Paraugoties uz mūsdienu vīriešiem, tie šķiet ļoti dažādi. Vieni sportiski, citi kusli un neveikli. Vieni bravūrīgi, citi par sevi nepārliecināti. Vieni modīgi, citiem ārējais izskats neko daudz nenozīmē. Tomēr attiecībās ar partneri un savu ģimeni pilnīgi visus Rietumu pasaulē šobrīd dzīvojošos vīriešu dzimuma pārstāvjus pēc uzskatiem un vērtību sistēmas varot iedalīt trīs lielās grupās. Vismaz tā uzskata zinātnieki.
Līdz ar fundamentālajām dzīvesveida pārmaiņām fiziskā spēka loma ir atkāpusies otrajā plānā. Vairs nav jābūt "alfa tēviņam", lai sev un saimei sarūpētu iztiku. Patiesībā "ar galvu" strādājošie mūsdienās sapelna vairāk resursu, pat ja ar viņu fizisko spēku tik tikko pietiek datorsomas nēsāšanai. Tas neapšaubāmi mainījis vīriešu lomu ģimenē un attiecībās ar dzīvesbiedru. Bet kāda tā tagad īsti ir?
TRĪS VEIDU VĪRIEŠI
Tieši to mēģināja noskaidrot kanādiešu zinātnieki no Britu Kolumbijas Universitātes. Viņi iesaistīja eksperimentā dažādas tautības un kultūras pārstāvošus vīriešus un konstatēja, ka visus dalībniekus pēc vērtību sistēmas un dzīves filozofijas var iedalīt trīs lielās grupās.
Pirmā nodēvēta par neotradicionālistu grupu. Tajā ietilpstošie ir vistuvāk klasiskajam stereotipam par vīrieti, taču piedzīvojuši dažas pārmaiņas un atkāpes no dominējošā patriarha lomas. Neotradicionālisti lielā mērā pieturas pie vēsturiskajiem uzskatiem par ģimenes apgādnieka un aizsargātāja lomu. Viņi joprojām ir galvenie lēmumu pieņēmēji, taču Rietumu sabiedrībā notiekošo pārmaiņu ietekmē attālinās no pilnīgi autoritāras valdīšanas. Proti, dominējošie vīrieši kaut kādā mērā respektē mītnes zemē valdošos likumus un tikumus, kas piešķir rīcības un lēmumu pieņemšanas brīvību arī citiem ģimenes locekļiem.
Otrajā grupā ietilpst egalitārieši jeb vienlīdzības piekritēji. Šie vīrieši atbalsta vienlīdzīgākas attiecības, plašāku ģimenes iesaisti lēmumu pieņemšanā un arī kolektīvu sadarbību. Tas nozīmē, ka pienesumu iztikas sagādāšanā dod abi dzīvesbiedri un visi no tā gūst labumu.
Trešo grupu veido progresīvie jeb cilvēki, kuri ir noskaņoti veidot pilnīgu dzimumu līdztiesību, kas balstās uz regulārām, jēgpilnām sarunām ar partneri, lēmumu saskaņošanu un atbilstošu rīcību.
IETEKMĒ MENTĀLO VESELĪBU
"Mēs vēlējāmies saprast, kā atšķirīgi maskulinitātes tipi ietekmē vīriešu attiecību veidošanos un viņu garīgo veselību, un atklājām, ka šie vīriešu tipi bija saistīti ar dažādiem ieguvumiem, kā arī izaicinājumiem," universitātes izplatītajā paziņojumā raksta pētījuma autors Džons Olife, uzsverot, ka savi plusi un mīnusi ir katrā grupā. Piemēram, neotradicionālisti savu uzskatu dēļ biežāk saskaras ar kritiku no citiem sabiedrības locekļiem un var pat tikt izolēti no kādas kopienas vai sociālās grupas. Tas var negatīvi ietekmēt viņu mentālo veselību.
Dzimumu līdztiesības atbalstītāji lielākoties izjūt garīgās veselības uzlabojumus, taču arī viņiem jāsastopas ar grūtiem izaicinājumiem. Viens no tādiem ir godīgs pienākumu sadalījums, jo īsti noderīgas rokasgrāmatas par šiem jautājumiem nav. Katrai ģimenei pašai nākas meklēt balansu, un nereti tas noved pie aizvainojuma, jo kādam šķiet, ka viņš dara vairāk nekā otrs. Regulārās sarunas var arī nepalīdzēt, bet drīzāk novest pie strīdiem, ja abiem partneriem šķiet, ka viņu pienesums kopējā lietā ir prāvāks.