Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +22 °C
Daļēji apmācies
Sestdiena, 20. jūlijs
Ramona, Ritma

Paziņoti Spēlmaņu nakts nominanti

Trešdien, 19. jūnijā, Latvijas Teātra darbinieku savienība (LTDS) sadarbībā ar Kultūras ministriju un Borisa un Ināras Teterevu fondu preses konferencē paziņoja 2023./2024. gada sezonas Gada balvas teātrī Spēlmaņu nakts nominantus 14 kategorijās.

Preses konferenci vadīja LTDS valdes priekšsēdētājs Ojārs Rubenis, kurš akcentēja, ka bez atbalstītāju ieguldījuma ceremoniju noorganizēt būtu ļoti grūti. Viņš pateicās 2023./2024. gada Spēlmaņu nakts žūrijas komisijas locekļiem – žūrijas komisijas priekšsēdētājam, teātra kritiķim, laikraksta Diena žurnālistam Atim Rozentālam, žūrijas komisijas priekšsēdētāja vietniecei, teātra kritiķei Kitijai Balcarei, teātra kritiķei un interneta žurnāla Satori redaktorei Annai Andersonei, teātra zinātniecei Evitai Mamajai, teātra un dejas kritiķei Ditai Jonītei, teātra režisorei un pedagoģei Mārai Ķimelei un teātra režisoram un pedagogam Jurim Rijniekam.

Ņemot vērā lielo dramaturģijas jaundarbu pienesumu Latvijas teātros šajā sezonā, kas ir vērtējama kā ļoti pozitīva tendence, pretendenti nominācijā Gada jaundarbs dramaturģijā tiks paziņoti rudenī. Ir nepieciešams ilgāks laiks, lai kvalitatīvi izvērtētu visas lugas, tāpēc žūrija tam veltīs laiku vasarā.

Preses konferences laikā LTDS atgādināja, ka līdz pat šī gada 20. oktobrim turpinās Spēlmaņu nakts skatītāju balsojuma pirmais posms Latvijas teātru katalogā Izrades.lv. Skatītāji aicināti balsot par, viņuprāt, 2023./2024. gada sezonas labāko izrādi, aktrisi un aktieri Latvijas profesionālajos teātros. Skatītāju simpātiju finālbalsojums novembrī notiks portālā LSM.lv.

Preses konferencē tika nosaukts arī nākamās (2024./2025. gada) sezonas Spēlmaņu nakts žūrijas komisijas sastāvs – Zane Radzobe, Henrieta Verhoustinska, Ieva Rodiņa, Ilze Kļaviņa, Guna Zeltiņa, Ingrīda Vilkārse, Herberts Laukšteins, Sandra Krastiņa, Tomass Pildegovičs.

Spēlmaņu nakts apbalvošanas ceremoniju šogad uzņems renovētais Valmieras drāmas teātris, un tā notiks 31. reizi. 

 

Spēlmaņu nakts nominanti 2023./2024. gada sezonā

Gada mazās formas izrāde

1. Gaišās naktis (Liepājas teātris, režisore Kristīne Brīniņa)
2. Maigā vara (Latvijas Nacionālais teātris, režisors Matīss Kaža)
3. Milžu cīņas (Jaunais Rīgas teātris, režisore Marija Linarte)
4. Monstera Deliciosa (Ģertrūdes ielas teātris, alternatīvais kamermūzikas festivāls Sansusī, Real Life Company (Igaunija), Paides teātris (Igaunija), režisore Barbara Lehtna)
5. Pazudušais dēls (Valmieras drāmas teātris, režisors Reinis Suhanovs)

 

Gada lielās formas izrāde

1. Jāzeps un viņa brāļi (Valmieras drāmas teātris, režisore Inese Mičule)
2. Latviešu raķetes (Liepājas teātris, režisors Regnārs Vaivars, režisora asistents Mārtiņš Kalita)
3. Melnais gulbis (Jaunais Rīgas teātris, režisors Alvis Hermanis)
4. Spīdolas nakts (Dailes teātris, režisors Viesturs Kairišs)
5. Vecās dāmas vizīte (Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris, režisore Indra Roga)

 

Gada izrāde bērniem un/vai pusaudžiem

1. Ahilleja papēdis (Liepājas Leļļu teātris, režisore Anta Priedīte)
2. Bilžu vakars ar Sprīdīti (Jaunais Rīgas teātris, režisors Jēkabs Nīmanis)
3. Es arī te, kas man ir jādara (Izrāde tapusi Valmieras vasaras teātra festivāla ietvaros, Valmieras drāmas teātris, režisore Endīne Bērziņa, līdzrežisore Sabīne Alise Ozoliņa)
4. Ērces (Teātra trupa Kvadrifrons, režisore Paula Pļavniece)
5. Sibīrijas haiku (Latvijas Leļļu teātris, režisors Valters Sīlis)

 

Gada režisors

1. Alvis Hermanis (Melnais gulbis, Jaunais Rīgas teātris)
2. Viesturs Kairišs (Spīdolas nakts, Dailes teātris)
3. Inese Mičule (Jāzeps un viņa brāļi, Valmieras drāmas teātris)
4. Indra Roga (Vecās dāmas vizīte, Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris)
5. Valters Sīlis (Sibīrijas haiku, Latvijas Leļļu teātris)
6. Reinis Suhanovs (Pazudušais dēls, Valmieras drāmas teātris)
7. Regnārs Vaivars (Latviešu raķetes, Liepājas teātris)

 

Gada aktrise


1. Dana Bjorka (Klāra Cahanasjana izrādē Vecās dāmas vizīte, Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris)
2. Inese Kučinska (Emīlija (Berta) izrādē Svešā āda, Liepājas teātris)
3. Ilze Ķuzule-Skrastiņa (Lomas izrādē Visas viņas, Dailes teātris)
4. Māra Mennika (Roplainiete izrādē Pazudušais dēls, Valmieras drāmas teātris)
5. Ieva Segliņa (Margarita izrādē Meistars un Margarita, Dailes teātris)

 

Gada aktieris


1. Maksims Busels (Eižens Finks iestudējumā Sfinksa, Producentu grupa 7)
2. Mārtiņš Kalita (Rolands Upatnieks izrādē Latviešu raķetes, Liepājas teātris)
3. Arturs Krūzkops (Rainis izrādē Spīdolas nakts, Dailes teātris)
4. Mārtiņš Meiers (Jāzeps izrādē Jāzeps un viņa brāļi, Valmieras drāmas teātris)
5. Kaspars Znotiņš (Dostojevskis/Miškins izrādē Melnais gulbis, Jaunais Rīgas teātris)

 

Gada aktrise otrā plāna lomā

1. Baiba Broka (Lizaveta Jepančina izrādē Melnais gulbis, Jaunais Rīgas teātris)
2. Jana Čivžele (Pamāte izrādē Bilžu vakars ar Sprīdīti, Jaunais Rīgas teātris)
3. Evija Krūze (Māte izrādē Ugunsseja, Latvijas Nacionālais teātris)
4. Inese Pudža (Asnate izrādē Jāzeps un viņa brāļi, Valmieras drāmas teātris)
5. Elīna Vāne (Aža izrādē Pazudušais dēls, Valmieras drāmas teātris)

 

Gada aktieris otrā plāna lomā

1. Volodimirs Gorislavecs (Birģermeistars izrādē Vecās dāmas vizīte, Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris)
2. Rihards Jakovels (Jūda izrādē Jāzeps un viņa brāļi, Valmieras drāmas teātris)
3. Ivars Krasts (Džeksons izrādē Pelikāni un vīnogas, Jaunais Rīgas teātris)
4. Kārlis Reijers (Mihails Čehovs izrādē Pīters Pens. Sindroms, Latvijas Nacionālais teātris)
5. Artūrs Skrastiņš (Poncijs Pilāts izrādē Meistars un Margarita, Dailes teātris)

 

Gada jaunais skatuves mākslinieks

1. Aksels Aizkalns (Jāzeps izrādē Jāzeps un viņa brāļi, Valmieras drāmas teātris)
2. Kārlis Artejevs (Andris izrādē Gaišās naktis, Liepājas teātris)|
3. Endīne Bērziņa (Režija izrādei Es arī te, kas man ir jādara, izrāde tapusi Valmieras vasaras teātra festivāla ietvaros, Valmieras drāmas teātris)
4. Kārlis Ērglis (Maikls Alīns izrādē Ziloņa dziesma, Liepājas teātris)
5. Matīss Kaža (Režija izrādē Maigā vara, Latvijas Nacionālais teātris)
6. Adriāns Toms Kulpe (Scenogrāfija izrādē Ugunsseja, Latvijas Nacionālais teātris)
7. Krišjānis Strods (Krustiņš izrādē Pazudušais dēls, Valmieras drāmas teātris)
8. Madara Viļčuka (Elizabete, Roza izrādē Wintera stāsts, Dailes teātris)

 

Gada scenogrāfs

1. Krista Dzudzilo, Reinis Dzudzilo (Jāzeps un viņa brāļi, Valmieras drāmas teātris)
2. Ieva Jurjāne (Spīdolas nakts, Dailes teātris)
3. Valters Kristbergs (Latviešu raķetes, Liepājas teātris)
4. Reinis Suhanovs (Spēlēju, dancoju, Latvijas Nacionālais teātris)
5. Mārtiņš Vilkārsis (Vecās dāmas vizīte, Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris)

 

Gada kostīmu mākslinieks

1. Jana Čivžele (Melnais gulbis, Jaunais Rīgas teātris)
2. Anna Heinrihsone (Pazudušais dēls, Valmieras drāmas teātris)
3. Agnese Kaupere (Patakoļako un teātra visums, Liepājas teātris)
4. Kate Krolle, Reinis Bērziņš (Ērces, teātra trupa Kvadrifrons)
5. Ilze Vītoliņa, Dmitrijs Krimovs (Pīters Pens. Sindroms, Latvijas Nacionālais teātris)

 

Gada gaismu vai video mākslinieks

1. Kristijons Dirse (Video izrādē Kā kļūt nelaimīgam?, Latvijas Nacionālais teātris)
2. Mārtiņš Feldmanis (Gaisma izrādē Latviešu raķetes, Liepājas teātris)
3. Aleksandrs Grebņevs, LGC (Video izrādē Maigā vara, Latvijas Nacionālais teātris)
4. Oskars Pauliņš (Gaisma izrādē Vecās dāmas vizīte, Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris)
5. Ene-Līsa Sempere, Tīts Ojaso (Video izrādē Meistars un Margarita, Dailes teātris)

 

Gada horeogrāfs vai kustību mākslinieks

1. Elīna Gediņa (Spēlēju, dancoju, Latvijas Nacionālais teātris)
2. Linda Mīļā (Jāzeps un viņa brāļi, Valmieras drāmas teātris)
3. Jiri Naels (Meistars un Margarita, Dailes teātris)
4. Inga Raudinga (Vecās dāmas vizīte, Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris)

 

Gada jaundarbs mūzikā

1. Līva Blūma (Monstera Deliciosa, Ģertrūdes ielas teātris, alternatīvais kamermūzikas festivāls Sansusī, Real Life Company (Igaunija), Paides teātris (Igaunija))
2. Kārlis Lācis (Vecās dāmas vizīte, Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris)
3. Edgars Mākens (Marats/Sads, Latvijas Nacionālais teātris)
4. Jēkabs Nīmanis (Pazudušais dēls, Valmieras drāmas teātris)
5. Rihards Zaļupe (Jāzeps un viņa brāļi, Valmieras drāmas teātris)

 

Gada jaundarbs dramaturģijā

Nominanti tiks paziņoti 2024. gada rudenī.

 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja