Kur tieši cilvēka ķermenī mājo mīlestība? Vēsturiski viss ar siltākajām jūtām saistītais ticis piedēvēts sirdij. Taču patiesībā mīlestības izpausmes jūtamas daudz plašāk. Vismaz tā apgalvo Somijas zinātnieki, kuri izveidojuši neparastu un vienlaikus intriģējošu jūtu uzbangojuma karti.
Ālto Universitātes pētnieki identificēja 27 mīlestības paveidus un sarīkoja eksperimentu, kurā vairākiem simtiem dalībnieku bija jāapraksta, kā viņi izjūt katru no šiem paveidiem. Saliekot atbildes kopā, darba autori izveidoja tā dēvēto siltuma karti, kurā ar gaišāku krāsu norādītas intensīvāk izjusto sajūtu vietas. Rezultāti nenoliedzami ir interesanti, lai gan daudzi no tiem ir viegli prognozējami. Acīmredzot tāpēc, ka vairākums cilvēku tos tiešām izjūt vienādās ķermeņa vietās.
MĪLESTĪBA ARĪ ROKĀS
Nu, piemēram, romantiska mīlestība mājo sirds rajonā. Seksuāla iekāre… nuja, tieši tur – pāris desmitus centimetru zem sirds. Krietni apjomīgāk ķermeni aptver patiesa mīlestība un mīlestība pret dzīvi. Tās esot sajūtamas pat rokās un kājās, bet kaislīga mīlestība iekvēlina visu torsu un galvu.
Savukārt mīlestība pret gudrību vai svešiniekiem esot sajūtama galvenokārt galvā. Visvājāk cilvēkam izpaužas mīlestība pret svešiniekiem un Dievu. Pirmo vēl varētu izskaidrot ar ziemeļnieku atturību, toties otrā zināmā mērā ir pārsteigums, ņemot vērā, ka 65% somu ir kristieši.
"Ievērības cienīgs, lai gan ne īpaši pārsteidzošs, ir fakts, ka radniecisku mīlestības paveidu izpausmes ķermenī ir sajūtamas līdzīgi," žurnālā Philosophical Psychology raksta pētījuma koordinators filozofs Pertili Rinne, "bija arī interesanti atrast spēcīgu korelāciju starp emociju fizisko un garīgo intensitāti un tās tīkamību. Jo spēcīgāk kāds mīlestības veids ir jūtams ķermenī, jo spēcīgāk tas ir jūtams prātā un jo patīkamāks tas ir."
STIPRĀKĀS MĪLESTĪBAS – KRŪTĪS
Pētījums atklājis vēl kādu interesantu novērojumu: krūšu rajonā cilvēki izjūt tikai tos mīlestības paveidus, ko izjūt biežāk. Jo retāk sastopama mīlestība, jo vājāk tā izjūtama ķermenī un vairāk – galvā.
"Varbūt, piemēram, mīlestība pret svešiniekiem vai gudrību ir saistīta ar izziņas procesu. Arī tas spēj raisīt patīkamas sajūtas galvas rajonā. Tas būtu jāpēta dziļāk," norāda zinātnieks.
Svarīgi piebilst, ka lielākā daļa pētījuma dalībnieku bija sievietes ar augstāko izglītību. Tādēļ zinātnieki atzīst, ka rezultāti varēja būt citādi, ja pētījuma grupa būtu bijusi daudzveidīgāka kultūras un sociālekonomiskās situācijas ziņā. Proti, ļoti reliģiozā kopienā mīlestība pret Dievu varētu izpausties krietni spēcīgāk. Savukārt mazu bērnu vecākiem visspēcīgākās jūtas varētu būt tieši pret bērniem. Lai vai kā, neparastais pētījums paver priekškaru uz savdabīgu, maz pētītu tēmu, kas lielākā vai mazākā mērā skar katru planētas iedzīvotāju.