Atzīmējot krievu rakstnieka Ivana Turgeņeva divsimt gadu jubileju, Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra Lielajā zālē piektdien, 30. novembrī, plkst. 19 pirmizrādi piedzīvos iestudējums Mumu pēc 1852. gadā sarakstītā stāsta motīviem, kura dramatizējuma autors, režisors un scenogrāfs ir Viesturs Kairišs, kuram šī ir atgriešanās šajā teātrī – 2016./2017. gada sezonā viņš piedāvāja slavenā angļu dramaturga Viljama Šekspīra lugas Karalis Līrs uzvedumu.
Tagad režisors ir pievērsies vēl vienam klasikas darbam. Mumu ir smeldzīgs stāsts par dzimtcilvēku, nedzirdīgo Gerasimu, kurš strādā par sētnieku pie kādas vecas kundzes. Šis stiprais, godīgais un labsirdīgais varonis iemīlas veļas mazgātājā Tatjanā, taču vecā kundze savas kaprīzes dēļ izprecina meiteni dzērājam Kapitonam. "Tas ir laiks, kurā ir maz romantikas," uzsver Viesturs Kairišs. Pēc tam Gerasims izglābj sunīti, kuru nosauc par Mumu (viens no retajiem vārdiem, ko viņš spēj izrunāt).
Kādu dienu vecā kundze pavēl no viņa atbrīvoties noslīcinot. Gerasims izpilda pavēli un atgriežas savā dzimtajā ciemā. Pēc Viestura Kairiša domām, šajā darbā paradoksāli skaidri atspoguļojas arī XXI gadsimta cilvēka problēmas. "Es biju pārsteigts, cik daudz Ivana Turgeņeva teksts atklāj par to, kas mēs esam šodien. Tas ir stāsts par dzimtbūšanas psiholoģiju, par verdzības psiholoģiju, kurā ir meklējamas mūsdienu cilvēka psiholoģijas saknes," uzskata režisors un piebilst, "ja mēs to saprotam, mēs varam rast skaidrojumu daudzām lietām, kas notiek pie mums."
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 28. novembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
TIEŠI sūnī IR būtība,
lustīgais nerris uz tirgus plača