Zinātniskās fantastikas cienītāju izteiktās prognozes par revolucionārām inovācijām medicīnā palēnām piepildās. Zinātniekiem izdevies izgatavot mazmazītiņus, nanoizmēra robotus, kas, injicēti cilvēka ķermenī, spējot nonākt vajadzīgajā vietā un saremontēt bojātos orgānus.
Daudzsološie mediķu palīgi ir saskatāmi vienīgi zem mikroskopa. Katrs no tiem ir 20 reižu mazāks par sarkano asinsķermenīti eritrocītu. Taču tie organismā nonāk kopā ar daudziem identiskiem "kolēģiem" un kopā veido spēcīgu īpašo uzdevumu vienību. Robotu pūlis attālināti tiek vadīts uz vajadzīgo vietu ķermenī, kur precīzi veic uzdevumu. Piemēram, aptur iekšējo asiņošanu.
ZĀLES VAJADZĪGAJĀ VIETĀ
Tieši to laboratorijas eksperimentos izdarīja Edinburgas Universitātes Inženierzinātņu skolas speciālisti. Viņi nanorobotu armiju nogādāja truša smadzenēs, kur sīkajiem palīgiem bija jāizārstē smadzeņu aneirisma. Ar asinīm piepildīts izspiedums uz smadzeņu artērijas, kas var plīst un izraisīt nāvējošu asiņošanu, ik gadu paņem pusmiljona cilvēku dzīvību. Zinātnieku ieskatā nanoroboti spētu izkliedēt šos izspiedumus ar minimālu risku.
Tādēļ Skotijas speciālisti izstrādāja magnētiskos nanobotus. Tie izgatavoti no asins recēšanu ietekmējošām zālēm īpašā apvalkā, kas atbilstošā temperatūrā izkūst. Vairāki simti miljardu robotu tiek ievadīti artērijā un attālināti aizsūtīti uz aneirismas vietu, izmantojot magnētus un medicīnisko attēlveidošanas sistēmu.
Kad roboti nonākuši vajadzīgajā vietā, zinātnieki ar magnētiem tos sadzen cieši kopā, lai sasildītu līdz apvalka kušanas temperatūrai. Tādējādi medikamenti tiek atbrīvoti precīzi tajā vietā, kur konstatēta problēma. Mediķi ir pārliecināti, ka šāda metode efektīvāk palīdz novērst veselības traucējumus.
ĀRSTĒS NO IEKŠPUSES
Žurnālā Small publicētajā ziņojumā darba autori uzsver, ka nākotnē līdzīgas robotu armijas varētu veikt sarežģītas medicīniskas manipulācijas visdažādākajās ķermeņa vietās. Tās ietvertu ne vien mērķtiecīgu medikamentu piegādi, bet arī iekšējo orgānu remontēšanu. Piemēram, brūces aizdarīšanu, iekaisuma likvidēšanu vai artēriju attīrīšanu.
"Nanoroboti ir gatavi pavērt jaunas robežas medicīnā, potenciāli ļaujot mums veikt ķirurģiskus remontdarbus ar mazāku risku nekā tradicionālās ārstēšanas metodes un mērķēt zāles ar visaugstāko precizitāti grūti sasniedzamās ķermeņa daļu vietās," žurnālā raksta darba grupas vadītājs Cji Džou, "mūsu pētījums ir svarīgs solis, lai šīs tehnoloģijas tuvinātu kritisku medicīnisko problēmu ārstēšanai klīniskā vidē."
Eksperiments pierādījis, ka nanoboti patiešām spēj aizgādāt zāles tieši tur, kur nepieciešams, turklāt bez riska, ka medikamenti noplūdīs asinsritē neatbilstošā vietā. Ja turpmākie darba etapi izrādīsies tikpat veiksmīgi, smadzeņu aneirismas ārstēšanā varētu notikt fundamentālas pārmaiņas. Proti, ievērojami samazinātos vajadzība pēc stentu ievietošanas asinsvados. Tas savukārt samazinātu implantu atgrūšanas risku organismā un ļautu retāk izmantot asins šķīdināšanas zāles.