Jau piecus gadus mācos un dzīvoju Itālijas ziemeļos. Arī piestrādāju dažādos darbos, pārsvarā par pavāra palīgu un viesmīli, tāpēc esmu iepazinis itāļu iecienīto virtuvi. Nu jau vairāk nekā gadu brīvdienās strādāju picērijā un reiz, kad biju noīrējis jaunu kārtējo dzīvoklīti, ielūdzu ciemos darba biedrus. Ilgi gudroju, ko lai tādu garšīgu pagatavoju, un izlēmu par labu 100 gaļas bumbiņām tomātu mērcē (tādas gatavoja mans tētis Rīgā) un saldajā uztaisīju savas mīļākās konfektes. Visiem viss garšoja!
Teļa gaļas bumbiņas tomātu mērcē
Mans tētis, kurš mūsu ģimenē vienmēr bijis galvenais virtuvē, visbiežāk izvēlējās teļa gaļu, jo cūka esot pārāk trekna, savukārt ar liellopiem "neko nevar zināt". Ej nu sazini, ko viņš ar to domāja, bet arī man teļa gaļa šķiet vislabākā. Receptē iesaku izmantot pašvārītu tomātu mērci, nevis no burciņas. Elementārākā recepte mērcei ir novilkt tomātiem mizas, sablenderēt, piebērt sāli, piparus, mazliet olīveļļas, ķiploku un kādu garšvielu, piemēram, oregano vai baziliku, un 15 minūtes uz lēnas uguns savārīt.
40 minūšu / 100 bumbiņu / elementāri
Vajadzēs:
- 1600 g maltas teļa gaļas,
- 5 olas,
- 10 ēdamkarotes rīvmaizes,
- 2 tējkarotes malta kumīna,
- sāls, pipari, cukurs,
- eļļa cepšanai,
- 1 l pašvārītas tomātu mērces,
- 2 ēdamkarotes tomātu pastas,
- pētersīļu saišķītis
Gatavošana:
1. Malto gaļu samīca ar olu, rīvmaizi un garšvielām. Ar rokām sataisa mazas bumbiņas (ap 3 cm diametrā), viegli saplacina. Apcep brūnas no abām pusēm pannā sakarsētā eļļā.
2. Pārliek bumbiņas katlā (ja pietiekami dziļa panna, var turpat), pārlej ar pašvārīto tomātu mērci, pielej mazliet ūdeni, uzliek vāku un uz lēnas uguns šmorē apmēram 15 minūtes.
3. Īsi pirms šmorēšanas beigām pieber smalki sakapātus pētersīļus. Var pasniegt tāpat – ar salātiem un maizi, var ar pastu vai kartupeļu biezputru.
Bērnības sapnis
Kaut ko līdzīgu atceros no bērnības – tādas končas vārīja mana vecmāmiņa, kad aizbraucu pie viņas ciemos. Toreiz gan sastāvā nebija šokolādes, tikai iebiezinātais piens un saldais krējums, kuru vecmāmiņa vārīja līdz karameļu brūnumam, bet idejiski bija tas pats. Beigās ieliek sastingt saldētavā un iegūst tādas mīkstas, labi nokožamas konsistences konfektes.
10 minūšu (ar saldēšanu - 2 stundas un 10 minūtes) / 1 panniņa / viegli
Vajadzēs:
- 480 g šokolādes čipsu,
- 1 bundža iebiezinātā piena ar cukuru,
- 2 ēdamk. saldā krējuma,
- 4 ēdamk.(70 g) sviesta,
- 1 tējk. vaniļas ekstrakta,
- ¼ tējk. sāls,
- 2–3 ēdamkarotes konditorejas pērlīšu
Gatavošana:
1. Uz plīts liek katliņu un tajā sviestu, saldo krējumu, iebiezināto pienu un šokolādes čipsus. Maisot silda, lai kūst. Pievieno arī sāli un vaniļas ekstraktu.
2. Kad masa izkususi, to samaisa viendabīgu un ielej ar cepamo papīru izklātā nelielā cepampanniņā vai kādā citā traukā, kuru drīkst likt saldētavā. Labi noder silikona formas. Masas biezumam vajadzētu būt 2–3 cm.
3. Pārber ar konditorejas pērlītēm un liek uz divām stundām saldētavā.
4. Izņem no saldētavas, sagriež gabaliņos un – gatavs!
iesaka izmēģināt receptes kopā ar atbilstošāko vīnu:
KWV Classic Collection Cabernet Merlot
Patīkami sauss sarkanvīns. Dāsns un dinamisks vīns ar patīkamu melleņu un zīdkoka nots pieskaņu, ko papildina žāvēti augļi.
Garšas paletē jūtama ķiršu pieskaņa, kas izcili balansē starp maigiem tanīniem. Vīns daļēji tiek nogatavināts ozolkoka mucās.
Ieteicams pasniegt 16-18°C temperatūrā kā kompanjonu pie makaroniem ar tomātu mērci, ceptas pīles un vistas, steika.
KWV Classic Collection Cabernet Sauvignon
Viegls un patīkami sauss sarkanvīns. Dinamisks vīns ar elegantu melleņu, krustnagliņu un plūmju nots pieskaņu.
Garšas paletē vīns ir elastīgi maigs un ar augļainu raksturu, ko papildina viegli tanīni. Vīns tiek daļēji nogatavināts ozolkoka mucās.
Ieteicams pasniegt 16-18°C temperatūrā, kā kompanjonu pie grilētas gaļas ēdieniem.
ALKOHOLA LIETOŠANAI IR NEGATĪVA IETEKME, TĀ PĀRDOŠANA, IEGĀDĀŠANĀS UN NODOŠANA NEPILNGADĪGĀM PERSONĀM IR AIZLIEGTA.