Zinātnieki spēruši soli tuvāk, lai likvidētu šo novecošanas liecību pat bez friziera apmeklējuma. No iepriekšējiem pētījumiem zināms, ka novecošanas dēļ daļa cilmes šūnu iestrēgst matu folikulos un nespēj pārveidoties par pigmenta šūnām, kas palīdz matiem saglabāt savu krāsu. Tādēļ mati kļūst sirmi. Jaunībā iestrēgušo cilmes šūnu īpatsvars ir ap 15 procentiem, bet pensijas vecumā to apjoms jau pārsniedz 50 procentu.
Taču tagad Ņujorkas Universitātes zinātnieki pētījumos ar pelēm atklājuši, ka melanocītu cilmes šūnas, kas kontrolē apmatojuma krāsu, tomēr spēj pārvietoties starp augošu matu folikulu nodalījumiem. Tādējādi iestrēgušās šūnas var nonākt vietā, kur saņem impulsu ražot mata krāsu.
"Nosirmošanas un matu krāsas zaudēšanas pamatā varētu būt hameleona funkcijas zudums melanocītu cilmes šūnās. Šie atklājumi liecina, ka melanocītu cilmes šūnu kustīgums un atjaunojama diferenciācija ir galvenais, lai mati būtu veseli un krāsaini," žurnālā Nature skaidro vecākais pētnieks Majumi Uti. Tagad pētniekiem jāatrod veids, kā šīs iestrēgušās cilmes šūnas iekustināt, un jāizstrādā terapija šūnu aktivizēšanai.