Savulaik britiem bija vieni no stingrākajiem likumiem pasaulē, kas nāvessodu paredzēja pat par samērā viegliem noziegumiem, piemēram, zādzību, atgādina All About History. Taču, sākot ar XIX gadsimta vidu, sabiedrībā aizvien populārākas kļuva humānisma idejas, turklāt varasiestādes atskārta, ka bieža cilvēku sodīšana ar nāvi to autoritāti nepalielina. Tādēļ pakāpeniski likumi tika mīkstināti.
Process gan nebija ātrs un regulāri saskārās ar konservatīvi noskaņotās sabiedrības daļas pretestību, jo spēkā bija gadsimtiem ilgi dominējušais uzskats – tieši bailes no nāves var atturēt potenciālo likumpārkāpēju no smaga nozieguma izdarīšanas. Tomēr pamazām vezums tika izkustināts no vietas, un jau pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados Apvienotās Karalistes parlaments nolēma atcelt nāvessodu par lielāko daļu noziegumu.
Izņēmumi bija vien nodevība un vardarbīgs pirātisms, taču 1998. gada 9. novembrī, kad Lielbritānija pievienojās Eiropas Cilvēktiesību konvencijai, arī tie zaudēja spēku.
Politics.co.uk raksta: lai gan sabiedriskās domas aptaujas mūsdienās liecina, ka atgriešanos pie nāvessoda gatavi atbalstīt gandrīz tikpat daudz cilvēku, cik pret to iebilst, šis jautājums no politiskās dienaskārtības ir noņemts.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 3. - 9. novembra numurā! Žurnāla saturu gan drukātā, gan digitālā formātā iespējams abonēt mūsu jaunajā mājaslapā ŠEIT!