Pirmā Superkausa izcīņa notika 1967. gadā, un tā sākās kā divu spēka ziņā apmēram līdzvērtīgu amerikāņu futbola profesionālo līgu – Nacionālās futbola līgas (NFL) un Amerikāņu futbola līgas (AFL) – sacensība, lai noskaidrotu, kura no tām ir spēcīgāka. Turklāt bez kāda īpaša naida, jo līgas risināja sarunas par apvienošanos. Pirmās četras Superkausa izcīņas tā arī sauca AFL–NFL pasaules čempionāta spēle (AFL–NFL World Championship Game), bet vārds Superkauss (vēlāk arī Lielā spēle) apritē parādījās tikai 1969. gadā, kad līgas jau bija apvienojušās un sadalījušās divās daļās – Amerikāņu un Nacionālajā –, starp kuru uzvarētājkomandām tad arī notiek Superkausa izcīņa.
Lai arī aiz ASV robežām bieži valda neizpratne, kamdēļ amerikāņu futbols tiek saukts par futbolu, jo tas ir ievērojami tuvāks regbijam nekā mums pazīstamajam futbolam (kas ASV un vēl dažās valstīs, piemēram, Kanādā, Dienvidāfrikā, bieži vien arī Austrālijā un Īrijā, angļu valodā tiek dēvēts par soccer), tiesības šādi saukties tam tomēr ir. Proti, vēsturiski ar nosaukumu «futbols» jeb kājbumba tika apzīmēti visi komandu sporta veidi, kur spēles laikā bumba, kurai nepavisam nebija jābūt apaļai, tiek pārvaldīta ar kājām. Tostarp arī regbijs XIX gadsimtā sākotnēji tika dēvēts par regbija futbolu (rugby football). Savukārt amerikāņu futbols, kura izcelsme meklējama XIX gadsimta vidū ASV universitātēs, radās, apvienojot klasiskā futbola, regbija un angļu regbija jeb regbija futbola principus. Rezultātā tas atšķīrās gan no viena, gan otra, kļūstot par jaunu futbola variantu.
Vērts arī piebilst, ka bez amerikāņu futbola pastāv vēl vairāki citi līdzīgi komandu sporta veidi. Piemēram, kanādiešu futbols ir ļoti līdzīgs amerikāņu futbolam, tikai katrā komandā ir nevis 11, bet 12 laukuma spēlētāju, tad vel ir austrāliešu futbols, gēlu futbols Īrijā un vēl daži citi.
NFL FINANŠU REKORDI
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 16. - 22. februāra numurā! Žurnāla saturu gan drukātā, gan digitālā formātā iespējams abonēt mūsu jaunajā mājaslapā ŠEIT!