No Spiegel un Süddeutsche Zeitung publiskotajiem materiāliem izriet, ka 2017. gada vasarā, dažus mēnešus pirms tobrīd gaidāmajām Austrijas parlamenta vēlēšanām, Spānijas kūrortpilsētā Eivisā Austrijas Brīvības partijas līderis Heincs Kristiāns Štrahe, viens no viņa vistuvākajiem līdzgaitniekiem Johans Gudenuss, kā arī vēl citi ļaudis, tostarp kāda jauna sieviete, par kuru tiek apgalvots, ka viņa ir "Putinam pietuvināta krievu oligarha brāļameita", un kura dažos preses izdevumos tiek dēvēta par Aļonu Makarovu, runā par to, ko Brīvības partija varētu iegūt apmaiņā pret investīcijām Austrijas ekonomikā. Oligarha iespējamā brāļameita, jāpiebilst, vācu valodu tikpat kā nepārvalda, un kā tulks uzstājas krievu valodas pratējs Gudenuss. Saruna notiek kādā privātmājā neformālā atmosfērā, tiek lietots alkohols, un Štrahe acīmredzami atrodas, lai arī ne pārmērīgā, taču kunga dūšā.
Slēptā kamera
Runa vijas ap 250 miljoniem eiro iespējamo investīciju, tostarp izskan piedāvājums, ka investori varētu iegādāties 50% Austrijas vislielākā laikraksta Kronen Zeitung daļu un pēc tam ar šā laikraksta starpniecību atbalstīt Brīvības partiju. Štrahe, kurš tolaik amatus valdībā neieņēma, nesniedz konkrētas atbildes un neizsaka piedāvājumus (pretēji tam, kas tiek apgalvots daudzu laikrakstu virsrakstos), taču nododas teoretizēšanai par Austrijas politisko sistēmu kopumā, to, ka vispār jau partijai noderētu politiskais un finanšu atbalsts un ka pateicībā par to varētu arī sagādāt krievu oligarham kādus valsts pasūtījumus. Pieminēts tiek Austrijas būvniecības gigants Strabag – par pasūtījumiem no tā interesi izrāda "brāļameita".
Interesanti, ka abu Vācijas preses izdevumu publiskotā videomateriāla izcelsme pagaidām tā arī nav skaidra. Laikraksti uzsver, ka tiem ar šo video, kas filmēts ar slēpto kameru (kas ir likumpārkāpums), nav tiešas saistības. Jau izrediģētu materiālu redakcijām nedēļu pirms tā publiskošanas iesūtījušas kādas nezināmas personas. Anonīmie Štrahes nelabvēļi ir ievērojami saīsinājuši vairākas stundas ilgo sarunu un atstājuši tikai fragmentus, kuri parāda nu jau bijušo Austrijas vicekancleru un Brīvības partijas līderi iespējami nepievilcīgākā gaismā.
Šādos gadījumos tradicionāli nav iespējams iztikt arī bez britu preses, kura savukārt nekavējoties nosauca "aizdomās turētā" Krievijas oligarha vārdu – Igors Makarovs (neviena cita cilvēka ar uzvārdu Makarovs, kurš varētu pretendēt uz oligarha statusu, Krievijā vienkārši nav).
Makarovs, kura īpašumu kopvērtību izdevums Forbes lēš 2,1 miljarda ASV dolāru apmērā, ir starptautiskā holdinga Areti īpašnieks. Ja vienkāršoti, Areti ir bijusi Itera, ar nosaukumu apgrieztā secībā un bez gāzes biznesa – to kompānija 2013. gadā pārdeva Rosņeftj. Viens no Makarova biznesa partneriem ir arī valsts korporācijas Rosteh vadītājs Sergejs Čemezovs, kas tiek uzskatīts par Krievijas prezidentam pietuvinātu personu, tomēr nekas nav zināms par to, ka Krievijas prezidentam būtu pietuvināts arī Makarovs, kurš gan nav īpaši publisks cilvēks.
Versijas par Makarovu kā par video pieminēto Krievijas oligarhu izteikti vājais punkts ir tāds, ka miljardierim nav un arī nevar būt brāļameitas, jo viņš ir savu vecāku vienīgais bērns. Tāpat Makarovs ar sava pārstāvja starpniecību jau drīz pēc video publiskošanas paziņoja, ka tajā redzamo "Aļonu Makarovu" viņš nepazīst un viņam arī nav nevienas ne tikai personiski zināmas, bet vispār radinieces ar šādu vārdu. Noslēgumā tika daudznozīmīgi piebilsts, ka miljardieris labprāt iepazītos ar jauno sievieti, kura, iespējams, uzdodas par viņa radinieci un runā viņa vārdā, un ka tiks veikta izmeklēšana, lai noskaidrotu "Aļonas Makarovas" patieso personību. (Šeit gan jāpiebilst, ka vācu un krievu valodā vārds "brāļameita" pieļauj tā attiecināšanu arī uz tālākas pakāpes radiniecēm un attiecīgi pastāv iespēja, ka sieviete var izrādīties ja arī ne Makarova, tad kāda cita Krievijas miljardiera tuviniece.)
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 24. - 30. maija numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Vecsčekists