"Satraukums un arī bailes vienlaikus. Kā es saku – kaut kas līdzīgs nevainības zaudēšanai. Gribas, lai tā pirmā reize būtu notikusi, un miers. Ne pirmo reizi izstādu savus darbus, bet pirmo reizi es atbildu par visu izstādi. Nav neviena, ar ko dalīt atbildību, izstāde būs tāda, kādu to izveidošu," par sajūtām pirms savas pirmās personālizstādes Seja. Bez nosaukuma atklāšanas stāsta jaunā gleznotāja Laura Veļa. No 28. septembra līdz 19. oktobrim Kalnciema kvartāla galerijā būs skatāmi četru gadu laikā gan tradicionāli eļļas krāsās, gan eksperimentālās autortehnikās tapuši Lauras darbi, piemēram, viens no tiem veidots, izmantojot tikai acu ēnas.
Izstādē neviena no sejām nebūs īsti atpazīstams portrets. Māksliniece, kura pati sevi vēl tā nesauc, jo jūtas tikai esam ceļā uz šo "titulu" (un tādēļ izstādei arī nosaukums Bez nosaukuma), skatījusies dziļāk – darbos atspoguļojas viņas pašas identitātes meklējumi. Centrālie darbi būs nosacīts Nelsona Mandelas atainojums un gleznotājas pašportrets, pārējie darbi – arī nosacīti pašportreti. "Tos varētu nosaukt par tādiem psiholoģiskiem portretiem. Iedvesmojos no Jurģa Krāsona animācijas filmas par cilvēku, kurš vienā rītā spogulī vairs neierauga savu seju, par sejas zaudēšanu. Interesējos un pētīju šo tēmu. Principā, kopš es noskatījos šo filmu, man bija skaidrs, ka es kaut kad noteikti šādu izstādi izveidošu, iecere man ir jau kādus divus gadus. Termins nācis no Ķīnas, bet visā pasaulē zina, ko nozīmē "zaudēt seju". Seja – tas nav tikai tas, kur mēs uzkrāsojamies vai uz ko skatāmies spogulī, bet kaut kas vairāk. Tie ir psiholoģiski portreti, tie ir kā atspulgi, kā fantomi. Katru dienu es ieeju "seju grāmatā", un tur ir pilns ar sejām. Izeju uz ielas – tur uz visiem stendiem ir sejas un sejas, un sejas," stāsta Laura. Savas sejas meklējumi gleznotājai saistās arī ar iepriekš apgūto specialitāti informācijas tehnoloģijās, kas izrādījusies Laurai sveša, – ļoti tuvu bijusi iespēja iet strādāt sfērā, kas nesaista, un pilnībā sevi pazaudēt.
"Negribu tik daudz stāstīt par savām gleznām un moralizēt, gribu, tajās sejās ieskatoties, aicināt skatītājus atrast sevi un nepazaudēt materiālajā pasaulē. Ak dievs, cik tas izklausījās "patosīgi"! Dramatiskas mūzikas vēl fonā pietrūka," iesmej Laura, pieminot arī neticamo sakritību, ka tieši šomēnes televīzijā sākas jauns latviešu veidots seriāls, kas sasaucas ar viņas izstādes nosaukumu.
Lauras darbiem raksturīgs ekspresīvs, pārliecināts otas triepiens, gleznām piemīt eksplozīva enerģija. Laura 2017. gadā ar izcilību absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļu, kur pašlaik turpina studijas maģistra līmenī.