Šā gada 27. jūlijā Ziemeļkorejas galvaspilsētā Phenjanā, valsts dibinātāja Kima Ir Sena vārdā nosauktajā laukumā, notika grandioza militārā parāde, veltīta 70. gadadienai kopš uzvaras Tēvijas atbrīvošanas karā. Šādi komunistiskajā valstī tiek dēvēts karš Korejas pussalā, kas risinājās no 1950. līdz 1953. gadam. Tā iznākums, lai gan būtībā karadarbība noslēdzās bez uzvaras, abām pusēm un to sabiedrotajiem (karš notika ar vērienīgu ASV un Ķīnas, mazākā mērā PSRS bruņoto spēku līdzdalību) beigās nonākot gandrīz turpat, kur tās atradās konflikta sākumā. Atsevišķi vēl jāpiebilst, ka miera līgums starp abām Korejas pussalas daļām tā arī joprojām nav noslēgts, spēkā ir tikai 1953. gadā panāktais pamiers, un gan Ziemeļkoreja, gan Dienvidkoreja uztur pretenzijas uz pussalas apvienošanu, protams, katra kā Korejas apvienotāju redzot tikai sevi.
DRAUGI MASKAVĀ UN PEKINĀ
Jau minētā 27. jūlijā notikusī parāde bija nozīmīga ne tikai ar savu vērienu (atbilstoša par uzvarētu pasludinātā kara noslēguma 70. gadadienai vienā no pasaules pašām militarizētākajām valstīm), bet arī ar to, ka tās laikā publikai tika demonstrēts liels skaits Ziemeļkorejas militāri rūpnieciskā kompleksa jaunāko sasniegumu, tostarp bezpilota lidaparāti un bezpilota zemūdens aparāti, kas spējīgi nest kodolieročus. (Vai vismaz – tika paziņots, ka kuteri ir spējīgi to darīt.)
Politiskajā ziņā pats galvenais ar parādi saistītais notikums bija fakts, ka to pēc ilgāka pārtraukuma apmeklēja arī
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 25.-31. augusta numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!