uz mežu
Tie, kuri seko ēdienu modei, arī būs pamanījuši, ka šādas veltes iekļaut ikdienas ēdienos kļūst arvien populārāk ne tikai mājas virtuvē, bet arī restorānos. Piemēram, pavārs Ēriks Dreibants ar dabas garšu meklējumiem un savvaļas augu iekļaušanu uzturā aizraujas jau daudzus gadus, viņš eksperimentē un piedāvā interesantus ēdienus arī restorānos, kuros darbojas.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 26. aprīļa - 2.maija numurā! Ja turpmāk vēlaties SestDienas publikācijas lasīt drukātā formātā, žurnālu iespējams abonēt ŠEIT!
prieks